Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem méně se zajímají o jejich příčiny, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník očekává, že to vytvoří v nadcházejících letech problémy, jelikož právě arabské země se budou těžko vzpamatovávat z koronavirové pandemie.
Mnoho podob arabského světa
Prezidentský mocenský převrat v Tunisku je podle renomovaného deníku zkouškou pro agendu demokracie a lidských práv, kterou prosazuje americký prezident Joe Biden. Jak editorial připomíná, války navíc zdevastovaly dávná centra arabské civilizace.
Hospodářská a sociální rada OSN pro západní Asii tento týden upozornila, že chudoba momentálně trápí 88 % obyvatel Sýrie a 83 % obyvatel Jemenu, poukazuje The Guardian. Dodává, že i státy, které byly kdysi považovány za bohaté, táhne ke dnu nešťastná kombinace selhání místních politiků a covidu-19.
Libanonští politici tak doslova škemrají o zahraniční pomoc poté, co místní měna zcela ztratila hodnotu a obyvatelstvu došly potraviny, palivo i léky, nastiňuje britský server. Podotýká, že v arabském světě přitom panují rozdíly, přičemž nedávná analýza OSN ukázala, že region se dělí na bohaté absolutistické monarchie v Perském zálivu, soubor středněpříjmových zemí s početnější populací, než dokážou pohodlně zaopatřit příjmy z prodeje ropy, válečné zóny ve velkých zemích, jako je Irák, a velmi chudé státy.
"Ropou disponující šejci se derou vpřed a využívají své finanční a vojenské kapacity k rozšiřování svého vlivu, často s katastrofálními důsledky," pokračuje The Guardian. Odkazuje na zmíněnou analýzu OSN, podle níž se v arabském regionu nachází více než 6 milionů uprchlíků a přes 11 milionů vnitrostátně vysídlených osob.
Neexistuje příliš koordinované úsilí k řešení mnoha sociálních výzev arabského světa, například rostoucí chudoby, stále vyšší nezaměstnanosti a přetrvávající nerovnosti žen, uvádí editorial. Doplňuje, že v regionu se šíří ohrožení nedostatkem potravin.
Všechny zprávy nejsou špatné - OSN například chová naději, že se blízká na lepší časy ohledně možného míru v Libyi -, připouští prestižní deník. Zároveň ale varuje, že toto zastiňují pomyslné covidové mraky na obzoru.
Diktatura nenabízí řešení
"Arabský region má více městské populace ve slumech než Latinská Amerika a Karibik, ale méně nemocničních lůžek a polovinu počtu lékařů na 10 tisíc lidí," píše renomovaný server. Přiznává, že tamní diktátorské režimy sice na krizi zareagovaly - egyptské finanční programy například pomohly milionu lidí, zatímco Spojené arabské emiráty poslaly státní zaměstnance s malými dětmi na plně hrazenou dovolenou -, přesto je 95 miliard dolarů, které podle odhadů OSN věnovaly arabské země na mírnění dopadů pandemie, jen zlomkem celkových 19 bilionů dolarů, které na tento účel loni vynaložil zbytek světa.
Beze změn zůstává ekonomický model, který závisí na vysoké míře importu za dolary získané z prodeje ropy a turismu, poukazuje The Guardian. Vysvětluje, že to vyvolává krize v důsledku velkého zahraničního zadlužení, stejně jako nerovnosti, proti kterým se bouří obyvatelstvo.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Potřeba je změna, přičemž za příčinu problémů arabských zemí označuje britský deník tamní diktatury. Vláda zůstává v moci zpravidla dědičných elit, které zpochybňují, zda je demokracie slučitelná s islámem, upozorňuje editorial. Doplňuje, že obyvatelstvo ztrácí důvěru v zachování institucí, jelikož nedokážou přinést změnu způsobu, jakým jsou řízeny.
"Protestující začali být natolik naštvaní na své vlády, že v Iráku, Libanonu a Alžírsku volali po změně režimu," konstatuje liberálně orientovaný server. Připomíná, že v roce 2019 skončila povstání v Alžírsku a Súdánu pád tamních vládců, tudíž počet režimů svržených v arabském světě v důsledku pouličních protestů od roku 2011 stoupl na šest.
Arabští vládci si myslí, že mohou takovou hrozbu odrazit utužením šroubů, což ale pouze odkládá pomyslné zúčtování, varuje The Guardian. Přiznává, že poklidný přechod k odlišnému společenskému a ekonomickému modelu není lehký, ale zároveň tvrdí, že dobrou správu může arabským zemím přinést jen demokracie se svým systémem brzd a protivah.
Demokracie poskytuje ten nejméně špatný mechanismus pro rozdělení moci ve složité pluralitní společnosti a nemá alternativu, deklaruje renomovaný deník. Editorial uzavírá konstatováním, že benevolentní diktatura je oxymóron a nepředstavuje odpověď na problémy arabského světa.
24. dubna 2025 14:09
Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
Související

U Lampedusy ztroskotala loď s migranty, zemřelo přes 40 lidí

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný
Tunisko , arabské jaro , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , demokracie , Egypt
Aktuálně se děje
před 51 minutami

V Ústí nad Labem uzavřeli důležitý most. Doprava kolabuje i o víkendu
před 1 hodinou

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
Aktualizováno před 2 hodinami

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění
před 2 hodinami

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii
před 3 hodinami

Jsme připraveni jednat s Ukrajinou bez předběžných podmínek, vzkazuje Putin
před 5 hodinami

Varovná předpověď počasí. V Česku ještě stále může mrznout
včera

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
včera

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
včera

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
včera

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
včera

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
včera

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
včera

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
včera

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
včera

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
včera

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno včera

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
včera

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
včera
Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
Sedm kilogramů zlatých mincí, šperků a tabatěrek odevzdali dva nálezci do královéhradeckého Muzea východních Čech. Poklad má podle prvotních odhadů mnohamilionovou hodnotu, přestože nalezené předměty nejsou až takového stáří.
Zdroj: Jan Hrabě