České školství (stále!) neodpovídá potřebám zaměstnavatelů. Trpí problémy, které dlouhodobě neřeší a přesto, že se díky posledním měsícům ukázalo, že kvůli problémům s docházkou dětí a studentů do škol je schopné reagovat i na velmi těžké výzvy, přístup státu k němu neodpovídá 21. století. Nejen, že neumíme poslouchat rady od zkušenějších a chytřejších, ale i když poslechneme, neumíme pak většinou ta doporučení převést do každodenní praxe. Bohužel, nejen ke škodě současných dětí a škol, ale ke škodě všech těch budoucích studentů a institucí.
Tuzemský Svaz průmyslu a dopravy, který je mimochodem největší zaměstnavatelský svaz v zemi, na svých internetových stránkách aktuálně píše o tom, že dlouhodobě upozorňuje, že stát by měl vzdělávání v digitálních dovednostech začlenit nejen do vzdělávacích programů na školách, ale také do systému celoživotního učení dospělých. „Digitalizace průmyslu a celé společnosti i výzvy, jako zelená transformace, zásadně změní trh práce. Například mistr topenář už dnes neinstaluje jen topná tělesa a kotle, ale v chytrých domácnostech musí rozumět i digitálním technologiím, na jejichž základě bude topný systém fungovat. Firmy už si to uvědomují, samy vytvářejí studijní programy, aby se zaměstnanci mohli dál vzdělávat nebo si zvyšovat kvalifikaci, a to nejen v digitálních dovednostech,” říká ve zprávě pro veřejnost Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Říkáte si, proč právě teď tohle všechno? Co na tom, že většímu propojení a zlepšení spolupráce mezi „byznysem“ a školami (bez konkrétního ukazování prstem na ty, kteří to nezvládají) nedávno vyzvala členské státy Evropské unie (EU) sama Evropská komise (EK)? My to přece umíme dělat sami, možná si říkáte. Mimochodem, EK navrhuje, aby státy zavedly pro lidi s nízkou kvalifikací takzvanou záruku k získání dovedností. Ti, kterým chybí středoškolské vzdělání, by pak dostali posouzení svých dovedností a následně nabídku dalšího vzdělávání, která by byla doslova šitá na míru jejich potřebám i požadavkům místního trhu práce.
Fajn nápad, jistě si řeknete. Jenže ani v Česku jich nemáme zas tak málo. Zdálo by se tedy, že nemáme problém s chutí zdokonalovat zavedené systémy nebo je modernizovat. Jenže máme. A to dlouho. Přístup státu ke školství a vzdělávání je tu totiž pořád tak nějak divný. Jako z předminulého století. Proč? Události tohoto týdne jsou reálnou ukázkou toho, jak to v Česku funguje. Po loňském uzavření škol kvůli vývoji koronavirové nákazy se většina vládnoucích politiků bušila v prsa s tvrzením, že se už nikdy se stavem nejdéle uzavřených škol v Evropě kvůli pandemii covidu nesetkáme. Obehraná deska o nutnosti děti vzdělávat naživo, a tak kvůli covidu slibované zavedení a uplatňování nástrojů, jakým je trasování, včasná identifikace nemocných a další, však zaspaly. Rok se s rokem sešel a děti, zdá se, už na mnoha místech místo do školy, „chodí“ do obýváku na počítač. Jak se pak má škola zdokonalit, zlepšit ve vzdělávání a být efektivní? Mohou pak média psát o tom, že je nutné odstranit jednotnost a centralizaci školství. Protože ve výsledku s přístupem, který předvedli ministři populistické vlády za ANO, je to slovy filmového klasika marný, je to marný, je to marný.
Možná se vám to bude zdát komplikované, mluvit tu o učení se pro nový digitální svět a fungování škol. Možná budete říkat, že v začátku textu se píše hlavně o dospělých. Děti přece nemusejí chodit do škol, mohou se dívat do kompu nebo mobilu. Co na tom, že více než deset tisíc dětí zůstalo při online výuce kvůli lockdownu minulý rok mimo vzdělávací systém, jak zaznělo z vysílání ČT24, že? To je přece nic, řeknete si. A statistiky, ze kterých vyplývá, že za rok 2019 chodilo do základních škol 953 tisíc dětí, takže těch, co byly „mimo výuku“ je „jen“ jedno procento, to potvrdí. Nenechme se ale uchlácholit čísly.
Studií a doporučení na to, jak neustále a bez nějakých skoků tam a zpět a, nejen nahodile, zlepšovat české vzdělávání a školství, a to nejen to prestižní, vysokoškolské, ale především to základní a střední, bylo napsáno a „vyrobeno“ - jak říkají Slováci - „neúrekom“, tedy nepočítaně. Nemá cenu je znovu popisovat. Všichni dobře vědí, co se má udělat. A třeba sám náměstek ústředního školního inspektora České školní inspekce Ondřej Andrys ve vysílání ČT24 řekl, že školy se v minulém roce díky lockdownu (všimněte si, že tam stojí „díky“ a ne „kvůli“) naučily „prioritizovat“ důležitá témata pro vzdělání, jinak řečeno neučily už to, co se dříve učilo, protože zjistily, že se to dá dělat jinak a líp. Jenže, co si pak myslet o tom, když kvůli přístupu jiných kolegů z vlády, viz. třeba titulek MF Dnes: „Vojtěchův tým je nekompetentní, stále mění názory, vybuchl Plaga“, když se dozvěděl o záměru ministerstva zdravotnictví nařídit ve školách nošení roušek ve výuce. To pak můžeme chtít být „zelení“ a „digitální“ a stejně na to nebudeme mít dost kvalitních lidí. Ptejme se proto pořád: „Quo vadis, české školství?“ A trvejme na tom, aby děti nemusely kvůli neschopnosti jiných sedět při školní docházce doma.
Související

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
komentář , Školství , ministerstvo školství , vzdělání , Robert Plaga
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
včera

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
včera

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
včera

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
včera

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
včera

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
včera
Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák