MONITOR: Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem méně se zajímají o jejich příčiny, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník očekává, že to vytvoří v nadcházejících letech problémy, jelikož právě arabské země se budou těžko vzpamatovávat z koronavirové pandemie.

Mnoho podob arabského světa

Prezidentský mocenský převrat v Tunisku je podle renomovaného deníku zkouškou pro agendu demokracie a lidských práv, kterou prosazuje americký prezident Joe Biden. Jak editorial připomíná, války navíc zdevastovaly dávná centra arabské civilizace.

Hospodářská a sociální rada OSN pro západní Asii tento týden upozornila, že chudoba momentálně trápí 88 % obyvatel Sýrie a 83 % obyvatel Jemenu, poukazuje The Guardian. Dodává, že i státy, které byly kdysi považovány za bohaté, táhne ke dnu nešťastná kombinace selhání místních politiků a covidu-19.

Libanonští politici tak doslova škemrají o zahraniční pomoc poté, co místní měna zcela ztratila hodnotu a obyvatelstvu došly potraviny, palivo i léky, nastiňuje britský server. Podotýká, že v arabském světě přitom panují rozdíly, přičemž nedávná analýza OSN ukázala, že region se dělí na bohaté absolutistické monarchie v Perském zálivu, soubor středněpříjmových zemí s početnější populací, než dokážou pohodlně zaopatřit příjmy z prodeje ropy, válečné zóny ve velkých zemích, jako je Irák, a velmi chudé státy.

"Ropou disponující šejci se derou vpřed a využívají své finanční a vojenské kapacity k rozšiřování svého vlivu, často s katastrofálními důsledky," pokračuje The Guardian. Odkazuje na zmíněnou analýzu OSN, podle níž se v arabském regionu nachází více než 6 milionů uprchlíků a přes 11 milionů vnitrostátně vysídlených osob.

Neexistuje příliš koordinované úsilí k řešení mnoha sociálních výzev arabského světa, například rostoucí chudoby, stále vyšší nezaměstnanosti a přetrvávající nerovnosti žen, uvádí editorial. Doplňuje, že v regionu se šíří ohrožení nedostatkem potravin.

Všechny zprávy nejsou špatné - OSN například chová naději, že se blízká na lepší časy ohledně možného míru v Libyi -, připouští prestižní deník. Zároveň ale varuje, že toto zastiňují pomyslné covidové mraky na obzoru.

Diktatura nenabízí řešení

"Arabský region má více městské populace ve slumech než Latinská Amerika a Karibik, ale méně nemocničních lůžek a polovinu počtu lékařů na 10 tisíc lidí," píše renomovaný server. Přiznává, že tamní diktátorské režimy sice na krizi zareagovaly - egyptské finanční programy například pomohly milionu lidí, zatímco Spojené arabské emiráty poslaly státní zaměstnance s malými dětmi na plně hrazenou dovolenou -, přesto je 95 miliard dolarů, které podle odhadů OSN věnovaly arabské země na mírnění dopadů pandemie, jen zlomkem celkových 19 bilionů dolarů, které na tento účel loni vynaložil zbytek světa.   

Beze změn zůstává ekonomický model, který závisí na vysoké míře importu za dolary získané z prodeje ropy a turismu, poukazuje The Guardian. Vysvětluje, že to vyvolává krize v důsledku velkého zahraničního zadlužení, stejně jako nerovnosti, proti kterým se bouří obyvatelstvo.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Potřeba je změna, přičemž za příčinu problémů arabských zemí označuje britský deník tamní diktatury. Vláda zůstává v moci zpravidla dědičných elit, které zpochybňují, zda je demokracie slučitelná s islámem, upozorňuje editorial. Doplňuje, že obyvatelstvo ztrácí důvěru v zachování institucí, jelikož nedokážou přinést změnu způsobu, jakým jsou řízeny.

"Protestující začali být natolik naštvaní na své vlády, že v Iráku, Libanonu a Alžírsku volali po změně režimu," konstatuje liberálně orientovaný server. Připomíná, že v roce 2019 skončila povstání v Alžírsku a Súdánu pád tamních vládců, tudíž počet režimů svržených v arabském světě v důsledku pouličních protestů od roku 2011 stoupl na šest.

Arabští vládci si myslí, že mohou takovou hrozbu odrazit utužením šroubů, což ale pouze odkládá pomyslné zúčtování, varuje The Guardian. Přiznává, že poklidný přechod k odlišnému společenskému a ekonomickému modelu není lehký, ale zároveň tvrdí, že dobrou správu může arabským zemím přinést jen demokracie se svým systémem brzd a protivah.

Demokracie poskytuje ten nejméně špatný mechanismus pro rozdělení moci ve složité pluralitní společnosti a nemá alternativu, deklaruje renomovaný deník. Editorial uzavírá konstatováním, že benevolentní diktatura je oxymóron a nepředstavuje odpověď na problémy arabského světa.

Související

Tunisko

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný

Soud v případu podezřelého úmrtí českého turisty na dovolené v Tunisku s největší pravděpodobností proběhne v severoafrické zemi, ačkoliv se v kauze začali angažovat také čeští kriminalisté. Manželce, která se měla přiznat k vraždě, podle místních zákonů hrozí i nevratný verdikt v podobě trestu smrti. 

Více souvisejících

Tunisko arabské jaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) demokracie Egypt

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy