I po třiceti letech zůstává mazání masakru na Náměstí Nebeského klidu z historie posedlostí Komunistické strany Číny, kritizuje editorial serveru New York Times. Prestižní deník konstatuje, že čínští komunisté v tomto do značné míry uspěli, protože Číňané, kteří vyrůstali v době následného mimořádného boomu, vědí jen velmi málo o tom, co se 4. června 1989 stalo, případně přejímají oficiální výklad, že potlačení „kontrarevoluce“ bylo nutné pro následný ekonomický zázrak.
Nikdo by neměl zapomenout
Ti, kteří byli na náměstí přítomní, spolu s těmi, kteří vědí, co se dělo, když čínská armáda potlačovala dvouměsíční prodemokratické protesty, nemohou zapomenout a rezignovat, což by ostatně neměl nikdo, deklaruje renomovaný deník. Dodává, že jedním ze svědků je Ťiang Lin, bývalá vojenská reportérka, která byla inkriminovanou noc na místě a to, co viděla, ji od té doby sžírá.
Šestašedesátiletá Lin nedávno poskytla New York Times sérii rozhovorů a uprchla z Číny. Pokud by tak neučinila, potkal by ji osud mnoha dalších Číňanů, kteří se stali terčem represí, protože jim jejich svědomí nedovoluje mlčet, uvádí editorial.
„Bolest mě sžírá 30 let. Každý, kdo se toho účastnil, musí promluvit o tom, co se stalo. Je to naše povinnost vůči mrtvým, přeživším a budoucím dětem,“ cituje vlivný server svědkyni. Dodává, že podobné mučivé nutkání má mnoho lidí, kteří zažili zvěrstva, ať již jde o přeživší holocaustu, příbuzné „zmizelých“ v Argentině, pamětníky sovětských gulagů, genocidy Arménů, vražedného řádění Rudých Khmerů v Kambodži, masakrů ve Rwandě či dalších případů masového vyvražďování v moderních dějinách.
Míra, s jakou jsou země připraveny přiznat si své historické hříchy, odráží míru jejich svobody, tvrdí New York Times. Připomíná, že demokratické Západní Německo po druhé světové válce vynaložilo velké úsilí, aby se postavilo nacistické minulosti, podobně jako Argentina po návratu demokracie začala stíhat pachatele „špinavé války“ proti disidentům.
Autoritářské režimy ovšem často věří v orwellovskou poučku „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost; kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost“, konstatuje prestižní server. Poukazuje, že Sovětský svaz neustále přepisoval či mazal svou historii, aby si udržel kontrolu nad svým obyvatelstvem, a Čína se snaží podobně manipulovat s historickými příběhy a pamětí, ať skrze cenzuru či represivní prostředky.
Šílenství minulosti
„Proč vládnoucí komunistická strana cítí potřebu potlačit veškeré vědomí o Náměstí Nebeského klidu, není těžké pochopit,“ pokračuje editorial. Vysvětluje, že čínští komunisté považovali masové demonstrace požadující zásadní demokratizační reformy za existenční hrozbu a tvrdost, s jakou bylo náměstí vyčištěno, si vyžádala stovky, ne-li tisíce životů.
Počty obětí nebyly nikdy zveřejněny, jelikož nejde o příběh, o kterém by vládci „lidové republiky“ chtěli hovořit, uvádí newyorský deník. Podotýká, že otevřená diskuze o tom, co se tehdy stalo, by mohla vyvolat závažné otázky o rozhodnutí údajně neomylné strany, o tom, zda čínský hospodářský boom nebyl ve skutečnosti masakrem oddálen, o tom, zda by Čína neprosperovala více, jako Hongkong nebo Tchaj-wan, pokud by přijala demokratické reformy, které protestující požadovali.
Svědectví poskytnuté Lin je důležité, protože nebyla demonstrantkou, ale příslušnicí armády, plukovnicí a dcerou generála, zdůrazňuje vlivný server. Dodává, že ze své pozice armádní reportérky se snažila šířit dopis generálů, kteří vyhlášení stanného práva odmítali, následně se na kole vydala na Náměstí Nebeského klidu, kde viděla, co se stalo, přičemž v potyčkách sama utrpěla vážné zranění hlavy.
Její svědectví tak americký deník označuje za klíčové zpochybnění tvrzení čínských úřadů, že zásah posloužil lidu. „Jak se osud mohl náhle zvrhnout tak, že můžete nasadit tanky a kulomety proti běžným lidem? Pro mě to bylo šílenství,“ cituje Linovou.
Čína se v posledních třech dekádách, které od osudové chvíle uběhly, dramaticky změnila, připouští New York Times. Zároveň konstatuje, že čínské vedení nestíhá tempo změn a nadále odmítá vše, co demonstranti v roce 1989 požadovali – demokratickou a právní společnost, nezávislou justici, konec vlády jedné strany –, a proto stranická hierarchie vynakládá takové úsilí, aby se vyhnula zúčtování s „šílenstvím minulosti“. To je důvod, proč je důležité, aby si lidé nenechali události z Náměstí Nebeského klidu vymazat z paměti, podobně jako Lin, uzavírá editorial.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Čína , Komunismus , Masakr na Tchien-an-men (1989) , Čínská armáda
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 36 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 59 minutami
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 5 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 7 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák