Vláda na středečním zasedání schválila návrh novely zákona o regulaci reklamy, návrh přesunů finančních prostředků mezi některými fondy Evropské unie v rámci provedeného povinného přezkumu a odsouhlasila také Národní plán vzdělávání v kybernetické bezpečnosti.
Cílem novelizace zákona o regulaci reklamy je přesunout dozor nad dodržováním zákona v oblasti reklamy na kojeneckou výživu z krajských živnostenských úřadů na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Důvodem je fakt, že orgán veřejné moci je pro kontrolní činnost v oblasti regulace reklamy odpovídajícím způsobem věcně a kvalifikačně podstatně lépe vybaven než živnostenské úřady, které mají zcela jinou funkci. Díky přesunu by tak kontrola nad dodržováním pravidel pro zveřejňování reklamy na kojeneckou výživu měla být účinnější než dosud.
Druhá změna se týká regulace reklamy na humánní léčiva, zdravotnické prostředky a další zákonem regulované zdravotnické zboží. V tomto případě vláda navrhuje mírné rozvolnění pravidel, kdy namísto dosavadního apriorního zákazu by byl možné zákonem povolenými formami šířit informace nelékařským zdravotnickým pracovníkům, dalším osobám s náležitými odbornými znalostmi a pacientům.
Vláda projednala také návrh Ministerstva pro místní rozvoj na úpravu rozdělení evropských fondů pro současné programové období 2021–2027. Cílem přesunů, které jsou výsledkem povinného přezkumu, je zajistit, aby finanční prostředky z evropských zdrojů byly využity tam, kde přinesou největší přínos – ve výzkumu, inovacích a ochraně životního prostředí.
Vláda proto odsouhlasila přesun 20 milionů eur z Integrovaného regionálního operačního programu do operačních programů Jan Amos Komenský (8 milionů eur na podporu výzkumu a vývoje, konkrétně výzkumné infrastruktury) a Životní prostředí (12 milionů eur na vytvoření finančního nástroje na projekty v oblastech přístupu k vodě a udržitelného hospodaření s vodou). Na operační program Životní prostředí půjde i 20 milionů eur z operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. Žádosti o změny v programech musí Česká republika předložit Evropské komisi ke schválení do 31. března.
Kabinet schválil rovněž Národní plán vzdělávání v kybernetické bezpečnosti. Obsahuje čtyři cíle rozpracované do 23 konkrétních opatření, která mají zlepšit vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Plán chce například získat přesný situační přehled o nedostatku odborníků kybernetické bezpečnosti a o požadavcích trhu, zvýšit počty odborníků v této oblasti, především ve státní sféře a dalších zákonem o kybernetické bezpečnosti regulovaných subjektech či zajistit efektivní a kvalitní vzdělávání jak zaměstnanců ve státním sektoru, tak i veřejnosti. Důraz klade i na zvyšování úrovně povědomí společnosti o systému kybernetické bezpečnosti České republiky, o kybernetických hrozbách a o způsobech jejich předcházení.
Související
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
Vláda ČR , reklama , dotace , EU (Evropská unie) , vzdělání
Aktuálně se děje
před 18 minutami
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
před 1 hodinou
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
před 2 hodinami
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
před 3 hodinami
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
před 4 hodinami
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
před 4 hodinami
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
před 5 hodinami
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
před 6 hodinami
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
před 6 hodinami
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
před 7 hodinami
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
před 8 hodinami
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
před 9 hodinami
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
před 9 hodinami
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 10 hodinami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 12 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
Občanští demokraté si ve středu zvolili nové vedení poslaneckého klubu, který je druhým největším v Poslanecké sněmovně. Na pozici předsedy se nic nemění, v čele klubu pokračuje dlouholetý poslanec Marek Benda.
Zdroj: Jan Hrabě