Šéfka unijní diplomacie Frederica Mogheriniová dnes vyzvala Čínu k otevřené diskusi o potlačení demokratického hnutí a masakru demonstrantů, kteří na pekingském náměstí Tchien-an-men před 30 lety žádali demokratizaci země. Zároveň zdůraznila, že musí být respektovány všechny aktivity zacílené na připomenutí událostí.
"Evropská unie nadále truchlí nad oběťmi a vyjadřuje rodinám soustrast," uvádí se v prohlášení, které dnes vydalo zastoupení EU v Pekingu. Přiznání tehdejších událostí a zveřejnění údajů o mrtvých, zadržených a pohřešovaných v souvislosti s protesty "je důležité pro budoucí generace a kolektivní vědomí", uvedla vysoká představitelka EU pro zahraniční věci.
30 years ago, students & citizens in #China rose up in #TiananmenSquare to demand democratisation. While they were bloodily suppressed by the Chinese authority, their courage inspired generations of freedom-loving people in Taiwan & around the world.Photo: Jian Liu pic.twitter.com/buVxM0tn3j
— 王定宇 Wang Ting-yu MP (@MPWangTingyu) 3. června 2019
Mogheriniová kromě toho kritizovala pokračující potlačování práva na svobodu vyjadřování, shromažďování a svobodu tisku.
Evropská unie rovněž prostřednictvím Mogheriniové Peking vyzvala k propuštění aktivistů a obhájců lidských práv, kteří byli v souvislosti s právě 30 let starými událostmi nebo kvůli zasazování o práva a demokracii zadrženi nebo odsouzeni.
Mogheriniová zmínila například obhájce lidských a občanských práv a aktivisty, jako jsou Chuang-čchi, Kao Č'-šeng, Čchen Ťia-chung, Ke Ťüe-pching a Sü Lin nebo pastor Wang I.
30 years ago, students & citizens in #China rose up in #TiananmenSquare to demand democratisation. While they were bloodily suppressed by the Chinese authority, their courage inspired generations of freedom-loving people in Taiwan & around the world.Photo: Jian Liu pic.twitter.com/buVxM0tn3j
— 王定宇 Wang Ting-yu MP (@MPWangTingyu) 3. června 2019
Na čínském internetu jsou veškeré zmínky o masakru na Tchien-an-men filtrovány a blokovány. Dnes cenzura zasáhla i přenosy americké zpravodajské televize CNN. Jakmile začaly zprávy o výročí, obrazovka zčernala, informuje agentura DPA. CNN přitom lze v Číně přijímat pouze v hotelích a vybraných bytových komplexech často obývaných cizinci, poznamenala agentura.
Související
Bývalá eurokomisařka Mogheriniová bude proti pravidlům rektorkou školy EU
Írán obnovuje připojení k internetu. Krvavé protesty prý rozdmýchal Západ
Federica Mogherini , Masakr na Tchien-an-men (1989) , EU (Evropská unie) , Čína
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 2 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 3 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 4 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 5 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 6 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 7 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 8 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 10 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 11 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
Ani Štědrý den se v Česku neobešel bez násilného trestného činu. Kriminalisté z Moravskoslezského kraje se od středy zabývají vraždou ve Vratimově. Muž, který si již vyslechl obvinění, tam měl připravit o život známého.
Zdroj: Jan Hrabě