Praha - Na pohřeb odbojáře Ctirada Mašína v USA poletí ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) vojenským speciálem, s sebou poveze i ministerské vyznamenání Zlaté lípy pro zesnulého Ctirada i jeho bratra Josefa. V pátek o tom informovalo ministerstvo obrany.
Vondra se zúčastní posledního rozloučení se starším z bratrů Mašínů v americkém Clevelandu z pověření předsedy vlády Petra Nečase (ODS). Ctirada vyznamená Zlatou lípou in memoriam, vyznamenání obdrží také jeho bratr Josef.Bratři Mašínové dostanou vyznamenání podle ministra obrany za "statečnost, se kterou se postavili totalitnímu režimu". Zlatou lípu uděluje ministr obrany Čechům i cizincům, kteří se významně zasloužili o ochranu základních lidských práv a svobod."Ctirad Mašín si zaslouží naši úctu jako hrdina, který měl odvahu postavit se komunistické diktatuře i se zbraní v ruce. Je smutné, že se nedožil plnohodnotného osobního ocenění v naší zemi," řekl po úmrtí staršího z Mašínů Vondra.Ministr poletí na pohřeb Ctirada Mašína vojenským dopravním speciálem společně s dalšími zástupci obrany, novináři a dalšími hosty. Ministerstvo uvedlo, že posádka letadla bude let absolvovat v rámci svého standardního vojenského výcviku.Ctirad Mašín zemřel v sobotu v americké nemocnici ve věku 81 let po dlouhé nemoci. V posledních měsících trpěl akutní formou leukémie.Jednaosmdesátiletý Ctirad Mašín byl synem generála Josefa Mašína. Spolu s bratrem Josefem je nositelem vyznamenání prezidenta Edvarda Beneše, který je v roce 1945 ocenil medailí Za chrabrost za "osobní statečnost v době války".Známý je především odbojem proti komunistickému režimu v Československu v letech 1951 - 53 a tím, že se s bratrem v říjnu 1953 probil komunistickým Československem přes východní Německo do západního Berlína.Strávil také několik let v uranových dolech v Jáchymově.
Související
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
Alexandr Vondra , Ctirad Mašín
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
před 1 hodinou
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
před 3 hodinami
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
před 4 hodinami
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 5 hodinami
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 6 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 6 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 7 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 8 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 9 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 10 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 10 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 11 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 12 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 13 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 13 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 15 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Íránští představitelé dávají všemožně najevo, že se nehroutí z amerického tlaku. Diplomaté, kteří režim zastupují v jednom z afrických států, dokonce přirovnali dvojici vrcholných politiků administrativy Donalda Trumpa ke známým českým animovaným postavičkám.
Zdroj: Lucie Podzimková