Masakr na Tchien-an-men (1989)

Joshua Wong

Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského klidu

Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé připomínali 31. výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Informuje o tom dnes server BBC. Mezi obviněnými je také známý aktivista Joshua Wong.
Masakr v Číně

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku připomenout si 31. výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou. Aktivisté prorazili barikády, které vstup do Victoria Parku blokovaly, a se svíčkami v rukou skandovali prodemokratická hesla, napsala agentura AFP. Ve čtvrti Mong Kok později vypukly potyčky s policií, která dav rozháněla pepřovým sprejem a zatýkala, uvedla agentura Reuters.
Hongkong

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení čínské hymny

Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako trestný čin. Tomu, kdo nebude hymně známé jako Pochod dobrovolníků projevovat náležitý respekt, hrozí podle zákona až tříletý trest vězení a pokuta do výše 50.000 hongkongských dolarů (159.000 korun). Podle kritiků je schválení sporného zákona další známkou sílící nadvlády Pekingu nad autonomním Hongkongem, který přešel pod čínskou správu v roce 1997.
Masakr v Číně

Zemřel fotograf Charlie Cole, jeho snímek je symbolem masakru na Tchien-an-men

Ve věku 64 let zemřel americký fotograf Charlie Cole, který proslul snímkem osamoceného muže, jak stojí proti koloně tanků. Informoval o tom dnes server BBC News. Snímek se stal symbolem prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men z roku 1989. Čínská policie tehdy demonstrace brutálně potlačila. Cole za fotografii dostal v roce 1990 cenu World Press Photo.
Hongkong

Hongkong ozářily svíčky. Lidé si připomněli výročí brutálního zásahu na Tchien-an-men

Tisíce lidí si dnes v Hongkongu na pietním shromáždění při svíčkách připomněly 30. výročí násilně potlačených protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men. Informovala o tom agentura Reuters. Hongkong je díky své autonomii jediným místem v Číně, kde jsou povoleny veřejné zmínky o masakru z roku 1989 a shromáždění, která připomínají stovky jeho obětí. Ve zbytku země jsou 30 let staré události stále tabu.
Čínská policie, ilustrační fotografie. Autor: Hamedog

Čínu dodnes straší masakr na Tchien-an-men. V den výročí zpřísnila restrikce

Čína v den 30. výročí násilného potlačení prodemokratických demonstrací na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) zpřísnila bezpečnostní opatření. Centrum Pekingu střeží posílené pořádkové jednotky, řada disidentů musela odjet na nucenou dovolenou na venkov a restrikce se týkají i sociálních sítí, napsala agentura AP. Čínské vedení nepřipouští jakékoli připomínky masakru z roku 1989, akce k výročí se tak budou konat jen v Hongkongu a na Tchaj-wanu.
Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Jak probíhal masakr na Náměstí Nebeského klidu? Zaznělo unikátní svědectví

I po třiceti letech zůstává mazání masakru na Náměstí Nebeského klidu z historie posedlostí Komunistické strany Číny, kritizuje editorial serveru New York Times. Prestižní deník konstatuje, že čínští komunisté v tomto do značné míry uspěli, protože Číňané, kteří vyrůstali v době následného mimořádného boomu, vědí jen velmi málo o tom, co se 4. června 1989 stalo, případně přejímají oficiální výklad, že potlačení „kontrarevoluce“ bylo nutné pro následný ekonomický zázrak.
Masakr v Číně

Čína odsoudila vzkaz USA k výročí zásahu na Tchien-an-men

Čínská diplomacie dnes ostře odsoudila výzvu amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby Peking u příležitosti 30. výročí krvavého zásahu čínské armády proti demonstrantům na náměstí Tchien-an-men propustil politické vězně. Prohlášení k výročí masakru vydala dnes rovněž Británie, která Peking vyzvala, aby svým občanům zajistil právo shromažďování a svobodu slova. Podle EU by Čína měla umožnit debatu o 30 let starých událostech.
Federica Mogherini

EU truchlí za oběti krveprolití na Tchien-an-men, Mogheriniová apeluje na Čínu

Šéfka unijní diplomacie Frederica Mogheriniová dnes vyzvala Čínu k otevřené diskusi o potlačení demokratického hnutí a masakru demonstrantů, kteří na pekingském náměstí Tchien-an-men před 30 lety žádali demokratizaci země. Zároveň zdůraznila, že musí být respektovány všechny aktivity zacílené na připomenutí událostí.
Masakr v Číně

Čína by se měla kát za masakr na Tchien-an-men, vzkázal Tchaj-wan

Čína by měla upřímně projevit lítost nad tvrdým zákrokem proti protestujícím na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 a zavést prodemokratické reformy. V reakci na sobotní proslov čínského ministra obrany Wej Feng-cheje to dnes podle agentury Reuters uvedla tchajwanská vláda. Tchaj-wan zároveň odsoudil ministrovy komentáře ohledně nároku Číny na ostrov a obvinil Peking z vyvolávání napětí v oblasti.
Masakr v Číně

Masakr na Tchien-an-men: Pro Čínu trauma, mrtvé se dodnes nepodařilo spočítat

Brutální zásah čínské armády proti demonstrujícím studentům na pekingském náměstí Tchien-an-men, který si vyžádal více než tisícovku lidských životů, ukončil v noci ze 3. na 4. června 1989 šest neklidných týdnů. Během nich statisíce lidí prostřednictvím demonstrací a hladovek volali po větší demokratizaci země. Masakr demonstrujících studentů pro Čínu znamenal několikaletou ztrátu tváře v zahraničí a dodnes představuje citlivé téma čínské historie.
Masakr Masakr na náměstí Nebeského klidu

17. listopad není jediný: Tyto studentské revoluce změnily historii

17. listopad je mezinárodně uznávaný den studentstva. Je slaven na památku studentů československých vysokých škol, kteří se vzbouřili proti nacistické okupaci v roce 1939. Byla to jedna z prvních a nikoliv poslední československá studentská revoluce proti tehdejší moci, která je zmiňována jako historický milník i v mezinárodním kontextu. Jaké byly další studentské revoluce, které změnily historii?

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy