Fico by měl zvážit konec v politice, píše se v dopise psychiatrů a psychologů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) čelí nečekané opozici. Nejde totiž o politiky, ale o psychology a psychiatry, kteří v otevřeném dopise žádají jeho odstoupení z nejvyšší vládní funkce. Fico by měl podle odborníků zvážit úplný konec ve vrcholové politice. 

"Vaše politické jednání se vyznačuje stále větší mírou mocensko-autoritativního stylu, manipulací s fakty, lhaním, shazováním a útoky na politické oponenty, žurnalisty i běžné občany, kteří projeví nesouhlas s Vaší politikou. Neštítíte se útoků na rodiny představitelů opozice," píše se v dopise, jehož autory jsou Jozef Hašto a Anton Heretik. Na text upozornil web aktuality.sk, podle kterého jej podepsala zhruba stovka odborníků z obou oborů.

Fico se podle nich chová dehonestujícím způsobem k mladým lidem či ukrajinskému lídrovi Volodymyru Zelenskému. "Vaše vnitrostátní politika směřuje hlavně k posílení Vaší moci, Vašich straníků a koaličních partnerů," konstatovali autoři s tím, že Slovensko zaostává v budování infrastruktury či v oblastech školství a zdravotnictví. Tyto problémy podle nich Fica nezajímají. 

Dopis upozorňuje i na zahraničněpolitické aktivity premiéra, které jsou podle textu v rozporu s politiku EU a NATO. Kritizován je také negativní postoj předsedy vlády vůči Ukrajině a jejímu prezidentovi či přátelství s Ruskem. "Podporujete lidi, kteří šíří konspirace a lži a devastují naši kulturu," vzkazují experti, kteří připomněli, že podobné psaní v minulosti dostal i Vladimír Mečiar. 

Dokument uzavírá výzva ke změně chování, která nevylučuje Ficovu rezignaci. "Doufáme ve schopnost Vaší sebereflexe a možnost korekce Vašeho politického jednání, včetně zvážení odchodu z vrcholové politiky," dodali autoři. 

Nejde přitom o jediné sdělení k této problematice. Podobný dopis zveřejnila i Slovenská komora psychologů, upozornil zmíněný server. 

Robert Fico momentálně zastává úřad slovenského premiéra potřetí během politické kariéry. Do funkce znovu nastoupil v říjnu 2023 po předchozím volebním triumfu. Předsedou vlády už byl mezi lety 2006 až 2010 a poté opět mezi lety 2012 až 2018. 

Související

Robert Fico Komentář

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

Více souvisejících

Robert Fico Slovensko psychologie psychiatrie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 0:0 po první třetině. Gól domácích neplatil

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy