česká hlava

Knihovna

Ocenění Česká hlava získá překladatel Shakespeara Hilský

Praha – Martin Hilský, překladatel, který do češtiny převedl kompletní dílo anglického dramatika Williama Shakespeara, letos získá nejvyšší vědecké ocenění Česká hlava. Uděluje se za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. S cenou je spojena odměna jeden milion korun
Ilustrační foto

Projekt Česká hlava udělil ceny. Kdo letos bodoval?

Praha - Osm cen dnes oznámil projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, získal mezinárodně uznávaný historik František Šmahel. Stal se tak prvním oceněným představitelem humanitního oboru. Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka ocenil jeho celoživotní dílo, občanské a vědecké postoje, které zastává. Oceněni jsou například i vědci za dlouhodobý výzkum elektronových mikroskopů nebo HIV viru, oznámili dnes pořadatelé na tiskové konferenci.
Ilustrační fotografie

Ocenění Česká hlava získá kardiolog Widimský

Praha - Národní cenu vlády Česká hlava za rok 2011 dostane Petr Widimský, mezinárodně uznávaný kardiolog, který se zasadil o změnu způsobu léčby akutního infarktu myokardu. Díky jeho práci se aplikace koronární angioplastiky stala rutinní záležitostí, řekla v pátek Eva Syková, předsedkyně poroty.

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 20 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy