Vyvracíme dezinformace: Lze z vakcíny onemocnět koronavirem?

Jedním z argumentů, kterým se hájí lidé nesouhlasící s očkováním, je tvrzení, že vakcína může vyvolat u očkovaných jedinců onemocnění covid-19. Jde o mýtus, neboť to z podstaty samotné vakcíny není možné.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Na trhu existuje už několik vakcín proti novému typu koronaviru a fungují vícero způsoby. Jednu věc ale mají společnou, neobsahují živý virus, tudíž nelze po očkování onemocnět. Tvrzení, že někdo dostal covid po očkování, je dezinformace.

Aktuálně používané vakcíny, například ty od společností Moderna nebo Pfizer, fungují na bázi nukleové kyseliny (mRNA). "Tento typ vakcíny obsahuje část „návodu“ z viru, který onemocnění covid-19 způsobuje. Ten vlastním buňkám těla umožňuje vytvářet bílkovinu, kterou se virus vyznačuje," upozorňuje na svém webu Evropská komise.

Další vakcíny, které na schválení teprve čekají, fungují například na bázi proteinů či virového vektoru, což znamená, že obsahují buď fragmenty bílkoviny, nebo pouze protein. Ve všech případech se ale imunita lidského těla naučí koronaviry likvidovat.

Nelze však vyloučit, že očkovaný člověk neonemocní. Vakcíny zabrání tomu, aby se u nakažených jedinců rozvinul těžký průběh nemoci, covid ale mohou zřejmě nadále šířit a sami se jím nakazit. Je to i z toho důvodu, že tělo si po očkování vybuduje imunitu až po několika týdnech.

"To znamená, že je možné, že by člověk mohl být nakažen virem způsobujícím covid-19 těsně před očkováním nebo těsně po něm a stále onemocnět. Je tomu tak proto, že vakcína neměla dost času na zajištění ochrany," vysvětluje na webu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Častým mýtem je také tvrzení, že očkovaný člověk je při testech na koronavirus pozitivní. Ve skutečnosti může být pozitivní pouze u testů na protilátky, které ukazují, jestli jedinec nemoc v minulosti prodělal. Proč tomu tak je vědci zatím zjišťují, u PCR testů je ale tvrzení o pozitivitě opět obyčejným hoaxem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný, proslavil Česko ve světě

14.01.2021 17:51 Ve věku 87 let dnes zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný. ČTK o tom informovali zástupci…

VIDEO: Archeologové v Indonésii objevili nejstarší jeskynní malbu

14.01.2021 16:06 Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama