Federica Mogherini

Írán, ilustrační foto

Írán obnovuje připojení k internetu. Krvavé protesty prý rozdmýchal Západ

Úřady v několika íránských provinciích dnes začaly obnovovat přístup k internetu, který byl v zemi přerušen kvůli protestům proti zdražení benzinu. Íránská agentura Fars oznámila, že připojení přes pevnou linku opět funguje mimo jiné v části metropole, znovu dostupné jsou i sociální sítě. Protesty začaly minulý týden v pátek a podle organizace Amnesty International při nich přišlo o život přes 100 lidí, což ale Teherán nepotvrdil.
Federica Mogherini

Obranná spolupráce EU a NATO dle Mogheriniové nikdy nebyla lepší

Obranná spolupráce Evropské unie a Severoatlantické aliance je nyní těsnější a konkrétnější než kdykoliv dříve. Prohlásila to šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po dnešní schůzce ministrů obrany členských zemí EU se zástupcem generálního tajemníka NATO. Ministři se podle ní v debatě navazující na francouzskou kritiku aliance shodli, že posílení obrany evropského bloku přispívá k lepšímu fungování NATO. Zástupci vlád zemí EU dnes také schválili 13 nových projektů pod hlavičkou trvalé obranné spolupráce, označované zkratkou PESCO.
Čtvrť Varosha, část Famagusty

Kyperská krize se opět rozhoří? EU zvažuje sankce na Turecko kvůli vrtům

Země Evropské unie otevřely cestu k možnému uvalení sankcí na turecké představitele či organizace zodpovědné za nepovolené vrty u pobřeží Kypru. Rámec pro případné postihy dnes přijali unijní ministři zahraničí. Na jednání v Bruselu rovněž schválili prodloužení sankcí za porušování lidských práv a zásad demokracie ve Venezuele.
Nepokoje v Bolívii pokračují, venezuelské velvyslanectví obsazeno (10.-11. listopadu 2019).

Rusko hromuje: Opozice v Bolívii provedla řízený puč

Ruské ministerstvo zahraničí dnes kritizovalo opozici v Bolívii za to, že podle něj smetla snahu tamního socialistického prezidenta Eva Moralese řešit krizi v zemi dialogem, a "řízeným převratem" ho donutila k demisi. Informovala o tom agentura TASS.
Viktor Orbán /Fidesz/

Maďarsko se v syrské otázce staví na stranu Turecka

Maďarský ministr zahraničních věcí vyjádřil podporu tureckému útoku na severovýchodě Sýrie. Maďarsko podle něj souhlasí s tureckým plánem přesunu migrantů a uprchlíků na syrské území. Tento postoj je však v rozporu s dosavadní rétorikou zbytku Evropské unie, která před pár dny turecký útok v Sýrii odsoudila.
Federica Mogherini

Utne EU export zbraní do Turecka? Rozhodnou jednotlivé členské státy

Státy Evropské unie budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka v reakci na současnou tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Zavázali se k tomu dnes ministři zahraničí členských zemí EU, kteří konkrétní kroky ponechali na rozhodnutí jednotlivých států. Podle šéfky unijní diplomacie Federicy Mogheriniové bude mít dnešní závazek podobný efekt jako vyhlášení zbrojního embarga. Česko večer oznámilo pozastavení vývozní licence na vojenský materiál do Turecka. Ankara unijní postup kritizuje.
Miroslav Lajčák

Srbsko se chce přidat k Euroasijské hospodářské unii, EU je rozhořčena

Evropské unii se nelíbí připravovaný podpis obchodní dohody Srbska s postsovětským ekonomickým blokem vedeným Ruskem. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák dnes při neformální schůzce unijních ministrů zahraničí v Helsinkách podle médií vyzval Bělehrad, aby přijímal rozhodnutí, která zemi k EU přibližují, nikoli od ní oddalují.
Rusko, Moskva

Moskevský teror, píše opoziční tisk. Zadrženo 1400 osob, EU i ČR zásah odsuzují

Téměř 1400 lidí zadržela podle nové bilance policie v centru Moskvy při sobotní nepovolené demonstraci, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb. Oznámil to dnes server OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky. Ruské tiskové agentury TASS a RIA-Novosti hovoří o 1074 zatčených. Hromadné zatýkání v noci na dnešek odsoudila šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová.
Írán, ilustrační foto

Írán si zahrává s ohněm? Trumpův výrok popudil Teherán, schytal to i Macron

Americký prezident Donald Trump by si měl uvědomit, že zastrašováním dosáhne jen toho, že íránský lid se ještě více semkne. V prohlášení, které přenášela íránská státní televize, to dnes uvedl předseda íránského parlamentu Alí Larídžání. Írán v pondělí oznámil že porušil mezinárodní jadernou dohodu překročením povolených zásob obohaceného uranu, čímž vyvolal hněvivou reakci mimo jiné amerického prezidenta. Teherán dnes ostře kritizoval také francouzský prezident Emmanuel Macron, který Írán vyzval k bezodkladnému návratu k dodržování dohody. Hluboké znepokojení nad krokem Íránu vyjádřili také ministři zahraničí Spojeného království, Francie, Německa a šéfka unijní diplomacie.
Jaderný výbuch

Írán patrně roztrhá jadernou dohodu. Ultimátum běží. Co udělá EU?

Írán odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), pokud evropské mocnosti nezachrání novější jadernou dohodu s Íránem z roku 2015, od které loni odstoupily Spojené státy. Podle íránské polooficiální agentury Fars to dnes řekl vysoce postavený íránský zákonodárce. Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová reagovala upozorněním, že EU své hodnocení íránského přístupu k jaderné dohodě nezakládá na politických prohlášeních, ale na faktických zjištěních Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Podle nich zatím Teherán podmínky plní.
Federica Mogherini

V Perském zálivu doutná konflikt. Byl by fatální, obává se EU po útoku na tankery

O maximální zdrželivosti, moudrosti a potřebě zjistit reálná fakta hovořili v souvislosti s nedávnými incidenty v Perském zálivu ministři zahraničí zemí Evropské unie dnes ráno v Lucemburku. Na pravidelné schůzce je kromě dalších témat čeká právě také debata o unijní reakci na dění v oblasti, kde roste napětí po čtvrtečním útoku na dva tankery.
Federica Mogherini

EU truchlí za oběti krveprolití na Tchien-an-men, Mogheriniová apeluje na Čínu

Šéfka unijní diplomacie Frederica Mogheriniová dnes vyzvala Čínu k otevřené diskusi o potlačení demokratického hnutí a masakru demonstrantů, kteří na pekingském náměstí Tchien-an-men před 30 lety žádali demokratizaci země. Zároveň zdůraznila, že musí být respektovány všechny aktivity zacílené na připomenutí událostí.
Federica Mogherini

Vstoupí Albánie a Severní Makedonie do EU? Komise doporučila přístupové rozhovory

Evropská komise dnes už podruhé doporučila členským zemím EU, aby rozhodly o začátku přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a s Albánií. Novinářům to dnes řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, když společně s komisařem pro rozšíření představovala sérii každoročních hodnocení zemí, které mají o vstup do unie zájem.
Sídlo Evropského parlamentu

Včera se slavil Den Evropy, unijní instituce otevřely své budovy veřejnosti, Británie chyběla

4. května se na evropském kontinentu slaví Den Evropy. V rámci každoročních oslav se občanům EU nabízí neobvyklá příležitost, a to nahlédnutí do samotných institucí a orgánů Evropské unie umístěných v Bruselu. Den otevřených dveří je jedinečnou událostí, jak zjistit, jak unijní instituce fungují, na jakém principu pracují a jak ovlivňují životy milionů občanů na kontinentu. Návštěvníci se v průběhu včerejšího dne mohli v institucích zúčastnit veřejných debat nebo prohlídek, nebo se dokonce mohli setkat s některými z nejvyšších představitelů Evropské unie.
Kypr, ilustrační foto

Mezi Kyprem a Tureckem nebezpečně roste napětí, kvůli vrtům v moři

Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí v reakci na to, že Ankara v pátek vyslala několik plavidel k pobřežním vodám řecké části Kypru. Turecko tam chce provádět průzkumné vrty kvůli těžbě plynu a ropy. Krok odsoudilo řecké a kyperské ministerstvo zahraničí i kyperský prezident Nikos Anastasiadis, podle něhož tím Ankara podkopává snahu o obnovení rozhovorů o sjednocení Kypru. Znepokojení vyjádřila v sobotu i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

Pelta u soudu znovu popřel, že ovlivňoval rozdělení sportovních dotací

Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta dnes u soudu znovu popřel obvinění, že ovlivňoval rozdělování sportovních dotací z ministerstva školství. Řekl, že v policejních odposleších jen nezávazně "žvanil". Zdůraznil, že s žádným žadatelem o dotaci nejednal a s žádným si nedohadoval protislužbu. Soud původně Peltovi uložil šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení korporací a pětimilionový peněžitý trest. Odvolací senát ale verdikt zrušil, a proto se kauza řeší znovu.

před 17 minutami

Josep Borrell

EU slibuje vycvičit dvakrát více ukrajinských vojáků, přispěje na odminování

Evropská unie vycvičí dalších 15.000 ukrajinských vojáků - celkem tedy 30.000 - a poskytne Ukrajině vybavení a výcvik v hodnotě 25 milionů eur (asi 595 milionů Kč), aby země kvůli ochraně životů civilistů mohla očistit území zamořené minami, ohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell po dnešním jednání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem. 

před 26 minutami

Petr Pavel

Pavel obdrží dopis od ANO, hnutí mu chce shrnout problémy společnosti

Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout nejpalčivější a největší problémy společnosti, řekla novinářům po dnešním jednání stínové vlády ANO předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. S Pavlem by se chtěla také v dohledné době sejít.

před 29 minutami

Ilustrační fotografie.

V Česku poprvé za deset let rostly výdaje na bydlení více než příjmy

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Aktualizováno před 32 minutami

Radek Vondráček (vpravo)

ANO chce případné jednodenní volby v neděli místo pátku

Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby se případné jednodenní volby konaly v neděli, nikoli v pátek. Po jednání stínové vlády ANO to řekl místopředseda hnutí Radek Vondráček.

Aktualizováno před 33 minutami

Andrej Babiš

Po Prchalovi končí další členové Babišova týmu

Dlouholetá spolupracovnice expremiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) Tünde Bartha a jeho mluvčí Vladimír Vořechovský ke konci února ukončí spolupráci s hnutím ANO. ČTK dnes informace webu Blesk.cz potvrdil Vořechovský. První místopředseda hnutí Karel Havlíček má za logické, že skončil volební tým, když se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí podle něj přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

před 34 minutami

Švédská policie

Švédsko plánuje zpřísnění protiteroristických zákonů

Švédsko dnes oznámilo, že plánuje zpřísnit protiteroristické zákony. Nová právní norma, která by podle vlády mohla začít platit v červnu, má dát úřadům větší pravomoci při zadržování a stíhání osob, které podporují teroristické organizace, například prostřednictvím financování, informovala agentura Reuters.

před 35 minutami

Luskoun

V pražské zoo se narodilo první mládě luskouna v Evropě

V pražské zoologické zahradě se dnes brzy ráno narodilo mládě luskouna krátkoocasého. Jde o prvního luskouna narozeného v Evropě, uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek na twitteru. Luskouni krátkoocasí patří mezi kriticky ohrožená zvířata. Přirozeně žijí v Asii od Nepálu přes Myanmar a jižní Čínu až po Tchaj-wan. Zoo Praha je teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny chová. 

Aktualizováno před 37 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Čína vyzvala ke zrušení návštěvy Pekarové Adamové na Tchaj-wanu

Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Pekarová Adamová na twitteru reagovala vyjádřením, že cesta je rozhodnutím předsedkyně Sněmovny suverénní země.

před 52 minutami

Petr Pavel

Pavel připravuje politiky na své budoucí působení, míní politologové

Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami států. Nově zvolený Petr Pavel připravuje domácí i zahraniční politickou scénu na to, co bude následovat poté, kdy se na začátku března ujme úřadu. Na dotaz ČTK to odpověděli politologové Petr Just a Miroslav Mareš. 

před 53 minutami

Logo Škoda Auto

Škoda očekává růst prodejů v Česku. Výrobu však omezí i příští týden

Škoda Auto letos v České republice očekává růst prodejů o více než pět procent z loňských 62.905 vozů. Celkový trh nových osobních vozů v Česku by měl přesáhnout 200.000 prodaných aut a Škoda si chce udržet loňský podíl 33,2 procenta. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl vedoucí českého zastoupení firmy Jan Maláček.

před 55 minutami

Rakousko, ilustrační fotografie.

Rakousko vyhostilo čtyři ruské diplomaty, jednali v rozporu se statusem

Rakousko se rozhodlo vyhostit čtyři ruské diplomaty. Dva z nich působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem, uvedlo dnes v prohlášení rakouské ministerstvo zahraničí. Další dva pracovali na ruském stálém zastoupení při OSN a podle rakouských úřadů porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN. Ministerstvo oznámilo, že ruští diplomaté musí rakouské území opustit do 8. února. 

před 57 minutami

Soud, ilustrační fotografie.

Za účast v bojích na Ukrajině opět padl trest 20 let vězení

Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil Alojzi Polákovi 20 let vězení. Podle zatím nepravomocného verdiktu se dopustil teroristického útoku a účasti na teroristické skupině. Muže, který je stíhán jako uprchlý, obžaloba viní ze zabití minimálně čtyř příslušníků ukrajinských vládních jednotek, podle rozsudku ale nebylo prokázáno, že by Polák někoho usmrtil.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

České dráhy

České dráhy loni přepravily 157 milionů cestujících

České dráhy (ČD) loni přepravily 157 milionů cestujících, meziročně o 30 procent více. Jde o 87 procent hodnoty z předcovidového roku 2019, kdy národní dopravce přepravil 182,1 milionu cestujících. Dráhy o tom dnes informovaly v tiskové zprávě.

Aktualizováno před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová v Kyjevě

Předsedkyně Evropské komise s Borrellem dorazili do Kyjeva

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s dalšími členy komise dnes přicestovala do Kyjeva na jednání s ukrajinskou vládou. "Je dobré znovu se vrátit do Kyjeva, od začátku ruské invaze je to pro mne počtvrté. Tentokrát jsem dorazila se svým týmem eurokomisařů," napsala von der Leyenová na twitteru.

před 2 hodinami

sněžka

Na Sněžce řádí orkán, zastavil oba úseky lanovky

Silný vítr zastavil oba úseky lanovky na Sněžku. Dnes na Sněžce opět naměřili vítr o síle orkánu. Krátce po půlnoci v nárazech dosáhl rychlosti přes 159 km/h, dopoledne měl v nárazech rychlost přes 130 km/h, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. 

před 2 hodinami

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Nesmyslná ruská rétorika pokračuje. Lavrov opět obviňoval Západ z kříšení nacismu a "řešení ruské otázky"

Rusko dokáže uspět na Ukrajině i bez pomoci dalších postsovětských republik, uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v dnešním televizním rozhovoru, ve kterém opět ostře kritizoval Západ za podporu Kyjeva. Naopak ocenil gruzínskou vládu, která se podle něj řídí národními zájmy bez ohledu na údajné výzvy Západu, aby otevřela "druhou frontu" proti Rusku. Tbilisi, ačkoliv má s Moskvou spor o gruzínské území, se nepřipojilo k západním sankcím proti Rusku.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko podle Ukrajiny připravuje velkou ofenzivu, mohla by začít 24. února

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu. Varoval, že by mohla začít již 24. února. Podle Reznikova shromáždila Moskva tisíce vojáků a "mohla by něco zkusit" u příležitosti prvního výroční invaze na Ukrajinu, napsal server britské BBC. Útok by rovněž mohl souviset s oslavami ruského svátku Dne obránců vlasti, který si země připomíná 23. února. Rusko se také podle armády připravuje na další masivní vzdušný úder na Ukrajinu.

před 3 hodinami

Slovenská policie bývalého slovenského ministra Kaliňáka z podplácení, tvrdí tisk

Slovenská policie obvinila bývalého ministra vnitra Roberta Kaliňáka a podnikatele Jozefa Brhela z podplácení někdejšího šéfa finanční správy Františka Imreczeho. Informovala o tom dnes slovenská média. Policie psala o korupční kauze na sociální síti, celá jména obviněných neuvedla.

Zdroj: ČTK

Další zprávy