Návrh koncepce, podle které by se měly dělat úpravy vzdělávacího programu pro základní školy, by měl být podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) k dispozici v lednu 2023. O koncepci budou ještě debatovat odborníci, zásadní změny dokumentu oproti v listopadu představené verzi ale ministerstvo školství (MŠMT) podle své mluvčí Anety Lednové neočekává.
Resort nadále počítá s dodržením harmonogramu pro úpravu vzdělávacích plánů, odpověděla dnes Lednová na dotaz ČTK. První ZŠ by se tak podle nového vzdělávacího plánu měly začít učit od září 2024.
O potřebě revize takzvaných rámcových vzdělávacích programů (RVP), které určují učivo ve školách, se hovoří zhruba od roku 2016. Loni na podzim ministerstvo ustanovilo expertní panel, který měl za úkol připravit návrh koncepce pro potřebné změny. Návrh takzvaných hlavních směrů revize předali experti ministerstvu školství v červnu, přičemž původně se očekávalo schválení koncepce v létě.
Návrh modernizovaného učebního plánu nyní připravuje Národní pedagogický institut (NPI). Práce na úpravách učiva v předmětech ZŠ podle Kamila Ubra z institutu začaly na konci září, přestože koncepci revize ministerstvo dosud neschválilo. První verzi plánu, jak by se mělo vzdělávání v ZŠ upravovat, by mohl mít NPI hotovou na jaře 2023, uvedl dříve Ubr.
Podle Balaše a Lednové vzalo vedení úřadu na vědomí dokument, který byl zpracovaný expertní skupinou, na konci listopadu. Nyní se materiál dále upřesňuje a v lednu jej budou řešit odborníci. Plán podle Lednové obsahuje některá variantní nastavení, nad kterými se povede v lednu ještě odborná debata. Nejedná se ale o změnu procesu a hlavní směry by neměly dostát žádných zásadních změn, sdělila ČTK mluvčí ministerstva.
Ministerstvo tak podle Lednové nadále počítá s dodržením dříve představeného harmonogramu zavádění nových vzdělávacích plánů. "V této chvíli o změně harmonogramu nejednáme," sdělila. První ZŠ a nižší ročníky víceletých gymnázií se podle nového plánu začnou učit od září 2024. Pro výuku v prvních a šestých třídách to bude povinné od září 2025. Ve všech ročnících by se podle nového programu mělo učit od září 2029.
Experti v návrhu koncepce úprav vzdělávání navrhli mimo jiné rozdělení učiva na takzvané jádrové a rozšiřující. Už v červnu uvedli, že k této části návrhu se sešlo nejvíc připomínek. Podle předsedy expertního panelu Jana Jiterského jich bylo asi 700 z 3600. Některé vzdělávací organizace upozorňovaly, že rozdělení učiva na základ a nadstavbu by mohlo prohloubit nerovnosti ve vzdělávání.
Rámcové vzdělávací programy nahradily v roce 2005 dřívější jednotné osnovy. Na rozdíl od nich neurčují vzdělávací plány, co se má učit v jednotlivých ročnících. Popisují, s čím se má žák seznamovat na různých stupních vzdělávání a co má umět na konci. Dávají školám větší volnost pro tvorbu vlastních vzdělávacích plánů, které se tak od sebe mohou lišit.
Vláda slíbila úpravy učebních plánů ve svém programu. Důraz by se měl klást mimo jiné na občanské vzdělávání, finanční a mediální gramotnost.
Související

Fiala chce, aby změny ve vládě proběhly už po prodlouženém víkendu

Pavel se začátkem května sejde s Fialou, budou spolu řešit změny ve vládě
Vladimír Balaš , ministerstvo školství , Školství , vzdělání
Aktuálně se děje
před 41 minutami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 1 hodinou

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera
Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.
Zdroj: Libor Novák