Rok distanční výuky. Část žáků ji nezvládá, jiné přiměla k samostatnosti, říká poslanec Bartoň

Je rozčarován, že i po roce zůstávají uzavřeny školy a stále jen probíhá distanční výuka, která započala na den přesně před dvanácti měsíci. Místopředsedovi Sněmovního školského výboru Lukáši Bartoňovi (Piráti) vadí, že vláda během krize dokázala pouze vypnout vzdělávací ústavy a problém detailněji neřešila. „Neudělalo se vůbec nic pro studenty či žáky, kteří nezvládají distanční výuku. Může nám tak vyrůst část generace, která díky nedostatku vzdělání bude přijímat radikální názory anebo sdílet dezinformace,“ říká pro EuroZprávy.cz poslanec Lukáš Bartoň.

Nedokázal si představit, že od loňského 11. března, kdy poprvé kvůli koronavirové pandemii osiřely školní lavice, se během roku ve vzdělávacím systému nic nezmění. Přesto místopředseda Sněmovního výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Lukáš Bartoň distanční výuku nezatracuje. „Žáky především naučila samostatnosti a digitální gramotnosti. Pedagogy a zvláště rodiče ještě více zapojila do výuky, což považuji za velké plus. Všichni se přesvědčili, že se dá učit i jiným než prezenčním způsobem.“

Absence vzdělání se může projevit na sdílení dezinformací

Rovněž si pochvaluje, jak moc se vylepšilo materiální vybavení. „Před rokem jsme si nedovedli představit, že i děti ze sociálně slabších rodin budou mít vlastní počítače. Ovšem zásluhu na vybavenosti nemá systém, ale neziskové organizace, tedy společnost, která si pomohla sama. I po roce však zůstává u některých žáků problém s internetovým připojením, což se doposud ne všude podařilo odstranit.“

Předseda podvýboru pro regionální školství v dálkové výuce spatřuje i zápory. „Bohužel někteří učitelé ani po roce nevystoupili ze své komfortní zóny a nezvykli si, že je přes web kameru sledují ostatní. Někteří ze starší generace kantorů stále bojují s technikou. Někteří doslova selhali,“ míní. Dalším mínusem podle Bartoně je, že rodiče nedokáží posoudit, zda probíhající distanční výuka je kvalitní. „U prezenční či frontální výuky si obrázek dovedou udělat sami, ale u dálkové si ani po roce netroufnou říci, zda ji učitel vede dobře. Netuší, zda dvě hodiny probírání látky přes počítač je dostačující, anebo jestli je správné, aby se učilo jen prostřednictvím zadávání úkolů. “

Proto vznikají složité a napjaté situace. „Rodiče se pochopitelně bojí si stěžovat řediteli školy, pokud se jim něco nezdá. Mají strach, že by pedagogovu kritiku pak odneslo jejich dítě. A tak se obracejí na nás politiky. Volají nám, anebo píší, abychom zjistili, jak správně má distanční výuka probíhat.“ Expert na školství, ale odmítá na učitele jen útočit. „Během roku nevznikla žádná metodika, aby se mohli s radou na někoho kompetentního obrátit.“ Bývalý pedagog Strojní fakulty v Plzni řadu kantorů oceňuje. „Výkony mnohých z nich jsou excelentní, přizpůsobili se obtížné situaci a prokázali, že povolání učitele berou jako své poslání.“

Pirátský poslanec si rovněž uvědomuje, že kantorům přibyla administrativa. „Najednou spoustu věcí musejí dělat jednotlivě a elektronicky,“ všímá si. Odborník však odmítá spojení, že by učitelé rok fungovali v bojových podmínkách. „Takový příměr je vůči lékařům, sestrám a ostatnímu zdravotnímu personálu hodně neuctivý a necitlivý. Oni se ocitli v bojových podmínkách, když denně zachraňují lidské životy a pečují o zdraví pacientů. Učitelé se oproti nim do žádné dramatické situace nedostali,“ analyzuje koronavirovou pandemii.

Absolvent doktorského studia na Fakultě strojní - Katedře konstruování strojů Západočeské univerzity upozorňuje, že nadšení z distanční výuky u mnoha studentů, žáků i učitelů po roční zkušenosti už vyprchalo. „Někteří ji už berou jako standard. Pedagog ji ale musí stále dělat pestrou, záživnou, aby žáky stále bavila a zaujala. Pokud jedinou motivací k ní bude jen udělování známek, pak se nejedná o dobrý záměr,“ je přesvědčený.

Bartoň, který se zabývá zejména tématy koncepce a rozvojem školské soustavy, je hodně kritický k přístupu žákům, kterým nevyhovuje distanční výuka. „Pro zmiňovanou skupinu vláda či ministerstvo školství neudělalo vůbec nic. Může nám tak vyrůst část generace, která díky nedostatku vzdělání bude přijímat radikální názory anebo sdílet dezinformace či vykazovat ve společnosti sociálně patologické jevy,“ obává se.

Učni mohli mít praktickou výuku se zaměstnanci

Odborníka zaráží, že nikdo pro takové školáky či studenty nezavedl malé studijní skupiny, v nichž by mohli vše s pedagogem konzultovat. „Anebo se pro ně měla připravit jiná forma alternativní výuky. Zapojit se mohly i neziskovky. Přehlížení zmíněné části může mít pro společnost skutečně fatální následky. Už rok se tak pořádně neučí a doma je k tomu ani nikdo nedonutí, neboť pro jejich rodiče nemusí být vzdělání primární záležitostí či nejsou schopni se s potomkem učit,“ varuje.

Rodák z Českých Budějovic se domnívá, že v úvodu loňské jarní krize příliš neobstál ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (za ANO). „Jen přihlížel, jak mu tehdejší ministr zdravotnictví zavírá školy na všech úrovních, ale nevyvinul žádnou aktivitu pro jejich znovuotevření či řešení další situace. Přece není možné vypnout ze dne na den všechny školy a myslet si, že tím je problém vyřešený. Chápu, že někde byla situace z epidemiologického hlediska velice náročná a složitá, tam je tedy jasné, že k výluce muselo dojít, ale uzavřít vzdělávací ústavy celoplošně není správné,“ kritizuje. Zákonodárce nyní tvrdí, že situace se v současné době mezi oběma resorty už zlepšila. „Jak ministerstvo školství, tak i ministerstvo zdravotnictví spolu začaly komunikovat na vyšší úrovni, a to platí i o jejich úřednících.“

Vystudovaného strojaře a výzkumníka zneklidňuje absence praktické výuky na odborných středních školách či učilištích. „Praktická cvičení distančním vzděláváním nenahradíte, a to je velký problém. Co například může umět učeň na tříletém oboru, když rok praktická výuka stojí? Jeho dovednosti nebudou kvalitní a ani jeho cena na pracovním trhu nebude vysoká.“ Bývalý lektor vzdělávání pro podniky v Plzeňském kraji v oblasti technické dokumentace nechápe, proč učni a další odborní studenti nedostali status běžných zaměstnanců, kteří stále v provozech pracují. „Jednalo by se o rozumné řešení. Rovněž se nabízí, že se mohly udělat menší praktické skupiny, na které by dohlížel mistr a vše by s nimi konzultoval. Společnosti tak hrozí, že v budoucnosti bude nedostatek řemeslníků, jako jsou třeba zedníci, instalatéři či automechanici. Pokud není člověk manuálně zručný, jejich služeb pravidelně využívá,“ praví.

Babišův návrh na úřednické maturity? Nepřijatelné

Předseda krajského sdružení České pirátské strany vítá, že letošní maturanti nebudou muset skládat ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka, rozhodnout se pro ně mohou dobrovolně. Všechny pak čeká školní maturita ze dvou nebo tří předmětů včetně případné zkoušky podle oboru. Politik souhlasí i s tím, že maturanti, kteří pracují kvůli koronaviru v nemocnicích či domovech pro seniory, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. „Je logické, že studentům ze zdravotnických škol a sociálních služeb se maturita týkat nebude. Jejich pomoc v nemocnicích či jiných zařízení je v současné těžké době primární.“

Změny v maturitách jsou podle Bartoně důsledkem, že se ani střední školy kvůli špatné epidemiologické situaci v zemi neotevřely prvního března, jak se původně plánovalo. „Jedná se o logické vyústění současného stavu, proto se původně navrhovaná verze nemohla uskutečnit. Naprosto nepřijatelný byl ale návrh premiéra Andreje Babiše o úřednické maturitě.“ Ministerský předseda a šéf hnutí ANO totiž navrhoval, aby letos středoškoláci nemuseli skládat klasickou maturitní zkoušku a na maturitním vysvědčení by mohli mít známky podle průměru za celé své studium na střední škole.

Člen poslaneckého klubu České pirátské strany schvaluje zúžení společné části maturity. „Vinou distanční výuky se mnozí na ni nemohou kvalitně připravit a my bychom je vlastně trestali za něco, s čímž absolutně nemají cokoli společného a na současné situaci nenesou žádný podíl. Proto by bylo nesmyslem, aby se skládala.“

Specialista na oblast maturitních zkoušek, kde předložil novelu školského zákona, je spokojený, že se neuskuteční ani ústní zkouška z cizího jazyka. „Za nynější situace, kdy studenti byli odkázáni na distanční výuku, si nedovedu představit, že by skládali monotématickou zkoušku. U gymnazistů na úrovni B2 by se zřejmě nejednalo o tak velký problém, ale u ostatních středoškoláků na úrovni B1 je téměř nemožné, aby patnáct minut v cizí řeči mluvili v kuse o tom, jak jdou na procházku do parku a zároveň by se zamýšleli, jak spravovat například ledničku. Letos neměli studenti ideální podmínky a je dobře, že systém vše zohlednil,“ říká pro EuroZprávy.cz Lukáš Bartoň.

Související

Robert Plaga a Lukáš Bartoň (Piráti).

Opozice většinou kritizuje úvahy o návratu do škol podle situace v okresech

Opoziční strany většinou nesouhlasí s vládním plánem, aby se návrat dětí do škol řídil podle situace s epidemií covidu-19 v jednotlivých okresech. Podle Pirátů však systém v lokalitách s příznivou situací umožní otevřít školy rychleji pro širší skupiny dětí, a naopak i rychle zasáhnout tam, kde by se epidemie horšila.
Jan Hamáček

Hamáčka vyzvali, aby zveřejnil skutečného dodavatele testů

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je skutečným dodavatelem antigenních testů do škol. Uvedl to v dnešní tiskové zprávě. Podle serveru Seznam Zprávy vítěz tendru na dodavatele testů, firma Tardigrad International Consulting, nezaplatil zálohu čínskému výrobci testů.

Více souvisejících

Lukáš Bartoň (Piráti) studenti maturity vzdělání Školství

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 3 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 9 hodinami

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy