Školné neřešíme, rodičům pomůžeme se špatně vedenou distanční výukou, říká inspektor Andrys

Česká školní inspekce nemůže vstupovat do sporu rodičů, kterým se nelíbí, že v době distanční výuky musejí nadále hradit soukromým vzdělávacím zařízením školné. Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys tvrdí, že stát není oprávněn, aby vstupoval mezi privátní subjekt a zákonné zástupce žáka. „Pokud má ale rodič výhrady ke kvalitě distanční výuky, může se obrátit na Českou školní inspekci,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Andrys.

Otevřeně přiznává, že Česká školní inspekce nedisponuje žádnou pravomocí, jak zasáhnout do sporu soukromého vzdělávacího zařízení a rodičů, kteří protestují proti úhradě školného. A to v době, kdy probíhá distanční výuka, neboť školy jsou kvůli koronavirové pandemii uzavřené. „Problematika školného na soukromé škole je smluvním vztahem mezi soukromým subjektem a zákonnými zástupci žáka, případě zletilými žáky,“ upozorňuje náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Má tak shodný názor, jaký vyjádřil v pondělním rozhovoru pro EuroZprávy.cz pirátský poslanec Lukáš Bartoň, předseda podvýboru pro regionální školství. „Rodiče se sami rozhodli, že své dítě dají na soukromou školu a budou za to platit. Opravdu není nikdo, kdo by mohl do této problematiky zasáhnout a ovlivnit ji,“ řekl mimo jiné na začátku týdně redakci Bartoň. Soukromé školy podle Andryse poskytují veřejnou službu na základě zákona, a stejně jako školy veřejné anebo církevní vzdělávají žáky v současné době distančně. A to podle uzákoněné novely školského zákona z léta 2020 dle § 184a s názvem Zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve škole. „Samotný princip vzdělávání je tak v tuto chvíli shodný jak na školách veřejných, tak soukromých či církevních. Případné snížení nebo odpuštění plateb školného je tedy plně dvoustrannou záležitostí mezi školou a rodičem, do které stát žádným způsobem nevstupuje,“ zdůrazňuje Andrys.

Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy, pro EuroZprávy.cz upozornila, že pokud rodiče nejsou spokojeni s úrovní a kvalitou distančního vzdělávaní, mohou se obrátit na Českou školní inspekci. „Mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ uvedla Němcová.

S uvedeným postupem naprosto souhlasí i náměstek ústředního školního inspektora Andrys. Nejdříve by se ale rodiče měli obrátit na učitele či ředitele soukromé školy, kde mohou vyjádřit svoji nespokojenost. „Samozřejmě, že v distanční výuce může rodič očekávat podporu. Pokud mají zákonní zástupci dojem, že je u vzdělávání na dálku v dané škole nějaký problém, pak by se měli se svými výhradami v první fázi obrátit na učitele, případně ředitele školy. Jestliže se nepodaří najít shody, mohou se obrátit na Českou školní inspekci,“ tvrdí odborník na vzdělávání.

Andrys přiznává, že ohledně záležitosti platby školného na soukromé škole, obdržela Česká školní inspekce dva telefonické dotazy rodičů. „I jim jsme vysvětlili, že problematika platby školného je skutečně něco úplně jiného a do ní ani Česká školní inspekce žádným způsobem nevstupuje,“ uzavírá náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Ondřej Andrys Česká školní inspekce školné ministerstvo školství vzdělání Školství

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy