Arabský svět v problémech. Region zabředá do neznámých vod, varuje politolog

NÁZOR - Smrt Abú Bakra Bagdádího je skutečné vítězství ve válce proti teroristickým skupinám, připouští Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor konstatuje, že Islámský stát (IS) je sice jedna z nejkrutějších a nejnebezpečnějších organizací za dlouhou dobu a smrt jejího vůdce ji značně poškodí, ale nedávné protesty od Iráku po Libanon ukazují, že Blízký východ zůstává problematickým regionem.

Unikátní region

Pokud by zabití Bagdádího vedlo k dalšímu ústupu Spojených států z Blízkého východu, pak by se problémy regionu mohly ještě prohloubit, obává se politolog. Připomíná, že po teroristických útocích z 11. září 2001 svět náhle upřel svou pozornost na tento region a uvědomil si klíčovou skutečnost - Blízký východ je unikátní a za poslední desetiletí nezaznamenal podstatnější politický, ekonomický či společenský progres.

Zatímco padl komunismus, mizely vojenské junty a do transformovaných rozvojových zemí přicházel ekonomický růst, Blízký východ ustrnul a v některých ohledech se dokonce vrátil do minulosti, upozorňuje Zakaria. Dodává, že mnozí věří, že právě tato stagnace umožnila růst a šíření islámského extremismu a terorismu.

OSN v roce 2002 vydala zprávu o rozvoji v arabském světě založenou na výzkumu místních expertů, která upozornila na zásadní výzvy, kterým region čelí, připomíná komentátor. Nastiňuje, že zpráva hovořila o nutnosti překonat tři nedostatky, aby se Blízký východ zařadil do moderního světa - málo svobody, podřadné postavení žen a nízkou vzdělanost.

Zpráva také hovořila o obecnějším nedostatku ekonomických příležitostí, politických práv a společenského progresu v arabském světě, přičemž vlády v ostatních zemích uvěřily, že právě toto jsou klíčové problémy Blízkého východu, uvádí politolog. Připouští, že v následujících letech se situace v četných oblastech - například průměrná délka dožití, gramotnost a postavení žen - zlepšila.

"Od roku 2010 téměř všechny arabské země zpomalily či zvrátily svůj průměrný roční pokrok v lidském rozvoji," cituje Zakaria poslední zprávu OSN o rozvoji společnosti v arabském světě. Podotýká, že se tak stalo navzdory arabskému jaru z roku 2011, které zdánlivě zdůraznilo potřebu širších reforem.

Na otázku, proč se tak stalo, politolog odpovídá, že arabské jaro z velké časti selhalo a pouze Tunisko přešlo k demokratické vládě, zatímco v Egyptě se vrátila represivní vláda, Sýrie prochází občanskou válkou a krvavou obnovou Asadova režimu a Jemen a Libye se hroutí.

Neudržitelný model   

Region přesto čelí naléhavým výzvám, deklaruje Zakaria. Upozorňuje, že demografický vývoj je pochmurný a Blízký východ má největší míru nezaměstnanosti na světě, tamní ekonomický model je vysoce neefektivní, drahý a neudržitelný, jelikož státy zaměstnávají velký počet lidí a vydatně dotují potraviny a energie.

"Reformní úsilí má smíšené výsledky," pokračuje komentátor. Poukazuje, že v Egyptě a Saúdské Arábii přineslo jisté úspěchy, ale pro země závislé na státních financích je obtížné nastartovat soukromý sektor, především za situace, kdy tamní ekonomiky trpí nízkou cenou ropy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V Egyptě vláda zaměstnává zhruba 20 % pracovní síly, v Alžírsku je to skoro 40 % a v Saúdské Arábii 65 %, připomíná Zakaria. Konstatuje, že v případech, kdy se stát pokusil ustoupit, se soukromému sektoru nedaří zaplnit jeho místo, a tak v mnoha zemích, které se pokusily zmenšit dotace, vypukly protesty, které se často setkávají s represí.

Naděje zprávy OSN z roku 2002 spočívaly v tom, že ekonomické a společenské reformy budou snazší, pokud se blízkovýchodní země otevřou politicky a že politická otevřenost přinese veřejně volené politiky, kteří odčerpají podporu islámským extremistům, uvádí politolog. Vysvětluje, že tato představa stála za plány George W. Bushe, které vycházely z určitých seriózních úvah o regionu.

Mnoho z nich však nefungovalo a politická otevřenost vedla většinou k povstáním, sektářskému násilí, občanským válkám a represi, zdůrazňuje Zakaria. Dodává, že země jako Libanon a Jordánsko, které si udržely jednotu a stabilitu, zůstávají křehké a mnoho reforem se zde nerealizovalo.

"Možná nejdůležitějším výsledkem přetrvávajících otřesů v arabském světě je ústup Spojených států z regionu," píše politolog. Poukazuje, že ten začal během druhého funkčního období Geroge W. Bushe a pokračoval za Baracka Obamy a nyní trpělivost s Blízkým východem došla Donaldu Trumpovi a projevuje se snaha zbavit se zodpovědnosti za tuto chaotickou, nestabilní část světa.

Když Trump říká, že chce ukončit nekonečné války, velká část americké veřejnosti s ním souhlasí, vyzdvihuje politolog. Konstatuje, že díky tomu vzniká postamerický Blízký východ, kde o moc soupeří mnoho regionálních mocností, především Saúdská Arábie a Írán, a mnoho dalších sleduje své vlastní cíle, jako například Turecko a Izrael.

V době velkých změn se tak region dostává do neprozkoumaných vod, varuje Zakaria. Připomíná, že ze Sýrie uprchlo přes 5 milionů lidí, v Jemenu probíhá největší humanitární krize světa a ačkoliv IS přišel o svou hlavu a byl rozprášen, démoni, kteří živí tyto hrůzy - stagnace, represe a zoufalství - nadále sužují arabský svět.

Související

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Egypt arabské jaro Jemen Sýrie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

včera

včera

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

včera

včera

včera

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

včera

Aktualizováno 9. prosince 2023 22:12

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

9. prosince 2023 21:46

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy