ROZHOVOR | Prvňáci po pauze dobře čtou, ale špatně drží tužku. Problémy jim dělá i zdravení, říká ředitelka Vávrová

ROZHOVOR – Pochvalovala si, v jak dobré formě se po měsíční vynucené pauze vrátily nejmenší děti do lavic. Ředitelku Základní školy Kladská na Praze 2 Kateřinu Vávrovou překvapilo, jak žáci první třídy dobře čtou. „Jediným problémem u nich je, že špatně drží v ruce tužku, což jsme ale předpokládali. Postřehly jsme ale s kolegyněmi, že nejmenší trochu ztratili sociální návyky jako, že když ráno vejdou do školy, musejí pozdravit,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Kateřina Vávrová.

Téměř ji dojalo, jak byly děti šťastné, že po měsíční pauze, kterou způsobila koronavirová pandemie, jsou zase spolu. „Kolektiv jim chyběl. Co nás ale překvapilo, bylo, že žáci přišli po více jak měsíční absenci zaražení, byli až nezvykle hodní,“ postřehla Kateřina Vávrová, ředitelka Základní školy Kladská na Praze 2 s rozšířenou výukou jazyků specializující se na němčinu. Žáci byli od 14. října povinně doma a ve středu šli prvňáci i druháci poprvé do školy na prezenční výuku.

Bývalá absolventka zdejšího zařízení je ráda, že skončila distanční výuka pro benjamínky. „Dálkové vzdělávání je pro pedagogy nesmírně náročné. A u prvňáčků i druháků je bezesporu nejsložitější. Pořídili jsme proto paním učitelkám vizualizéry, což je pomocný přístroj k počítači, který umožňuje výuku psaní. Pedagožky si tuto metodu velice chválily a velmi jim pomohla.“

Držitelka ocenění Zlatá ředitelka z roku 2013 odhaduje, že mezery, které u školáků vyvolala výluka, by mohly být do čtrnáct dní zaceleny. „Když jsem ve středu hovořila s kolegyněmi, které vyučují v první a druhé třídě, tak určité mezery u školáků nevidí nikterak tragicky.“

Pedagožka s aprobací na výtvarnou výchovu a výuku jazyků konstatuje, že vyšla vstříc rodině žáka, jejíž členové se bojí nákazy, a to i přes to, že nynější podzimní výuka je už povinná, zatímco při jarní vlně nebyla. „V první třídě máme rodinu, která mně ráno napsala, že syna nepošle do školy. A tak jsme se domluvili, že rodiče budou ve spojení s paní třídní učitelkou a látku s ním budou probírat, aby nic nezameškal.“

Kateřina Vávrová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřila obavu, aby se do škol v pondělí vrátily i další věkové kategorie. „Trochu mám strach, aby k dalším návratům docházelo, neboť by se najednou měli vrátit téměř všichni, a tak mám pocit, aby se ministerstva zmíněného boomu nezalekla. Samozřejmě bychom už chtěli, aby vše běželo tak, jak má,“ přeje si ředitelka Základní škola Kladská, která je Fakultní školou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. V minulosti školu navštěvovaly takové osobnosti jako písničkář Jan Vodňanský, zpěvačka Jitka Molavcová, herci Jan Čenský i Vojtěch Kotek či operní pěvec Adam Plachetka.

RODINĚ ŽÁKA, KTERÁ SE BOJÍ NÁKAZY, ŠKOLA VYHOVĚLA

Paní ředitelko Vávrová, v jaké formě se po více než měsíční pauze vrátili žáci první a druhé třídy do lavic vaší Základní školy Kladská?

Jelikož i u nejmenších žáků probíhala díky našim pedagogům kvalitní distanční výuka, tak se děti vrátily v celkem dobré kondici, co se týče vzdělání. V žádném případě nemůžeme hovořit o nějakém tristním stavu. Podotýkám ale, že hovořím jen za naši školu. Paní učitelky zejména u prvňáčků potěšilo, jak dobře čtou. Jediným problémem u nich je, že špatně drží v ruce tužku, což jsme ale předpokládali, neboť prvňáčci s tím mají obtíže a rodiče kolikrát s uchopením nedovedou poradit. Co nás ale překvapilo, bylo, že žáci přišli po více jak měsíční absenci zaražení, byli až nezvykle hodní. Ale bylo na nich znát, jak jsou šťastní, že jsou zase spolu. Kolektiv jim chyběl.

Jaký je tedy rozdíl mezi prvňáčky, kteří v minulosti za normálních okolností chodili do školy od září a současnými, již kvůli vládním koronavirovým opatřením museli být přes měsíc doma?

Měsíc, kdy museli být doma, není zase až tak dlouhá doba, aby se vše nedalo napravit. Jistý rozdíl je patrný ve psaní, které se musí procvičovat. Ale v první třídě, která je velice obsáhlá a i pro rodiče náročná, je mnoho věcí, na které je nutné klást důraz. Postřehly jsme ale s kolegyněmi, že nejmenší po nynější pauze trochu ztratili sociální návyky jako, že když ráno vejdou do školy, musejí pozdravit. Naštěstí se děti vrátily včas a společně se budeme snažit nedostatky postupem času co nejrychleji napravit, respektive odstranit.

Za jak dlouho podle vás mohou benjamínci dohnat manko, které vzniklo nucenou karanténou? Hovořila jste o držení tužky či psaní.

Především bude záležet na jednotlivých paních učitelkách, aby nedostatky u dětí bedlivě sledovaly a opravovaly je. Primární bude důslednost kantorek, od níž se bude vše odvíjet. Když jsem ve středu hovořila s kolegyněmi, které vyučují v první a druhé třídě, tak určité mezery u školáků nevidí nikterak tragicky. Do čtrnáct dní by děti měly být na takové úrovni, jako kdyby žádná výluka neproběhla.

Co se stane, když rodič nepošle potomka do školy a jeho absenci zdůvodní obavou z nákazy? Jen připomenu, že na rozdíl od jarní koronavirové pandemie nyní platí povinná školní docházka.

V první třídě máme jednu rodinu, která mně ráno napsala, že syna nepošle do školy. A tak jsme se domluvili, že rodiče budou ve spojení s paní třídní učitelkou a látku s ním budou probírat, aby nic nezameškal. I když je školní docházka povinná, necháváme vše na rozhodnutí rodiny, která absenci zdůvodňuje strachem z možné nákazy. Na základě omluvenky žákovu nepřítomnost tolerujeme, ale rodina se s ním musí učit, aby neměl mezery ve vzdělání.

Vyskytly se u vás problémy s nošením roušek u některých žáků? Mám na mysli například astmatiky, kteří se v ústenkách často dusí?

U nás zatím nikdo žádný zdravotní problém nemá, všichni žáci je bez problémů nosí. Nezaznamenali jsme tedy žádnou žádost od rodičů, že by jejich dítě ze zdravotních důvodů nemohlo ochranu přes dýchací cesty nosit. Nyní se začátkem školy jsme ještě doobjednali ústenky, abychom jich měli dostatek, a to pro děti, které hygienu tak úplně nezvládají. Dbáme totiž na to, aby žáci nenosili jednu po celé vyučování. Nejedná se o všechny děti, některé díky svědomitým rodičům disponují několika náhradními kusy.

Jak se stavíte k návrhu, že by docházelo k povinnému testování žáků, byť ministr zdravotnictví Jan Blatný u žáků prvních a druhých tříd testy nedoporučí?

K vašemu dotazu se bohužel nemohu vyjádřit, protože jsem doposud o testování žáků neobdržela žádné informace.

VIZUALIZÉRY POMÁHALY DĚTEM NA DÁLKU UČIT SE PSÁT

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý si v České televizi posteskl, že školy aktuálně nedisponují manuálem, jak mají postupovat, pokud se v zařízení vyskytne anebo rozšíří koronavirová infekce. Už víte, jak byste zmiňovaný problém řešili, kdyby zasáhl vaší školu? A to jak u dítěte, tak i pedagoga.

Už v minulosti jsme měli nakažené žáky i kantory. Postupovali jsme tehdy podle předchozího manuálu, zda infikovaní nosili roušky, anebo jaká situace panovala v postiženém kolektivu. Většinou jsme vše zvládli velmi dobře. Naštěstí nás nepostihla hromadná nákaza, jednalo se o jednotlivce, a nemuseli jsme uzavřít ani jednu třídu.

Zmiňovala jste, že distanční výuka probíhá ve vaší škole na velmi kvalitní úrovni. Jak moc byla náročná především pro učitele, kteří mají v gesci vzdělávání nejmladších školáků?

Dálkové vzdělávání je pro pedagogy nesmírně náročné. A u prvňáčků i druháků je bezesporu nejsložitější. Pořídili jsme proto paním učitelkám vizualizéry, což je pomocný přístroj k počítači, který umožňuje výuku psaní. Pedagožky si tuto metodu velice chválily a velmi jim pomohla. Nechci ale zapomínat i na jiné učitele. Například češtináři a matikáři jen přípravou na dálkovou výuku stráví kolem deseti hodin týdně.

Řada vyhlášených opatření je nejasná. Proto se chci zeptat, jak je to s konzultacemi vycházejících žáků, které čekají přijímací zkoušky?

Poradní konzultace jsou nyní možné, ale v podstatě je nevyužíváme, protože očekáváme, kdy nám ministerstvo školství oznámí návrat dalších žáků do lavic. Doufáme, že se tak stane co nejdříve. Hlavně jde o deváťáky. U nich budou probíhat konzultace s paní psycholožkou, protože společně s ní žákům děláme takzvané profi orientace, aby měli přehled, k čemu inklinují, a podle toho se rozhodnou, na kterou střední školu by si měli podat přihlášky. A jelikož vše máme s paní psycholožkou vyhodnocené, tak napjatě čekám, kdy si s výsledky profi orientace seznámíme děti i rodiče. A k tomu právě využijeme zmíněné konzultace.

Jak je podle vás reálné, že v pondělí nastoupí do škol další věkové kategorie?

Trochu se obávám, aby k dalším návratům docházelo, neboť by se najednou měli vrátit téměř všichni, a tak mám pocit, aby se ministerstva zmíněného boomu nezalekla. Samozřejmě bychom už chtěli, aby vše běželo tak, jak má.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Praha děti studenti vzdělání Michal Černý Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy