NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším vývojem

Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v komentáři pro server The Conversation. Ekonom z Univerzity ve Warwicku dodává, že podle Indexu ceny potravin sestavovaném Organizací pro výživu a zemědělství OSN (FAO) cena globální potravin stoupla jen od července o 3 % a dostala se na nejvyšší úroveň od roku 2011.

Index ceny potravin má zaznamenávat souhrnné změny v širokém spektru komodit, například rostlinných olejů, obilovin, masa a cukru, a přinášet jejich meziměsíční srovnání, nastiňuje ekonom. Vysvětluje, že skutečné ceny jsou převáděny do indexu, který se odvíjí od průměrné cenové hladiny v letech 2002-2004. Jde o standard pro určování cen potravin, které nejsou zkresleny inflací.

Zatímco nominální ceny nám prozrazují, kolik stojí jídlo na trhu, takzvané reálné ceny upravené o inflaci jsou mnohem podstatnější z pohledu potravinové bezpečnosti, která nám říká, jak snadno se lidé dostanou k patřičné stravě, konstatuje Smith. Dodává, že ceny všeho zboží a služeb mají tendenci růst rychleji než průměrné příjmy a inflace znamená, že spotřebitel musí nejen zaplatit za potraviny víc, ale že má úměrně méně peněz, za které si může jídlo pořídit, jelikož se paralelně zvyšují ceny všeho ostatního, nikoliv však jeho příjmy.

Odborník ze srpnových hodnot Indexu ceny potravin vyčetl, že globální ceny potravin jsou ve skutečnosti vyšší než v roce 2011, kdy nepokoje vyvolané nedostupností jídla přispěly k pádu režimů v Libyi a Egyptě. "Na základě reálných cen je momentálně těžší nakoupit potraviny na světovém trhu než prakticky kdykoliv po roce 1961, kdy OSN začala vést statistiku," dodává autor komentáře.

Jedinou výjimkou byly roku 1974 a 1975, kdy ceny potravin vystřelily v důsledku takzvané ropné krize, která vyhnala inflaci vzhůru v mnoha segmentech světové ekonomiky, včetně produkce a distribuce potravin, uvádí expert. Pokládá otázku, co tlačí ceny na historické maximum nyní.

Ceny paliv, špatné počasí a covid-19

Činitele určující průměrnou cenu potravin jsou vždy složité, jelikož cena konkrétních komodit se neodvíjí jen od univerzálních faktorů, ale také od těch specifických pro jednotlivé komodity a regiony, upozorňuje Smith. Jako příklad dává nárůst ceny ropy, který započal v dubnu 2020 a ovlivnil ceny všech komodit na indexu FAO, protože zvýšil náklady na produkci a přepravu potravin.

Za další univerzální faktor růstu cen komodit označuje ekonom nedostatek pracovních sil pramenící z koronavirové pandemie, který omezil možnosti pěstování, sklizně, zpracování a distribuce potravin.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Reálná cena potravin se ve skutečnosti zvyšuje od roku 2000, což zvrátilo předchozí trend prudkého propadu od počátku 60. let," pokračuje odborník. Dodává, že navzdory globálnímu úsilí, které částečně reagovalo na cíle nastavené OSN k omezení hladu ve světě, ceny činí potraviny stále méně dostupnými.

Za růst průměrných reálných cen po roce 2000 nemůže dlouhodobě žádná konkrétní komodita, ale od března 2020 podstatně roste index ceny jedlých olejnin, což je především důsledek vzestupu ceny rostlinných olejů o 16,9 % mezi lety 2019 a 2020, konstatuje ekonom. Odkazuje na zprávu FAO, že důvodem je rostoucí poptávka po biopalivech a nepříznivé počasí.

Další komoditou, která výrazně přispívá k celkovému růstu cen potravin, je cukr, poukazuje Smith. Vysvětluje, že i v tomto případě žene ceny vzhůru nepříznivé počasí - například mrazíky v Brazílii -, které omezuje dodávky.

Obiloviny se na celkové výši cen podílejí méně, ale jejich celosvětová dostupnost je z pohledu potravinové bezpečnosti mimořádně důležitá, vyzdvihuje odborník. Připomíná, že pšenice, ječmen, kukuřice, čirok a rýže tvoří až polovinu světového objemu potravin, v případě chudých zemí až 80 %, avšak globální rezervy těchto plodin se od roku 2017 tenčí, jelikož poptávka převyšuje dodávky.

Situace na globálním trhu s obilovinami se sice mírně stabilizovala, ale i tak se ceny od roku 2019 prudce zvýšily, poukazuje Smith. Důvody jsou podle něj opět složité, ale pozornost si zaslouží od roku 2000 mnohokrát opakovaná slova "nepředvídatelné" či "nepříznivé" počasí ve zprávách FAO, které mělo za následek "snížení odhadů výnosů", "nepříznivé ovlivnění sklizně" nebo "úbytek produkce".  

"Evropané se možná strachují o cenu těstovin, když sucho v Kanadě sráží sklizeň pšenice. Ale jak se index skutečné ceny obilovin plíží k úrovním, které v roce 2011 eskalovaly bouře kvůli ceně chleba v celková povstání, nastává naléhavá potřeba promyslet, jak mnohou obyvatelé méně bohatých regionů čelit tomuto tlaku a vyhnout se otřesům," píše odborník. Vyzdvihuje přitom, že nemáme technologie ani socioekonomickou organizaci, které by se dokázaly zdárně vypořádat s výkyvy počasí.

Nastal tedy čas zamyslet se nad tím, jak by vypadalo zásobování potravinami ve světě s průměrnou teplotou vyšší než 2°C, který se podle poslední zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu jeví jako stále pravděpodobnější, apeluje Smith. Obává se, že bez radikálních změn bude měnící se klima nadále bezprecedentně snižovat celosvětový přístup k distribuci potravin.

Vyšší ceny potravin sníží potravinovou bezpečnost a pokud existuje jeden pevný zákon ve společenských vědách, zní, že hladoví lidé ve snaze zajistit si obživu činí radikální kroky, především pokud jsou politici vnímáni jako ti, kteří selhali, varuje expert.

Související

Více souvisejících

ceny potravin Ekonomika arabské jaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy