Praha - Osm cen dnes oznámil projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, získal mezinárodně uznávaný historik František Šmahel. Stal se tak prvním oceněným představitelem humanitního oboru. Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka ocenil jeho celoživotní dílo, občanské a vědecké postoje, které zastává. Oceněni jsou například i vědci za dlouhodobý výzkum elektronových mikroskopů nebo HIV viru, oznámili dnes pořadatelé na tiskové konferenci.
Česká republika byla odnepaměti kolébkou světově uznávaných vědců a zemí technických nápadů, vynálezů, inovací a špičkových technologií. Iniciativa Česká hlava usiluje o zachování těchto hodnot, o zvýšení zájmu o práci ve výzkumu a posílení společenského kreditu vědeckých a technických pracovníků.
Smyslem iniciativy Česká hlava je proto vytvářet povědomí, že naše země může prosperovat jenom tehdy, dokáže-li vychovávat nové Heyrovské a Wichterle a bude je umět i materiálně a společensky ocenit.
Česká hlava je vyhlašovatelem nejprestižnějšího českého ocenění, jakého může vědec v tuzemsku dosáhnout. Laureátům v několika kategoriích je národní cena Česká hlava předávána již od roku 2002. Podobnou soutěž pořádá iniciativa Česká hlava každoročně od roku 2007 i pro středoškolské studenty, a to pod názvem České hlavičky. Na oblast českého středního odborného školství se iniciativa zaměřuje v každoroční soutěži učňů Machři roku.
Vizí České hlavy je stát se pro investory, ale i výzkumná pracoviště prvním a zásadním kontaktním místem v rozhodování o investicích do oboru inovace a výzkumu a stát se národní informační platformou pro české vědecko-výzkumné prostředí, informuje server ceskahlava.cz.
A letošní vítězové?
František Šmahel se soustřeďuje na dějiny středověku, zejména na období lucemburské dynastie a české reformace. Jeho vědecké výsledky jsou respektovány v Česku i zahraničí. "Při podobných příležitostech se říkává, že pocty také zavazují. Jelikož se mi však blíží osmdesátka, je na závazky už pozdě," řekl ČTK profesor Šmahel.
Cenu "Invence" za mimořádný počin v oblasti základního, aplikovaného výzkumu nebo technologických inovací a využitelnosti v praxi, získala Ilona Müllerová z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně. Češi byli třetí na světě, kteří dokázali vyrobit elektronový mikroskop. Müllerová navrhla nové formy čoček do objektivů, které využívají dokonalejší takzvaný detekční systém pro rastrovací elektronové mikroskopy.
Nejen za dlouhodobý výzkum HIV viru putovala cena "Patria" za profesorem Mikulášem Popovičem z Ústavu lidské virologie při Marylandské univerzitě. Díky svým objevům určil retrovirového původce onemocnění AIDS a jako první prokázal podmínky, za kterých se HIV může šířit.
Ministerstvo průmyslu udělilo cenu "Industrie" společnosti Dvořák - svahové sekačky s.r.o. U sekaček Spider ocenilo jejich široké uplatnění, nízkonákladový a bezpečný provoz.
Ministr životního prostředí ocenil Romana Pavelu z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze za nalezení účinné ochrany rostlin před chorobami a škůdci, která je na přírodní bázi. Díky objevu vzniklo v ČR nové výrobní odvětví - výroba botanických pesticidů.
Cenu "Doctorandus" obdržel Ondřej Maršálek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Zabývá molekulárními simulacemi působení ionizujícího záření na vodu a vlastnostmi elektronu "rozpuštěného ve vodě". Výsledky jeho práce mají praktický význam všude, kde je vodní prostředí vystaveno ionizujícímu záření.
Cenu "Gaudeamus" získal Jiří Václavík z Ústavu organické technologie VŠCHT, který ve svých 25 letech zaujal výsledkem své pětileté práce českou i zahraniční vědeckou komunitu. Věnoval se moderní syntetické metodě využitelné především ve farmaceutickém průmyslu a výzkumu léčiv.
Související
Česká hlava: Hlavní cenu dostal egyptolog Bárta, uspěli i další tři vědci a firma
Vědecké ocenění Česká hlava obdrželi výzkumníci včel, magnetů a proteinů
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák