Vysoce nakažlivá, ale s menšími následky? Varianta omikron pod drobnohledem vědců

První případy nákazy omikronem naznačují, že tato potenciálně vysoce nakažlivá varianta koronaviru by mohla způsobovat lehčí onemocnění covidem-19 než doposud známé koronavirové varianty.

Shromáždění potřebných dat k potvrzení této hypotézy ale potrvá několik týdnů, uvedl dnes list The Guardian s odvoláním na jihoafrické a další vědce. Odborníci mimo jiné upozorňují, že omikronem se zatím nakazili převážně mladší lidé, u nichž je riziko těžkého průběhu choroby menší.

Nová varianta koronaviru byla minulý týden poprvé identifikována v Jihoafrické republice. Praktický lékař Unben Pillay, který působí na předměstí Johannesburgu, na pondělní tiskové konferenci svolané jihoafrickým ministerstvem zdravotnictví uvedl, že případy infekce omikronem, se kterými se doposud setkal, byly převážně lehké. "Pacienti si stěžovali na suchý kašel, horečku, noční pocení a bolest těla. Očkovaní lidé jsou na tom obecně podstatně lépe," řekl Pillay.

Lékařka Angelique Coetzeeová, která jako první upozornila úřady na to, že se může jednat o novou variantu, řekla, že u pacientů s omikronem se setkala s odlišnými příznaky, než měli pacienti nakažení koronavirovou variantou delta. "Především to byla těžká únava, naopak nikdo nehlásil ztrátu čichu," prohlásila Coetzeeová, která je předsedkyní jihoafrického zdravotnického svazu. "Pacienti s variantou omikron také trpěli bolestmi hlavy a těla, někteří i bolestí v krku a kašlem. V případě nákaz variantou delta mají pacienti zvýšený tep a sníženou hladinu kyslíku," sdělila v rozhovoru Coetzeeová.

"Ačkoli dosavadní zprávy vyznívají optimisticky, je třeba se a ně dívat obezřetně," řekla listu The Guardian lékařka specializující se na infekční nemoci Müge Çeviková, která působí na skotské Univerzitě St. Andrews. "Všechna tvrzení o závažnosti omikronu jsou v tuto chvíli nespolehlivá, protože se zakládají na jednotlivých případech či na minimálním množství dat," dodala.

Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, jež podle vědců mohou mít za následek snadnější přenos infekce. Jihoafrický Národní ústav pro přenosné nemoci (NICD) minulý týden uvedl, že infekce zatím postihly především lidi ve věku od deseti do 29 let v Pretorii. "Kromě toho NICD identifikoval ohnisko nákazy ve věkové skupině 20 až 44 let v institutu vyššího vzdělávání v Pretorii," řekl počátkem tohoto týdne výkonný ředitel ústavu Adrian Puren.

Právě zasažení mladé věkové skupiny ale může být ohledně rizikovosti omikronu zavádějící. "Dokud neuvidíme, jak se virus chová u starší populace, u lidí trpících dalšími nemocemi, nebudeme vědět, jak nebezpečná ta nákaza je," prohlásil vysoký představitel americké farmaceutické společnosti Moderna Paul Burton.

Specialista na infekční choroby z Jihoafrické republiky Richard Lessells rovněž upozornil, že rozvoj těžkých příznaků u části pacientů s koronavirem vždy nějakou dobu trvá. "Dopady na hospitalizace budeme moci posoudit až v příštích několika týdnech," podotkl.

Firma Moderna v pondělí varovala, že nynější vakcíny proti covidu-19 by mohly být v boji s novou variantou koronaviru méně účinné. Šéf firmy Moderna Stéphane Bancel upozornil, že varianta omikron má největší počet mutací na takzvaném hrotovém proteinu (spike protein), na který se nynější vakcíny soustřeďují ve snaze snížit nakažlivost viru. Jiní experti se k účinnosti vakcín vyjadřovali nadějněji. Jeden z ředitelů firmy Pfizer a bývalý komisař amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb řekl stanici CNBC, že podle expertů na vakcíny zřejmě budou stačit tři dávky stávajících mRNA vakcín k poskytnutí "velmi dobré ochrany" před omikronem.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy