MONITOR: Arabský svět před výbuchem? Region čelí dlouho neřešeným výzvám

Uplynulý týden ukázal, že arabské režimy tvrdě potlačují projevy nesouhlasu, ale již mnohem méně se zajímají o jejich příčiny, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník očekává, že to vytvoří v nadcházejících letech problémy, jelikož právě arabské země se budou těžko vzpamatovávat z koronavirové pandemie.

Mnoho podob arabského světa

Prezidentský mocenský převrat v Tunisku je podle renomovaného deníku zkouškou pro agendu demokracie a lidských práv, kterou prosazuje americký prezident Joe Biden. Jak editorial připomíná, války navíc zdevastovaly dávná centra arabské civilizace.

Hospodářská a sociální rada OSN pro západní Asii tento týden upozornila, že chudoba momentálně trápí 88 % obyvatel Sýrie a 83 % obyvatel Jemenu, poukazuje The Guardian. Dodává, že i státy, které byly kdysi považovány za bohaté, táhne ke dnu nešťastná kombinace selhání místních politiků a covidu-19.

Libanonští politici tak doslova škemrají o zahraniční pomoc poté, co místní měna zcela ztratila hodnotu a obyvatelstvu došly potraviny, palivo i léky, nastiňuje britský server. Podotýká, že v arabském světě přitom panují rozdíly, přičemž nedávná analýza OSN ukázala, že region se dělí na bohaté absolutistické monarchie v Perském zálivu, soubor středněpříjmových zemí s početnější populací, než dokážou pohodlně zaopatřit příjmy z prodeje ropy, válečné zóny ve velkých zemích, jako je Irák, a velmi chudé státy.

"Ropou disponující šejci se derou vpřed a využívají své finanční a vojenské kapacity k rozšiřování svého vlivu, často s katastrofálními důsledky," pokračuje The Guardian. Odkazuje na zmíněnou analýzu OSN, podle níž se v arabském regionu nachází více než 6 milionů uprchlíků a přes 11 milionů vnitrostátně vysídlených osob.

Neexistuje příliš koordinované úsilí k řešení mnoha sociálních výzev arabského světa, například rostoucí chudoby, stále vyšší nezaměstnanosti a přetrvávající nerovnosti žen, uvádí editorial. Doplňuje, že v regionu se šíří ohrožení nedostatkem potravin.

Všechny zprávy nejsou špatné - OSN například chová naději, že se blízká na lepší časy ohledně možného míru v Libyi -, připouští prestižní deník. Zároveň ale varuje, že toto zastiňují pomyslné covidové mraky na obzoru.

Diktatura nenabízí řešení

"Arabský region má více městské populace ve slumech než Latinská Amerika a Karibik, ale méně nemocničních lůžek a polovinu počtu lékařů na 10 tisíc lidí," píše renomovaný server. Přiznává, že tamní diktátorské režimy sice na krizi zareagovaly - egyptské finanční programy například pomohly milionu lidí, zatímco Spojené arabské emiráty poslaly státní zaměstnance s malými dětmi na plně hrazenou dovolenou -, přesto je 95 miliard dolarů, které podle odhadů OSN věnovaly arabské země na mírnění dopadů pandemie, jen zlomkem celkových 19 bilionů dolarů, které na tento účel loni vynaložil zbytek světa.   

Beze změn zůstává ekonomický model, který závisí na vysoké míře importu za dolary získané z prodeje ropy a turismu, poukazuje The Guardian. Vysvětluje, že to vyvolává krize v důsledku velkého zahraničního zadlužení, stejně jako nerovnosti, proti kterým se bouří obyvatelstvo.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Potřeba je změna, přičemž za příčinu problémů arabských zemí označuje britský deník tamní diktatury. Vláda zůstává v moci zpravidla dědičných elit, které zpochybňují, zda je demokracie slučitelná s islámem, upozorňuje editorial. Doplňuje, že obyvatelstvo ztrácí důvěru v zachování institucí, jelikož nedokážou přinést změnu způsobu, jakým jsou řízeny.

"Protestující začali být natolik naštvaní na své vlády, že v Iráku, Libanonu a Alžírsku volali po změně režimu," konstatuje liberálně orientovaný server. Připomíná, že v roce 2019 skončila povstání v Alžírsku a Súdánu pád tamních vládců, tudíž počet režimů svržených v arabském světě v důsledku pouličních protestů od roku 2011 stoupl na šest.

Arabští vládci si myslí, že mohou takovou hrozbu odrazit utužením šroubů, což ale pouze odkládá pomyslné zúčtování, varuje The Guardian. Přiznává, že poklidný přechod k odlišnému společenskému a ekonomickému modelu není lehký, ale zároveň tvrdí, že dobrou správu může arabským zemím přinést jen demokracie se svým systémem brzd a protivah.

Demokracie poskytuje ten nejméně špatný mechanismus pro rozdělení moci ve složité pluralitní společnosti a nemá alternativu, deklaruje renomovaný deník. Editorial uzavírá konstatováním, že benevolentní diktatura je oxymóron a nepředstavuje odpověď na problémy arabského světa.

Související

Tunisko

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný

Soud v případu podezřelého úmrtí českého turisty na dovolené v Tunisku s největší pravděpodobností proběhne v severoafrické zemi, ačkoliv se v kauze začali angažovat také čeští kriminalisté. Manželce, která se měla přiznat k vraždě, podle místních zákonů hrozí i nevratný verdikt v podobě trestu smrti. 

Více souvisejících

Tunisko arabské jaro Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) demokracie Egypt

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy