17. listopad není jediný: Tyto studentské revoluce změnily historii

17. listopad je mezinárodně uznávaný den studentstva. Je slaven na památku studentů československých vysokých škol, kteří se vzbouřili proti nacistické okupaci v roce 1939. Byla to jedna z prvních a nikoliv poslední československá studentská revoluce proti tehdejší moci, která je zmiňována jako historický milník i v mezinárodním kontextu. Jaké byly další studentské revoluce, které změnily historii?

Každý seznam, který by měl zahrnout nejdůležitější studentské revoluce všech dob je samozřejmě ošidný. Lze zařadit jen ty, které skutečně vedly k nějaké požadované reformě? Nebo ty, které prostě vzbudily pozornost světa? Tento seznam by se dal samozřejmě ještě rozšířit o mnohé další, těchto pět studentských revolucí lze však považovat za ty, které skutečně byly historickými milníky.

Sametová revoluce - 1989

Žádná další revoluce na seznamu není tolik spojena s 17.listopadem jako tato – a samozřejmě žádná další není spojena s československými dějinami jako tato. Právě studentský odpor 17. listopadu a tvrdá odpověď komunistického režimu vedly k vypuknutí masivních, celostátních protestů veřejnosti. „Pro tohle jsme zvonili klíčky?“ ptají se sice často Češi znechucení ze současných politických a společenských poměrů v zemi, nic to však nemění na tom, že Sametová revoluce se stala legendou nejen na v ČR a na Slovensku, ale i v zahraničí, kdy je často řazena mezi jedny z nejdůležitějších a nejikoničtějších studentských revolucí všech dob neboť se stala symbolem pádu SSSR a konce jedné éry.

Studentské, protiválečné protesty v USA - 1968

Rok 1968 nebyl důležitý jen pro americké studentstvo, ale i proto francouzské a československé. Dění v USA lze nicméně považovat za nejpodstatnější a to z toho důvodu, že jeho dědictví dodnes ovlivňuje nejenom americkou politickou scénu. Studentské protesty proti válce 1968 byly jen částí širší kulturní revoluce, která dala vzniknout celému obratu západní společnosti k spiritualitě, volnému sexu, vzývání kreativity a inovací, progresivním hodnotám a multikulturalismu. V 1968 byly vak též zasety semena konzervativní kontrarevoluce a současným kulturním válkám mezi zastánci a odpůrci hodnot roku 1968.

Anti-Apartheid - 1976

Jihoafrickým studentům došla trpělivost s represivní politikou apartheidu v roce 1976, kdy bylo zavedeno afrikánštiny jako povinného jazyka do škol. Většina studentů tímto jazykem, převzatým z holandštiny a považovaným za „jazyk utlačovatelů“ nehovořila. Byl jim tak omezen přístup k vzdělání. Na předměstí Sowetu vypukly tvrdě potlačené studentské protesty, které měly za následek okolo 200 (podle některých odhadů až 500) mrtvých studentů. Jejich fotografie obletěly celý svět a spolu s celou studentskou revolucí se staly milníkem boje černošského obyvatelstva proti apartheidu.

Masakr na náměstí Nebeského klidu - 1989

Snad žádná fotka a video nevlévá do srdce protestujících studentů na celém světě takovou naději a sílu jako ikonický obraz čínského muže zastavujícího kolonu tanků. Samotné protesty studentů na Nebeského klidu a reakce komunistické strany na ně však dnes v Číně slouží k odrazení dnešní mládeže, aby se veřejně negativně vymezovala vůči mládeže. Požadavky čínských studentů pro větší reformaci země byly utopeny v krvi – okolo 1300 lidí bylo zabito, číslo však zřejmě bylo ještě větší. Čína cenzuruje jakoukoliv zmínku o události, která šokovala svět a mnozí Číňané o ní ani nevědí.

Arabské jaro - 2011

Nyní mnozí komentáři nazývají série studentských protestů, které ohromily Blízký východ, za „Arabskou zimu“. Odkazují tak hořké konce mnoha těchto revolucí, které měly vést k tolik potřebným reformách a demokratizaci země, ale které v podstatě vedly buď k nahrazení jiných tyranů dalšími (Egypt) či skončily v spalujících ohních občanské války (Sýrie). V podstatě za jedinou úspěšnou revoluci Arabského jara, která skutečně vedla k reformě země, je ta, která celý fenomén rozpoutala – revoluce studentstva v Tunisku. Ať už se díváme na Arabské jaro jakkoliv, nelze popřít, že se jedná o jednu z nejdůležitějších historických událostí posledního desetiletí.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Masakr na Tchien-an-men (1989) arabské jaro 1968 sametová revoluce Čína

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet žadatelů o azyl v EU stoupl. Loni překročil milion

Počet žadatelů o azyl v zemích EU loni převýšil hranici jednoho milionu a vzrostl o přibližně 18 procent ve srovnání s rokem 2022. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury Evropské unie pro azyl (EUAA) zveřejněné ve středu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy