Zatím to nic nebylo? Blízkému východu hrozí z ničení, o slovo se hlásí Arabské jaro 2

Douha - Je tomu osm let, co Arabské jaro strhlo režimy v Egyptě, Tunisu a Jordánsku a vedlo k občanské válce v Sýrii. Velké naděje vedly k ještě větší deziluzi a destabilizaci regionu. Experti dnes opět bijí na poplach. Podle většiny z nich totiž hrozí Arabské jaro 2.

Podle profesora chartúmské univerzity Mohamed Mahjoub Haroon, který vystoupil se svým příspěvkem na 12. diskusním fórů televize Aljazzera, je vysoce pravděpodobné, že se brzy dočkáme dalších revolt v arabském světě.

Podle něj budou stát v čele mladí nespokojení lidé pod 25 let, kterých je v 400 milionové arabské populaci více než polovina. „Nekontrolovatelná urbanizace, spojená s nedostatkem příležitostí na pracovním trhu a chudobou povedou k revoltám mladých,“ varuje Haroon.

Arabským společnostem podle něj schází svoboda a neexistuje zde vláda práva. To vše podle Haroona vytváří podhoubí k dalším revolucím, které podle něj mohou být daleko násilnější než události v letech 2001 a 2011.

Připomeňme, že během arabského jara vypukli revoluce v Tunisu, Egyptě, Jordánsku, Libyi, Jemenu a Sýrii. Zatímco se v Tunisu, Egyptě a Jordánu situace stabilizovala, ve třech posledních jmenovaných zemích vypukly občanské války, které trvají dodnes.

Ty podle dalšího řečníka Hmoud al-Olimata, profesora sociologie na katarské univerzitě, využily anarchie ke svému posílení konzervativní síly vedené Saúdskou Arábii. Podle al-Olimata je to však posílení pouze dočasné. Vzhledem k obrovské nespokojenosti, které panuje právě v Saúdské Arábii, je možné, že se právě ona stane první zemí, kde v novém arabském jaře padne režim.

Oba profesoři varovali, že jedinou možností jak zabránit revoltám a rozkladu arabského světa jsou hluboké společenské, politické a ekonomické reformy.  Pokud se budou odkládat či budou provedeny polovičatě a nevhodně naopak mohou revoltu urychlit.  

Související

Více souvisejících

Libye arabské jaro Sýrie Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy