Jak probíhal masakr na Náměstí Nebeského klidu? Zaznělo unikátní svědectví

I po třiceti letech zůstává mazání masakru na Náměstí Nebeského klidu z historie posedlostí Komunistické strany Číny, kritizuje editorial serveru New York Times. Prestižní deník konstatuje, že čínští komunisté v tomto do značné míry uspěli, protože Číňané, kteří vyrůstali v době následného mimořádného boomu, vědí jen velmi málo o tom, co se 4. června 1989 stalo, případně přejímají oficiální výklad, že potlačení „kontrarevoluce“ bylo nutné pro následný ekonomický zázrak.

Nikdo by neměl zapomenout

Ti, kteří byli na náměstí přítomní, spolu s těmi, kteří vědí, co se dělo, když čínská armáda potlačovala dvouměsíční prodemokratické protesty, nemohou zapomenout a rezignovat, což by ostatně neměl nikdo, deklaruje renomovaný deník. Dodává, že jedním ze svědků je Ťiang Lin, bývalá vojenská reportérka, která byla inkriminovanou noc na místě a to, co viděla, ji od té doby sžírá.

Šestašedesátiletá Lin nedávno poskytla New York Times sérii rozhovorů a uprchla z Číny. Pokud by tak neučinila, potkal by ji osud mnoha dalších Číňanů, kteří se stali terčem represí, protože jim jejich svědomí nedovoluje mlčet, uvádí editorial.

„Bolest mě sžírá 30 let. Každý, kdo se toho účastnil, musí promluvit o tom, co se stalo. Je to naše povinnost vůči mrtvým, přeživším a budoucím dětem,“ cituje vlivný server svědkyni. Dodává, že podobné mučivé nutkání má mnoho lidí, kteří zažili zvěrstva, ať již jde o přeživší holocaustu, příbuzné „zmizelých“ v Argentině, pamětníky sovětských gulagů, genocidy Arménů, vražedného řádění Rudých Khmerů v Kambodži, masakrů ve Rwandě či dalších případů masového vyvražďování v moderních dějinách.

Míra, s jakou jsou země připraveny přiznat si své historické hříchy, odráží míru jejich svobody, tvrdí New York Times. Připomíná, že demokratické Západní Německo po druhé světové válce vynaložilo velké úsilí, aby se postavilo nacistické minulosti, podobně jako Argentina po návratu demokracie začala stíhat pachatele „špinavé války“ proti disidentům.

Autoritářské režimy ovšem často věří v orwellovskou poučku „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost; kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost“, konstatuje prestižní server. Poukazuje, že Sovětský svaz neustále přepisoval či mazal svou historii, aby si udržel kontrolu nad svým obyvatelstvem, a Čína se snaží podobně manipulovat s historickými příběhy a pamětí, ať skrze cenzuru či represivní prostředky.

Šílenství minulosti

„Proč vládnoucí komunistická strana cítí potřebu potlačit veškeré vědomí o Náměstí Nebeského klidu, není těžké pochopit,“ pokračuje editorial. Vysvětluje, že čínští komunisté považovali masové demonstrace požadující zásadní demokratizační reformy za existenční hrozbu a tvrdost, s jakou bylo náměstí vyčištěno, si vyžádala stovky, ne-li tisíce životů.

Počty obětí nebyly nikdy zveřejněny, jelikož nejde o příběh, o kterém by vládci „lidové republiky“ chtěli hovořit, uvádí newyorský deník. Podotýká, že otevřená diskuze o tom, co se tehdy stalo, by mohla vyvolat závažné otázky o rozhodnutí údajně neomylné strany, o tom, zda čínský hospodářský boom nebyl ve skutečnosti masakrem oddálen, o tom, zda by Čína neprosperovala více, jako Hongkong nebo Tchaj-wan, pokud by přijala demokratické reformy, které protestující požadovali.

Svědectví poskytnuté Lin je důležité, protože nebyla demonstrantkou, ale příslušnicí armády, plukovnicí a dcerou generála, zdůrazňuje vlivný server. Dodává, že ze své pozice armádní reportérky se snažila šířit dopis generálů, kteří vyhlášení stanného práva odmítali, následně se na kole vydala na Náměstí Nebeského klidu, kde viděla, co se stalo, přičemž v potyčkách sama utrpěla vážné zranění hlavy.

Její svědectví tak americký deník označuje za klíčové zpochybnění tvrzení čínských úřadů, že zásah posloužil lidu. „Jak se osud mohl náhle zvrhnout tak, že můžete nasadit tanky a kulomety proti běžným lidem? Pro mě to bylo šílenství,“ cituje Linovou.

Čína se v posledních třech dekádách, které od osudové chvíle uběhly, dramaticky změnila, připouští New York Times. Zároveň konstatuje, že čínské vedení nestíhá tempo změn a nadále odmítá vše, co demonstranti v roce 1989 požadovali – demokratickou a právní společnost, nezávislou justici, konec vlády jedné strany –, a proto stranická hierarchie vynakládá takové úsilí, aby se vyhnula zúčtování s „šílenstvím minulosti“. To je důvod, proč je důležité, aby si lidé nenechali události z Náměstí Nebeského klidu vymazat z paměti, podobně jako Lin, uzavírá editorial.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína Komunismus Masakr na Tchien-an-men (1989) Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

před 4 hodinami

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

před 5 hodinami

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

před 5 hodinami

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Letní počasí nevydrží. Na víkend se opět ochladí

O víkendu denní maxima poklesnou, přesto by se podle ČHMÚ.cz měly pohybovat kolem 20 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy