Češi považují vynálezce Wichterleho za nejvýznamnější český mozek historie

Praha - Češi považují za nejvýznamnější český mozek historie vynálezce kontaktních čoček Ottu Wichterleho. Na druhém místě skončil objevitel léku proti AIDS profesor Antonín Holý a bronzovou příčku obsadil objevitel krevních skupin Jan Janský, vyplývá to z ankety společnosti Česká hlava a portálu IDnes.

Vítěz ankety o nejvýznamnější český mozek vědy a techniky v historii Wichterle získal 390 hlasů, stříbrný Holý obdržel o 90 hlasů méně a objevitel krevních skupin Janský skončil na bronzové příčce se 184 hlasy.

Za vítěznou trojicí se umístil přírodovědec Johan Gregor Mendel, který je zakladatelem genetiky a autorem teorie dědičnosti, nebo nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský.

Na posledním 27. až 28. místě skončil Karel Schinzel, autor principu výroby třívrstvých barevných fotografií. Toho doplnil zakladatel a první ředitel Ústavu chemie a biochemie Akademie Věd (AV ČR) František Šorm, který je zároveň zakladatelem medicínské chemie u nás.

Světově proslulý vědec a vynálezce Otto Wichterle se narodil 27. října 1913 v Prostějově. Do paměti společnosti vstoupil svým objevem umělého polyamidového vlákna - silonu a měkkých kontaktních čoček. Průkopník makromolekulární organické chemie patří k nejvýraznějším osobnostem nejen české, ale i světové vědy 20. století.

Související

Více souvisejících

Otto Wichterle česká hlava

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy