NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším vývojem

Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v komentáři pro server The Conversation. Ekonom z Univerzity ve Warwicku dodává, že podle Indexu ceny potravin sestavovaném Organizací pro výživu a zemědělství OSN (FAO) cena globální potravin stoupla jen od července o 3 % a dostala se na nejvyšší úroveň od roku 2011.

Index ceny potravin má zaznamenávat souhrnné změny v širokém spektru komodit, například rostlinných olejů, obilovin, masa a cukru, a přinášet jejich meziměsíční srovnání, nastiňuje ekonom. Vysvětluje, že skutečné ceny jsou převáděny do indexu, který se odvíjí od průměrné cenové hladiny v letech 2002-2004. Jde o standard pro určování cen potravin, které nejsou zkresleny inflací.

Zatímco nominální ceny nám prozrazují, kolik stojí jídlo na trhu, takzvané reálné ceny upravené o inflaci jsou mnohem podstatnější z pohledu potravinové bezpečnosti, která nám říká, jak snadno se lidé dostanou k patřičné stravě, konstatuje Smith. Dodává, že ceny všeho zboží a služeb mají tendenci růst rychleji než průměrné příjmy a inflace znamená, že spotřebitel musí nejen zaplatit za potraviny víc, ale že má úměrně méně peněz, za které si může jídlo pořídit, jelikož se paralelně zvyšují ceny všeho ostatního, nikoliv však jeho příjmy.

Odborník ze srpnových hodnot Indexu ceny potravin vyčetl, že globální ceny potravin jsou ve skutečnosti vyšší než v roce 2011, kdy nepokoje vyvolané nedostupností jídla přispěly k pádu režimů v Libyi a Egyptě. "Na základě reálných cen je momentálně těžší nakoupit potraviny na světovém trhu než prakticky kdykoliv po roce 1961, kdy OSN začala vést statistiku," dodává autor komentáře.

Jedinou výjimkou byly roku 1974 a 1975, kdy ceny potravin vystřelily v důsledku takzvané ropné krize, která vyhnala inflaci vzhůru v mnoha segmentech světové ekonomiky, včetně produkce a distribuce potravin, uvádí expert. Pokládá otázku, co tlačí ceny na historické maximum nyní.

Ceny paliv, špatné počasí a covid-19

Činitele určující průměrnou cenu potravin jsou vždy složité, jelikož cena konkrétních komodit se neodvíjí jen od univerzálních faktorů, ale také od těch specifických pro jednotlivé komodity a regiony, upozorňuje Smith. Jako příklad dává nárůst ceny ropy, který započal v dubnu 2020 a ovlivnil ceny všech komodit na indexu FAO, protože zvýšil náklady na produkci a přepravu potravin.

Za další univerzální faktor růstu cen komodit označuje ekonom nedostatek pracovních sil pramenící z koronavirové pandemie, který omezil možnosti pěstování, sklizně, zpracování a distribuce potravin.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Reálná cena potravin se ve skutečnosti zvyšuje od roku 2000, což zvrátilo předchozí trend prudkého propadu od počátku 60. let," pokračuje odborník. Dodává, že navzdory globálnímu úsilí, které částečně reagovalo na cíle nastavené OSN k omezení hladu ve světě, ceny činí potraviny stále méně dostupnými.

Za růst průměrných reálných cen po roce 2000 nemůže dlouhodobě žádná konkrétní komodita, ale od března 2020 podstatně roste index ceny jedlých olejnin, což je především důsledek vzestupu ceny rostlinných olejů o 16,9 % mezi lety 2019 a 2020, konstatuje ekonom. Odkazuje na zprávu FAO, že důvodem je rostoucí poptávka po biopalivech a nepříznivé počasí.

Další komoditou, která výrazně přispívá k celkovému růstu cen potravin, je cukr, poukazuje Smith. Vysvětluje, že i v tomto případě žene ceny vzhůru nepříznivé počasí - například mrazíky v Brazílii -, které omezuje dodávky.

Obiloviny se na celkové výši cen podílejí méně, ale jejich celosvětová dostupnost je z pohledu potravinové bezpečnosti mimořádně důležitá, vyzdvihuje odborník. Připomíná, že pšenice, ječmen, kukuřice, čirok a rýže tvoří až polovinu světového objemu potravin, v případě chudých zemí až 80 %, avšak globální rezervy těchto plodin se od roku 2017 tenčí, jelikož poptávka převyšuje dodávky.

Situace na globálním trhu s obilovinami se sice mírně stabilizovala, ale i tak se ceny od roku 2019 prudce zvýšily, poukazuje Smith. Důvody jsou podle něj opět složité, ale pozornost si zaslouží od roku 2000 mnohokrát opakovaná slova "nepředvídatelné" či "nepříznivé" počasí ve zprávách FAO, které mělo za následek "snížení odhadů výnosů", "nepříznivé ovlivnění sklizně" nebo "úbytek produkce".  

"Evropané se možná strachují o cenu těstovin, když sucho v Kanadě sráží sklizeň pšenice. Ale jak se index skutečné ceny obilovin plíží k úrovním, které v roce 2011 eskalovaly bouře kvůli ceně chleba v celková povstání, nastává naléhavá potřeba promyslet, jak mnohou obyvatelé méně bohatých regionů čelit tomuto tlaku a vyhnout se otřesům," píše odborník. Vyzdvihuje přitom, že nemáme technologie ani socioekonomickou organizaci, které by se dokázaly zdárně vypořádat s výkyvy počasí.

Nastal tedy čas zamyslet se nad tím, jak by vypadalo zásobování potravinami ve světě s průměrnou teplotou vyšší než 2°C, který se podle poslední zprávy Mezivládního panelu pro klimatickou změnu jeví jako stále pravděpodobnější, apeluje Smith. Obává se, že bez radikálních změn bude měnící se klima nadále bezprecedentně snižovat celosvětový přístup k distribuci potravin.

Vyšší ceny potravin sníží potravinovou bezpečnost a pokud existuje jeden pevný zákon ve společenských vědách, zní, že hladoví lidé ve snaze zajistit si obživu činí radikální kroky, především pokud jsou politici vnímáni jako ti, kteří selhali, varuje expert.

Související

Více souvisejících

ceny potravin Ekonomika arabské jaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy