Vědkyně z NASA: Dinosauři žili na opačné straně naší galaxie

Slunce společně se Sluneční soustavou obíhají kolem středu Mléčné dráhy a cyklus dokončuje každých 250 miliónů let. Vědkyně Jessie Christiansenová vytvořila unikátní animaci, na které je zřetelně vidět, jak dlouhé bylo období dinosaurů ve srovnání s lidskou érou.

Nápad na vytvoření videa dostala Christiansenová na sjezdu hvězdářů v Kalifornském technologickém institutu. „Bylo to poprvé, co jsem si uvědomila, že měřítka archeologická, fosilní, časová a astronomická spolu souvisejí a dostala jsem nápad zmapovat vývoj dinosaurů pomocí rotace v galaxii,“ uvedla vědkyně z NASA.

Animace ukazuje, že mnoho známých dinosaurů se nacházelo na Zemi, když planeta společně se Sluncem byla na opačné straně Mléčné dráhy. Účastníci byli ohromeni po zjištění, že dinosauři žili na druhé straně galaxie, než v současné době žijí lidé, uvedl ScienceAlert.

I have always been interested in galactic archaeology, but I don't think this is what they meant.Did you know that dinosaurs lived on the other side of the Galaxy? pic.twitter.com/ngGCAu0fYU

— ?? Dr. Jessie Christiansen ? (@aussiastronomer) August 28, 2019

Vytvoření videa trvalo Christiansenové zhruba čtyři hodiny a poukázala na chyby, které se ve videu nacházejí. Plesiosauři byli mořští plazi, nikoliv dinosauři a planeta dokončuje cyklus oběhu každých 250 miliónů let a ne 200 miliónů, jak je uvedeno na videu. Poukazuje také na možný dojem, že se planeta vrátila na stejné místo, ale ve skutečnosti se celá galaxie také pohybuje. Vnitřní části se točí rychleji ve srovnání s vnějšími a celá galaxie pomalu putuje k nedaleké galaxii Andromeda.

„Spíš se pohybujeme ve spirálách. Jak se celá galaxie točí a my se točíme kolem jejího středu, tak to vytváří spirály,“ řekla Christiansenová. Proto není možné, aby se planeta nacházela ve stejném prostředí jako v době dinosaurů a vědkyně dodala, že složitý život na Zemi je důsledkem strategického místa Slunce. „Naše sluneční soustava necestuje do středu galaxie a zpět. Vzdálenost zůstává stejná,“ uvedla Christiansenová a dodává, že pokud by se Slunce nacházelo blíže středu Mléčné dráhy, život by neměl šanci.

Související

Více souvisejících

NASA vesmír, Mléčná dráha Dinosauři vesmír, galaxie Andromeda

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy