Čínské ministerstvo zahraničí dnes v reakci na čtvrteční útoky na dva tankery v Ománském zálivu uvedlo, že nikdo nechce, aby v regionu propukla válka, a vyzvalo strany konfliktu k dialogu. Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů mezitím zpochybnil důvěryhodnost šéfa íránské diplomacie. Informovala dnes agentura Reuters.
V blízkosti strategicky významného Hormuzského průlivu se ve čtvrtek norský a japonský tanker zřejmě staly terčem útoku. Posádka obou plavidel byla zachráněna. Spojené státy z útoku obvinily Írán, podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea o tom svědčí způsob provedení a použité zbraně. Teherán odmítl, že by za incidentem, jehož okolnosti jsou stále nejasné, stál on.
"Nikdo nechce válku v Perském zálivu. To není v ničím zájmu," uvedl dnes na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Vyjádřil také naději, že spor bude vyřešen prostřednictvím dialogu, nikoliv eskalací konfliktu.
#OmanGulf Sources confirm after low-key attacks on 4 tankers off the port of Fujairah UAE, Iranian regime increases its pressure on US hitting two other tankers in Oman Gulf marking a dangerous escalation able to cause a direct clash between US and Iranian warships@IsraelMFA pic.twitter.com/GkvfW91oUn
— Unofficial ✡MOSSAD✡ (@MossadNews) 13. června 2019
Čínská diplomacie předtím citovala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který podle ní dnes na okraj summitu v Kyrgyzstánu svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu řekl, že Čína bude prosazovat rozvoj vztahů s Íránem bez ohledu na změnu mezinárodní situace. "Čína vždy pohlížela na čínsko-íránské vztahy ze strategického a dlouhodobé perspektivy," uvedl Si. O čtvrtečním incidentu se ale prezident podle Reuters nezmínil.
Čína a Írán k sobě mají blízko v oblasti energetiky a Peking proto nesouhlasí s americkými sankcemi, jejichž cílem je zabránit obchodování s íránskou ropou. Čína se ale musí chovat obezřetně, jelikož udržuje vztahy i s dalším blízkovýchodním ropným gigantem Saúdskou Arábií, rivalem Íránu.
Ministr pro zahraniční záležitosti Spojených arabských emirátů Anvar Karkáš dnes kritizoval výroky íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa o protiíránské kampani a "sabotážní diplomacii", které adresoval nejen USA a Izraeli, ale také Saúdské Arábii a SAE. "Zabránit eskalaci za současné situace vyžaduje moudré kroky, a ne plané sliby," uvedl Karkáš na adresu Zarífa.
Americká armáda dnes zveřejnila letecké záběry, které podle ní dokazují, že za útoky na tankery stál Írán. Na videu je podle USA vidět, jak íránské revoluční gardy odstraňují z boku japonské lodi nevybuchlou minu připevněnou magnetem, která by podle Washingtonu mohla přinést důkaz proti Teheránu. USA uvedly, že Írán již v minulosti minové útoky na tankery provedl. Podle společnosti, která japonský tanker vlastní, ale škody způsobily "dva letící předměty".
"Shromažďujeme další informace a situaci vyhodnocujeme," řekla mluvčí šéfky diplomacie EU Federiky Mogheriniové. "Opakovaně jsme uváděli, že region se musí vyvarovat dalšímu vyhrocování situace, další destabilizace a dalšímu napětí, proto vyzýváme k maximální zdrženlivosti a k vyvarování se provokacím," dodala.
Německo je událostmi v Ománském zálivu hluboce znepokojeno. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Ulrike Demmerová prohlásila, že Berlín prozatím nemá informace, kdo za útoky stál. Dodala, že je nutné zabránit dalšímu roztáčení eskalační spirály. "Nyní je důležité pokračovat v podrobném objasnění pozadí incidentů," řekla Demmerová s tím, že Německo je v této věci v kontaktu se všemi svými partnery.
Spojené státy z útoku obvinily Írán, který to ale odmítl. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt rovněž vidí za akcí íránskou stopu a v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC dnes prohlásil, že není důvod nevěřit americkému hodnocení.
"Provedeme vlastní nezávislé vyhodnocení, máme k tomu vlastní postupy. Nemáme ale důvod nevěřit americkému hodnocení a naším instinktem je tomu věřit, protože (Američané) jsou našimi nejbližšími spojenci," dodal.
Související
Íránská loď se dostala do problémů, pomohl jí torpédoborec USA
Loď s drogami zabavili i Britové, na palubě jich bylo přes 130 kilogramů
Ománský záliv , Čína , Írán , spojené arabské emiráty , Muhammad Džavad Zaríf , Federica Mogherini , Jeremy Hunt (britský politik)
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 42 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková