Projekt Česká hlava udělil ceny. Kdo letos bodoval?

Praha - Osm cen dnes oznámil projekt Česká hlava. Tu nejvýznamnější, Národní cenu vlády Česká hlava, získal mezinárodně uznávaný historik František Šmahel. Stal se tak prvním oceněným představitelem humanitního oboru. Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka ocenil jeho celoživotní dílo, občanské a vědecké postoje, které zastává. Oceněni jsou například i vědci za dlouhodobý výzkum elektronových mikroskopů nebo HIV viru, oznámili dnes pořadatelé na tiskové konferenci.

Česká republika byla odnepaměti kolébkou světově uznávaných vědců a zemí technických nápadů, vynálezů, inovací a špičkových technologií. Iniciativa Česká hlava usiluje o zachování těchto hodnot, o zvýšení zájmu o práci ve výzkumu a posílení společenského kreditu vědeckých a technických pracovníků.

Smyslem iniciativy Česká hlava je proto vytvářet povědomí, že naše země může prosperovat jenom tehdy, dokáže-li vychovávat nové Heyrovské a Wichterle a bude je umět i materiálně a společensky ocenit.

Česká hlava je vyhlašovatelem nejprestižnějšího českého ocenění, jakého může vědec v tuzemsku dosáhnout. Laureátům v několika kategoriích je národní cena Česká hlava předávána již od roku 2002. Podobnou soutěž pořádá iniciativa Česká hlava každoročně od roku 2007 i pro středoškolské studenty, a to pod názvem České hlavičky. Na oblast českého středního odborného školství se iniciativa zaměřuje v každoroční soutěži učňů Machři roku.

Vizí České hlavy je stát se pro investory, ale i výzkumná pracoviště prvním a zásadním kontaktním místem v rozhodování o investicích do oboru inovace a výzkumu a stát se národní informační platformou pro české vědecko-výzkumné prostředí, informuje server ceskahlava.cz.

A letošní vítězové?

František Šmahel se soustřeďuje na dějiny středověku, zejména na období lucemburské dynastie a české reformace. Jeho vědecké výsledky jsou respektovány v Česku i zahraničí. "Při podobných příležitostech se říkává, že pocty také zavazují. Jelikož se mi však blíží osmdesátka, je na závazky už pozdě," řekl ČTK profesor Šmahel.

Cenu "Invence" za mimořádný počin v oblasti základního, aplikovaného výzkumu nebo technologických inovací a využitelnosti v praxi, získala Ilona Müllerová z Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně. Češi byli třetí na světě, kteří dokázali vyrobit elektronový mikroskop. Müllerová navrhla nové formy čoček do objektivů, které využívají dokonalejší takzvaný detekční systém pro rastrovací elektronové mikroskopy.

Nejen za dlouhodobý výzkum HIV viru putovala cena "Patria" za profesorem Mikulášem Popovičem z Ústavu lidské virologie při Marylandské univerzitě. Díky svým objevům určil retrovirového původce onemocnění AIDS a jako první prokázal podmínky, za kterých se HIV může šířit.

Ministerstvo průmyslu udělilo cenu "Industrie" společnosti Dvořák - svahové sekačky s.r.o. U sekaček Spider ocenilo jejich široké uplatnění, nízkonákladový a bezpečný provoz. 

Ministr životního prostředí ocenil Romana Pavelu z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze za nalezení účinné ochrany rostlin před chorobami a škůdci, která je na přírodní bázi. Díky objevu vzniklo v ČR nové výrobní odvětví - výroba botanických pesticidů.

Cenu "Doctorandus" obdržel Ondřej Maršálek z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Zabývá molekulárními simulacemi působení ionizujícího záření na vodu a vlastnostmi elektronu "rozpuštěného ve vodě". Výsledky jeho práce mají praktický význam všude, kde je vodní prostředí vystaveno ionizujícímu záření.

Cenu "Gaudeamus" získal Jiří Václavík z Ústavu organické technologie VŠCHT, který ve svých 25 letech zaujal výsledkem své pětileté práce českou i zahraniční vědeckou komunitu. Věnoval se moderní syntetické metodě využitelné především ve farmaceutickém průmyslu a výzkumu léčiv. 

Související

Pyramidy

Česká hlava: Hlavní cenu dostal egyptolog Bárta, uspěli i další tři vědci a firma

Ocenění Česká hlava získali kromě laureáta hlavní národní ceny egyptologa Miroslava Bárty tři vědci a jedna firma. Odborná porota udělila cenu například za definování nové kategorie protinádorových léčiv či výrobek z recyklovaných polymerů. Laureáti byli představeni na dnešní tiskové konferenci ve Škodově paláci v Praze, ocenění Bárty vláda schválila v říjnu.

Více souvisejících

česká hlava Vědci

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy