MONITOR: Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem méně se zajímají o jejich příčiny, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník očekává, že to vytvoří v nadcházejících letech problémy, jelikož právě arabské země se budou těžko vzpamatovávat z koronavirové pandemie.

Mnoho podob arabského světa

Prezidentský mocenský převrat v Tunisku je podle renomovaného deníku zkouškou pro agendu demokracie a lidských práv, kterou prosazuje americký prezident Joe Biden. Jak editorial připomíná, války navíc zdevastovaly dávná centra arabské civilizace.

Hospodářská a sociální rada OSN pro západní Asii tento týden upozornila, že chudoba momentálně trápí 88 % obyvatel Sýrie a 83 % obyvatel Jemenu, poukazuje The Guardian. Dodává, že i státy, které byly kdysi považovány za bohaté, táhne ke dnu nešťastná kombinace selhání místních politiků a covidu-19.

Libanonští politici tak doslova škemrají o zahraniční pomoc poté, co místní měna zcela ztratila hodnotu a obyvatelstvu došly potraviny, palivo i léky, nastiňuje britský server. Podotýká, že v arabském světě přitom panují rozdíly, přičemž nedávná analýza OSN ukázala, že region se dělí na bohaté absolutistické monarchie v Perském zálivu, soubor středněpříjmových zemí s početnější populací, než dokážou pohodlně zaopatřit příjmy z prodeje ropy, válečné zóny ve velkých zemích, jako je Irák, a velmi chudé státy.

"Ropou disponující šejci se derou vpřed a využívají své finanční a vojenské kapacity k rozšiřování svého vlivu, často s katastrofálními důsledky," pokračuje The Guardian. Odkazuje na zmíněnou analýzu OSN, podle níž se v arabském regionu nachází více než 6 milionů uprchlíků a přes 11 milionů vnitrostátně vysídlených osob.

Neexistuje příliš koordinované úsilí k řešení mnoha sociálních výzev arabského světa, například rostoucí chudoby, stále vyšší nezaměstnanosti a přetrvávající nerovnosti žen, uvádí editorial. Doplňuje, že v regionu se šíří ohrožení nedostatkem potravin.

Všechny zprávy nejsou špatné - OSN například chová naději, že se blízká na lepší časy ohledně možného míru v Libyi -, připouští prestižní deník. Zároveň ale varuje, že toto zastiňují pomyslné covidové mraky na obzoru.

Diktatura nenabízí řešení

"Arabský region má více městské populace ve slumech než Latinská Amerika a Karibik, ale méně nemocničních lůžek a polovinu počtu lékařů na 10 tisíc lidí," píše renomovaný server. Přiznává, že tamní diktátorské režimy sice na krizi zareagovaly - egyptské finanční programy například pomohly milionu lidí, zatímco Spojené arabské emiráty poslaly státní zaměstnance s malými dětmi na plně hrazenou dovolenou -, přesto je 95 miliard dolarů, které podle odhadů OSN věnovaly arabské země na mírnění dopadů pandemie, jen zlomkem celkových 19 bilionů dolarů, které na tento účel loni vynaložil zbytek světa.   

Beze změn zůstává ekonomický model, který závisí na vysoké míře importu za dolary získané z prodeje ropy a turismu, poukazuje The Guardian. Vysvětluje, že to vyvolává krize v důsledku velkého zahraničního zadlužení, stejně jako nerovnosti, proti kterým se bouří obyvatelstvo.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Potřeba je změna, přičemž za příčinu problémů arabských zemí označuje britský deník tamní diktatury. Vláda zůstává v moci zpravidla dědičných elit, které zpochybňují, zda je demokracie slučitelná s islámem, upozorňuje editorial. Doplňuje, že obyvatelstvo ztrácí důvěru v zachování institucí, jelikož nedokážou přinést změnu způsobu, jakým jsou řízeny.

"Protestující začali být natolik naštvaní na své vlády, že v Iráku, Libanonu a Alžírsku volali po změně režimu," konstatuje liberálně orientovaný server. Připomíná, že v roce 2019 skončila povstání v Alžírsku a Súdánu pád tamních vládců, tudíž počet režimů svržených v arabském světě v důsledku pouličních protestů od roku 2011 stoupl na šest.

Arabští vládci si myslí, že mohou takovou hrozbu odrazit utužením šroubů, což ale pouze odkládá pomyslné zúčtování, varuje The Guardian. Přiznává, že poklidný přechod k odlišnému společenskému a ekonomickému modelu není lehký, ale zároveň tvrdí, že dobrou správu může arabským zemím přinést jen demokracie se svým systémem brzd a protivah.

Demokracie poskytuje ten nejméně špatný mechanismus pro rozdělení moci ve složité pluralitní společnosti a nemá alternativu, deklaruje renomovaný deník. Editorial uzavírá konstatováním, že benevolentní diktatura je oxymóron a nepředstavuje odpověď na problémy arabského světa.

Související

Tunisko

Účast v parlamentních volbách v Tunisku byla extrémně nízká. V zemi nic nefunguje, jsme stále více dušeni, říkají lidé

Dnešní parlamentní volby v Tunisku vzbudily mezi obyvateli země jen malý zájem. Účast podle předběžných údajů volební komise činila pouze 8,8 procenta. Volební místnosti se uzavřely v 18:00 SEČ, volby však bojkotovala většina opozičních politických stran, podle kterých bylo hlasování jen vyvrcholením snahy prezidenta Kaíse Saída o přechod k vládě jednoho muže v severoafrické zemi, která se diktatury zbavila v roce 2011.

Více souvisejících

Tunisko arabské jaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) demokracie Egypt

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Kapela Vesna

Česko bude na Eurovizi letos reprezentovat dívčí kapela Vesna

V národním kole Eurovize zvítězila na základě hlasování diváků dívčí kapela Vesna a bude reprezentovat Českou republiku v květnu na soutěži ve Velké Británii. Vítěze národního kola dnes pořadatelé představili v Praze. V národní soutěži byli ještě Markéta Irglová, držitelka Oscara za nejlepší filmovou píseň Falling Slowly z filmu Once, písničkář Rodan, česká zpěvačka s arménskými kořeny Pam Rabbit a Michaela Charvátová vystupující pod uměleckým jménem Maella.

před 54 minutami

Ilustrační foto

Německo jako první země v Evropě pustilo do provozu dálkově řízené auto

Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v Evropě vozidlo bez řidiče uvnitř. Firma nabízí tzv. teledriving, což znamená, že vůz je dálkově ovládán lidmi z řídících stanic vzdálených několik kilometrů. Je to mezikrok k plné autonomii, uvedla agentura Bloomberg.

před 1 hodinou

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

USA schválily prodej raketometů HIMARS pro Polsko

Polsko ze Spojených států získá raketomety HIMARS, taktické balistické střely ATACMS a rakety pro systémy HIMARS. Jejich prodej Varšavě, která je spojenecem USA v Severoatlantické alianci, schválilo americké ministerstvo zahraničí. Hodnota obchodu je podle něho až 10 miliard dolarů (221,8 miliardy korun).

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi společný souhrnný trest šesti let vězení. Čtyřiatřicetiletému muži, který uvedl, že se cítí částečně vinen, hrozilo až osm let, v minulosti byl několikrát soudně trestaný. V kauze souhlasil s právní kvalifikací, rozporoval však výši způsobené škody, která podle soudu dosáhla téměř 9,3 milionu korun. V závěrečné řeči svého počínání Šojdr litoval.

Aktualizováno před 2 hodinami

Lidé hledají přeživší v sutinách. (6.2.2023)

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 7200 obětí. Průzkum zahájili i čeští hasiči

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura Reuters večer informovala o 5434 mrtvých v Turecku, zatímco v Sýrii zahynulo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1832 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.

před 2 hodinami

Leopard

Německá vláda povolila dodávku 178 tanků pro Ukrajinu

Německá vláda dnes povolila dodávku 178 tanků Leopard 1 pro Ukrajinu ze skladů zbrojovek. Nizozemská ministryně Kajsa Ollongrenová zároveň na twitteru oznámila, že Nizozemsko, Dánsko a Německo Ukrajině společně dodají nejméně 100 leopardů 1, včetně náhradních dílů, munice a výcviku posádek.

před 3 hodinami

Na předměstí Rigy hoří americká továrna na drony

V Rize hoří americká továrna na drony, dodává je do celého světa

Na předměstí lotyšského hlavního města dnes vypukl požár v továrně americké firmy Edge Autonomy na výrobu bezpilotních letounů, které jsou dodávány do desítek zemí světa jak pro vojenské, tak civilní a akademické účely. Úřady kvůli hustému dýmu vyzvaly obyvatele Márupe, aby zavřeli okna a dveře a vypnuli ventilaci. Ujišťují, že obyvatelé Rigy nejsou v ohrožení, uvedl server Delfi.lv.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě. Dnes to řekl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Philippe Leclerc. V tureckých provinciích, které zemětřesení postihlo, žije až 1,7 milionu syrských uprchlíků. V Sýrii jsou mimo své původní domovy kvůli občanské válce miliony lidí a v zemi žije i zhruba půl milionu palestinských uprchlíků. UNHCR ale nezná přesný počet běženců, kterých se zkáza způsobená otřesy dotkla, píše agentura AFP.

před 5 hodinami

Odbory v korejské firmě Nexen Tire vstoupily do stávky

Stávka v Nexen Tire na Lounsku po týdnu končí, odbory a firma se dohodly

Stávka v jihokorejské továrně na pneumatiky Nexen Tire u Žatce na Lounsku po týdnu končí. Odbory se dnes s vedením firmy dohodly na zvýšení mezd všem zaměstnancům o osm procent od 1. března. Součástí dohody je i kompenzace pro každého zaměstnance za loňský rok ve výši 20.000 korun. ČTK to dnes po pětihodinovém jednání řekl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. ČTK požádala o vyjádření vedení firmy.

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj vyzval k ukončení šíření fám a lživých informací

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu k parlamentu vyzval k ukončení šíření "fám a lživých informací", které by mohly podkopat jednotu země ve válce proti Rusku. Cílem prezidentova vystoupení bylo zřejmě ukončit veřejné spekulace o tom, zda bude odvolán ministr obrany Oleksij Reznikov, a zdůraznit, že taková rozhodnutí smí přijímat a oznamovat pouze šéf státu, usoudila agentura Reuters.

před 6 hodinami

V Sýrii našli v troskách čerstvě narozenou holčičku

Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa

V troskách budovy v syrském městě Džindiras, které v pondělí zasáhlo silné zemětřesení, záchranáři objevili novorozenou holčičku. Na svět přišla přímo pod troskami a se svou mrtvou matkou byla stále spojena pupeční šňůrou. Čerstvě narozené miminko je jediným přeživším členem rodiny, jejíž ostatní členové zahynuli při zřícení čtyřpatrového domu, uvedla dnes agentura AFP.

před 6 hodinami

Paříž, ilustrační foto

Ve Francii začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě

Ve Francii dnes začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě, kterou na počátku ledna představila vláda a kterou podporuje prezident Emmanuel Macron. Podle agentury Reuters byl přerušen provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Z nákladního auta na Zlínsku odlétly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním

Z nákladního auta odletěly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním

Z nákladního auta odlétly v pondělí dopoledne u Napajedel na Zlínsku kusy ledu, které jeho řidič před jízdou z vozidla neodstranil. Dopadly na přední sklo kamionu, jenž jel za ním. Jeho řidič utrpěl zranění, se kterým skončil v nemocnici. V tiskové zprávě to dnes uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Po řidiči, který nehodu způsobil, pátrá policie.

před 7 hodinami

Lékárna, ilustrační fotografie

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů je minulostí. Sněmovna ho řešit nebude

Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v lékárnách a v zubních ordinacích. Kabinet předlohu ze Sněmovny stáhl, oznámila dnes předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Novela měla být původně účinná jen do konce loňského roku. Mezi poslanci ani odborníky na rozšíření možnosti očkování nepanovala shoda.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bezdomovci

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné, další lůžka nemají k dispozici. Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb v hlavním městě, proto posiluje kapacity takzvaných teplých židlí, kde bezdomovci mohou přečkat noc v sedě. ČTK to řekl vedoucí oddělení analýz a koncepcí CSSP Filip Pospíšil. Pro zajištění dalších kapacit podle něj centrum sociálních služeb nemá dostatečné zdroje.

před 8 hodinami

Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec

EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy