Ctirad Mašín

Ministr obrany Alexandr Vondra a Josef Mašín (2011).

Josef Mašín chtěl navázat na otce, jeho činy dodnes budí kontroverze

Případ skupiny lidí kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává kontroverze. Odbojáři se pokusili navázat na činnost svého otce Josefa Mašína, popraveného v roce 1942 nacistickými úřady. Při jejich akcích zemřelo šest lidí - dva příslušníci SNB a pokladník v Československu a později i tři východoněmečtí policisté. Josef Mašín, který se narodil 8. března 1931 a nyní už mnoho let žije v USA, ale o svých činech nikdy nepochyboval, na rozdíl od řady jiných.
Muzeum totalitního režimu Valtice

Zemřel Vladimír Hradec (†88), "zbrojíř" odbojové skupiny bratří Mašínů

Ve věku 88 let ve čtvrtek zemřel Vladimír Hradec, který v 50. letech minulého století spolupracoval s protikomunistickou odbojovou skupinou bratří Mašínů. Do plánů skupiny zasvěcen nebyl a do jejích akcí se přímo nezapojoval, za ukrývání zbraní byl ale odsouzen do vězení, ve kterém strávil deset let. O Hradcově úmrtí dnes ČTK informoval jeho synovec Jiří Hradec. Poslední rozloučení bude 25. února v Mělníce.
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády

Dostanou Mašínové státní vyznamenání? Tohle řekl Sobotka

Praha – Blíží se doba udělování státních vyznamenání prezidentem republiky. Šanci na ocenění mají opět i kontroverzní bratři Mašínové. Tohle nerozhoduju já, ale prezident, uvedl premiér Bohuslav Sobotka. On sám by nicméně bratry neocenil.
Zdena Mašínová

Mašínová nedostane zpět pozemky v Lošanech, žalobu soud zamítl

Praha - Zdena Mašínová nedostane zpátky rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Její žalobu zamítl z formálních důvodů Krajský soud v Praze. Majetek rodině Mašínově zabavili komunisté, celý ho nikdy nedostala zpět, protože Zdenini bratři Ctirad a Josef byli za hranicemi. A to je problém i teď - aby se soud mohl případem zabývat, museli by všichni spoluvlastníci podat žalobu společně.
Češi se bouří: Vyznamenejte konečně i Mašíny!

Češi se bouří: Vyznamenejte konečně i Mašíny!

Praha - Lidé zaslali sněmovně 45 podnětů s kandidáty na státní vyznamenání. Termín pro jejich podávání uplynul s koncem března. Mezi navrženými jsou tradičně i členové odbojové skupiny bratří Mašínů. Nominace bude posuzovat sněmovní podvýbor, poslanci by měli rozhodovat na plénu v červnu, řekl ČTK tajemník podvýboru Rudolf Kubát.
Josef Mašín Komentář

Bratři Mašíni? Jsou jako Hitler a sametoví vrazi

Praha - Se smrtí Ctirada Mašína se v Česku obnovila debata o tom, jestli jsou bratři Mašínové obyčejní vrazi nebo hrdinové. Právník František Hoffman v komentáři pro EuroZprávy.cz tvrdí, že oslava Mašínů je podobná jako uzákonění "sametových vrahů" jako čtvrtého odboje a Hitlera jako pátého odboje.
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS)

Vondra poletí na pohřeb Mašína armádním speciálem

Praha - Na pohřeb odbojáře Ctirada Mašína v USA poletí ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) vojenským speciálem, s sebou poveze i ministerské vyznamenání Zlaté lípy pro zesnulého Ctirada i jeho bratra Josefa. V pátek o tom informovalo ministerstvo obrany.
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

ČSSD: Na pohřeb Ctirada Mašína by Vondra neměl jezdit

Praha - Podle sociálních demokratů nelze souhlasit s metodami, které bratři Mašínové při útěku z bývalého Československa používali. Vražda zůstává vraždou a je pobuřující, že se chce člen vlády zúčastnit pohřbu Ctirada Mašína, řekl ve čtvrtek předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy