Čína by se měla kát za masakr na Tchien-an-men, vzkázal Tchaj-wan

Čína by měla upřímně projevit lítost nad tvrdým zákrokem proti protestujícím na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 a zavést prodemokratické reformy. V reakci na sobotní proslov čínského ministra obrany Wej Feng-cheje to dnes podle agentury Reuters uvedla tchajwanská vláda. Tchaj-wan zároveň odsoudil ministrovy komentáře ohledně nároku Číny na ostrov a obvinil Peking z vyvolávání napětí v oblasti.

Tchajwanská Rada pro kontinentální záležitosti (MAC) uvedla, že se Čína snaží události z roku 1989 tajit a že překrucuje pravdu. Od čínské vlády očekává vyjádření upřímné lítosti a vypořádání se s "historickou chybou". Ministr Wej se k brutálnímu zákroku na náměstí Tchien-an-men vyjádřil na bezpečnostním fóru v Singapuru, zásah proti demonstrantům, od kterého 4. června uplyne 30 let, označil za oprávněný.

Podle tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen byl 4. červen 1989 pro Čínu kritickým bodem obratu, země se ale vydala nesprávným směrem. "I když Čína udělala v poslední době velký pokrok v ekonomické oblasti, lidská práva a svobodu stále potlačuje," uvedla Cchaj.

Otázka Tchaj-wanu je pro Peking velmi citlivá, prodemokratický ostrov si nárokuje jako svou provincii. Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršují od roku 2016, kdy se Cchaj Jing-wen stala prezidentkou. Ostrý projev ministra obrany Weje proto Tchaj-pej nenechal bez odezvy, uvedla agentura AP. Podle Weje Čína vojensky zakročí, pokud by jí někdo chtěl sebrat nárok na Tchaj-wan a Jihočínské moře, které je předmětem mezinárodního sporu.

I was in Beijing 30 yrs ago when the Army opened fire on the Tiananmen democracy protesters. I spent the night witnessing the slaughter: Here's what happened. Lu Xun was right: "Lies written in ink cannot disguise facts written in blood" https://t.co/0KuOju3W1k pic.twitter.com/I6pHi5KZ1F

— Nicholas Kristof (@NickKristof) 2. června 2019

Rada MAC v reakci na projev uvedla, že Tchaj-wan nikdy nebyl součástí Čínské lidové republiky. Obvinila čínskou komunistickou stranu z narušování mezinárodních norem a dohod, za "lež století" pak označila vyjádření Pekingu, že Čína hledá mírové řešení.

V prohlášení také MAC uvedla, že je to Čína, kdo svými nedemokratickými zásahy způsobuje napětí v regionu a Tchajwanském průlivu a kdo je hlavním zdrojem nebezpečí pro mír a stabilitu v oblasti.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 
Joshua Wong

Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského klidu

Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé připomínali 31. výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Informuje o tom dnes server BBC. Mezi obviněnými je také známý aktivista Joshua Wong.

Více souvisejících

Masakr na Tchien-an-men (1989) Tchaj-Wan Čína

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 5 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 6 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 6 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy