Matka Mašínů dostala osvědčení za protikomunistický odboj, dosud neměla důstojný pohřeb

Ministerstvo obrany udělilo matce bratrů Mašínových Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení účasti na protikomunistickém odboji. Mašínová již v roce 1998 obdržela posmrtně Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Mašínová podle osvědčení, které Blažek zveřejnil, v letech 1948 až 1953 aktivně bojovala proti komunistické totalitě. Ministerstvo píše, že pomáhala lidem, kteří byly v kontaktu se zahraničními rozvědkami demokratických států nebo kteří prováděli sabotáže. Podílela se také podle osvědčení na plánování emigrace či získávání lidí pro vybudování špionážní sítě v Československu.

"Zdenka Mašínová byla manželkou hrdiny prvního a druhého odboje, podplukovníka Josefa Mašína, zastřeleného v roce 1942 nacisty. Po druhé světové válce byla stejně jako její synové Ctirad a Josef Mašínovi vyznamenána za účast v protinacistickém odboji," sdělil na facebooku historik Petr Blažek ze státního Ústavu pro studium totalitních režimů.

"V roce 1953 byla v souvislosti s činností odbojové skupiny jejích synů zatčena a později odsouzena k 25 letům žaláře," doplnil. Bratr Mašínové Ctibor Novák byl v roce 1955 popraven. Zdena Mašínová starší zemřela roku 1956 ve vězení. Její ostatky skončily podle Blažka v hromadném hrobě a doposud neměla Mašínová důstojný pohřeb. Rehabilitována byla v roce 1991.

Ctirad a Josef Mašínovi vedli v 50. letech protikomunistickou skupinu. Názory na jejich odbojovou skupinu se dodnes různí. Při útěku na Západ v roce 1953 totiž skupina, jejímž členem byl kromě Mašínů také Milan Paumer, zabila šest lidí z ozbrojených složek státu. Kritici Mašínům vyčítají zejména zastřelení ozbrojeného pokladníka a usmrcení příslušníka SNB omámeného chloroformem.

Jména bratrů Mašínů i jejich sestry Zdeny, která byla za komunismu perzekvována, se v médiích již řadu let objevují v souvislosti s udělováním státních vyznamenání. Opakovaný návrh Senátu na jejich ocenění však zatím neuspěl. Sestra Mašínů Zdena dostala v roce 2009 ocenění Zlatá lípa od ministerstva obrany a bratři Mašínovi získali stejné ocenění o dva roky později. Otec Mašínů Josef získal v roce 2008 od ministerstva vyznamenání kříž obrany státu. Zlatá lípa i kříž obrany státu jsou nejvyššími vyznamenáními ministerstva obrany. Josef Mašín starší byl také posmrtně povýšen na generálmajora.

Související

Zdena Mašínová

Archeologové v Ďáblicích nenašli ostatky Mašínové

Archeologové při průzkumu hromadného hrobu na pražském ďáblickém hřbitově nenašli ostatky Zdeny Mašínové starší. Televizi CNN Prima NEWS to řekla její dcera Zdena Mašínová mladší. Hromadný hrob nechal prozkoumat magistrát.

Více souvisejících

Zdena Mašínová starší ministerstvo obrany Ctirad Mašín Josef Mašín třetí odboj Komunismus

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy