Masakr na Tchien-an-men (1989)

Joshua Wong

Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského klidu

Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé připomínali 31. výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Informuje o tom dnes server BBC. Mezi obviněnými je také známý aktivista Joshua Wong.
Masakr v Číně

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku připomenout si 31. výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou. Aktivisté prorazili barikády, které vstup do Victoria Parku blokovaly, a se svíčkami v rukou skandovali prodemokratická hesla, napsala agentura AFP. Ve čtvrti Mong Kok později vypukly potyčky s policií, která dav rozháněla pepřovým sprejem a zatýkala, uvedla agentura Reuters.
Hongkong

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení čínské hymny

Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako trestný čin. Tomu, kdo nebude hymně známé jako Pochod dobrovolníků projevovat náležitý respekt, hrozí podle zákona až tříletý trest vězení a pokuta do výše 50.000 hongkongských dolarů (159.000 korun). Podle kritiků je schválení sporného zákona další známkou sílící nadvlády Pekingu nad autonomním Hongkongem, který přešel pod čínskou správu v roce 1997.
Masakr v Číně

Zemřel fotograf Charlie Cole, jeho snímek je symbolem masakru na Tchien-an-men

Ve věku 64 let zemřel americký fotograf Charlie Cole, který proslul snímkem osamoceného muže, jak stojí proti koloně tanků. Informoval o tom dnes server BBC News. Snímek se stal symbolem prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men z roku 1989. Čínská policie tehdy demonstrace brutálně potlačila. Cole za fotografii dostal v roce 1990 cenu World Press Photo.
Hongkong

Hongkong ozářily svíčky. Lidé si připomněli výročí brutálního zásahu na Tchien-an-men

Tisíce lidí si dnes v Hongkongu na pietním shromáždění při svíčkách připomněly 30. výročí násilně potlačených protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men. Informovala o tom agentura Reuters. Hongkong je díky své autonomii jediným místem v Číně, kde jsou povoleny veřejné zmínky o masakru z roku 1989 a shromáždění, která připomínají stovky jeho obětí. Ve zbytku země jsou 30 let staré události stále tabu.
Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog

Čínu dodnes straší masakr na Tchien-an-men. V den výročí zpřísnila restrikce

Čína v den 30. výročí násilného potlačení prodemokratických demonstrací na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) zpřísnila bezpečnostní opatření. Centrum Pekingu střeží posílené pořádkové jednotky, řada disidentů musela odjet na nucenou dovolenou na venkov a restrikce se týkají i sociálních sítí, napsala agentura AP. Čínské vedení nepřipouští jakékoli připomínky masakru z roku 1989, akce k výročí se tak budou konat jen v Hongkongu a na Tchaj-wanu.
Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Jak probíhal masakr na Náměstí Nebeského klidu? Zaznělo unikátní svědectví

I po třiceti letech zůstává mazání masakru na Náměstí Nebeského klidu z historie posedlostí Komunistické strany Číny, kritizuje editorial serveru New York Times. Prestižní deník konstatuje, že čínští komunisté v tomto do značné míry uspěli, protože Číňané, kteří vyrůstali v době následného mimořádného boomu, vědí jen velmi málo o tom, co se 4. června 1989 stalo, případně přejímají oficiální výklad, že potlačení „kontrarevoluce“ bylo nutné pro následný ekonomický zázrak.
Masakr v Číně

Čína odsoudila vzkaz USA k výročí zásahu na Tchien-an-men

Čínská diplomacie dnes ostře odsoudila výzvu amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby Peking u příležitosti 30. výročí krvavého zásahu čínské armády proti demonstrantům na náměstí Tchien-an-men propustil politické vězně. Prohlášení k výročí masakru vydala dnes rovněž Británie, která Peking vyzvala, aby svým občanům zajistil právo shromažďování a svobodu slova. Podle EU by Čína měla umožnit debatu o 30 let starých událostech.
Federica Mogherini

EU truchlí za oběti krveprolití na Tchien-an-men, Mogheriniová apeluje na Čínu

Šéfka unijní diplomacie Frederica Mogheriniová dnes vyzvala Čínu k otevřené diskusi o potlačení demokratického hnutí a masakru demonstrantů, kteří na pekingském náměstí Tchien-an-men před 30 lety žádali demokratizaci země. Zároveň zdůraznila, že musí být respektovány všechny aktivity zacílené na připomenutí událostí.
Masakr v Číně

Čína by se měla kát za masakr na Tchien-an-men, vzkázal Tchaj-wan

Čína by měla upřímně projevit lítost nad tvrdým zákrokem proti protestujícím na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 a zavést prodemokratické reformy. V reakci na sobotní proslov čínského ministra obrany Wej Feng-cheje to dnes podle agentury Reuters uvedla tchajwanská vláda. Tchaj-wan zároveň odsoudil ministrovy komentáře ohledně nároku Číny na ostrov a obvinil Peking z vyvolávání napětí v oblasti.
Masakr v Číně

Masakr na Tchien-an-men: Pro Čínu trauma, mrtvé se dodnes nepodařilo spočítat

Brutální zásah čínské armády proti demonstrujícím studentům na pekingském náměstí Tchien-an-men, který si vyžádal více než tisícovku lidských životů, ukončil v noci ze 3. na 4. června 1989 šest neklidných týdnů. Během nich statisíce lidí prostřednictvím demonstrací a hladovek volali po větší demokratizaci země. Masakr demonstrujících studentů pro Čínu znamenal několikaletou ztrátu tváře v zahraničí a dodnes představuje citlivé téma čínské historie.
Masakr Masakr na náměstí Nebeského klidu

17. listopad není jediný: Tyto studentské revoluce změnily historii

17. listopad je mezinárodně uznávaný den studentstva. Je slaven na památku studentů československých vysokých škol, kteří se vzbouřili proti nacistické okupaci v roce 1939. Byla to jedna z prvních a nikoliv poslední československá studentská revoluce proti tehdejší moci, která je zmiňována jako historický milník i v mezinárodním kontextu. Jaké byly další studentské revoluce, které změnily historii?

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy