arabské jaro

Demonstrace v Egyptě. Ilustrační foto

MONITOR: Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem méně se zajímají o jejich příčiny, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník očekává, že to vytvoří v nadcházejících letech problémy, jelikož právě arabské země se budou těžko vzpamatovávat z koronavirové pandemie.
Nepokoje v Egyptě během arabského jara

Arabský svět v problémech. Region zabředá do neznámých vod, varuje politolog

NÁZOR - Smrt Abú Bakra Bagdádího je skutečné vítězství ve válce proti teroristickým skupinám, připouští Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor konstatuje, že Islámský stát (IS) je sice jedna z nejkrutějších a nejnebezpečnějších organizací za dlouhou dobu a smrt jejího vůdce ji značně poškodí, ale nedávné protesty od Iráku po Libanon ukazují, že Blízký východ zůstává problematickým regionem.
Demonstrace v Egyptě během arabského jara

Blíží se nové arabské jaro obřích rozměrů? Politolog mluví o rostoucí frustraci

NÁZOR - Série pouličních protestů na Blízkém východě, která před devíti lety začala v Tunisku, převrátila region vzhůru nohama a vešla ve známost jako arabské jaro, připomíná Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor upozorňuje, že poslední týdny naznačují, jakoby se něco podobného rozvíjelo v celosvětovém měřítku.
Masakr Masakr na náměstí Nebeského klidu

17. listopad není jediný: Tyto studentské revoluce změnily historii

17. listopad je mezinárodně uznávaný den studentstva. Je slaven na památku studentů československých vysokých škol, kteří se vzbouřili proti nacistické okupaci v roce 1939. Byla to jedna z prvních a nikoliv poslední československá studentská revoluce proti tehdejší moci, která je zmiňována jako historický milník i v mezinárodním kontextu. Jaké byly další studentské revoluce, které změnily historii?
V Egyptě vyhlásili počínaje dneškem výjimečný stav

Tikající bomba. Na Blízkém východě hrozí vypuknutí násilnějšího Arabského jara

Káhira/ Tunis/ Teherán/ Rijál/Ammán - Arabské jaro, které započalo roku 2010, otřáslo celým Blízkým východem. Série revolucí, která stála místo některé dlouhodobé vládce, je často hodnocena jako událost, která spíše přispěla k destabilizaci Blízkého východu, než že by pomohla k větší demokratičnosti regionu. Arabské jaro se nicméně může opět opakovat a tentokráte může mnohem více násilné a ničivé.

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 40 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

Pekarová Adamová a Vystrčil navštívili v Izraeli i místa, kde v říjnu zaútočil Hamás

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v pondělí navštívili Izrael. V rámci své jednodenní cesty jednali s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ochanou a navštívili i jedno z míst, kde došlo letos 7. října k útokům teroristů z hnutí Hamás proti izraelským civilistům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy