Si Ťin-Pching začíná svůj nejdůležitější rok v nejtěžší možné chvíli, píše americká CNN. Připomíná letošní čínská výročí i obchodní válku s USA, která výrazně zpomalila čínskou ekonomiku.
Před devíti měsíci byl Si Ťin-Pching potvrzen ve funkci generálního tajemníka Komunistické strany Číny, ačkoliv jeho omezený mandát skončil. Prakticky se tak stal neomezeným vládcem asijské velmoci až do smrti. Proti byli jen dva z téměř 3000 delegátů.
Současná situace pro něj už tak idylická není. Probíhající obchodní válka s USA čínskou ekonomiku výrazně zpomalila. Za neadekvátní řešení sporů s Donaldem Trumpem, které zasáhly i čistě politická a armádní témata, si Si Ťin-Pching údajně vysloužil za zavřenými dveřmi i kritiku svých spolustraníků.
I přes ní je však jeho pozice neotřesitelná. Ukazuje se však, že čínský prezident má více nepřátel, než se předpokládalo. Jeho političtí soupeři využívají ke kritice právě zhoršujících se vztahů s USA.
Rok 2019 se v Číně ponese ve znamení více či méně kontroverzních výročí, což bude muset reflektovat i Si Ťin-Pching. Příjemnější bude dozajista oslava 70 let od vzniku Čínské lidové republiky, která se odehraje první říjnový den. Peking při nich hodlá velebit představitele komunistické revoluce v čele s Mao Ce-Tungem.
Státní výročí bude klást důraz na příběh čínského ekonomického zázraku a neobvyklou dlouhověkost režimu. Ve střední a východní Evropě se komunismus zhroutil na přelomu 80. a 90. let minulého století, v Sovětském svazu v roce 1991. Vlajkovou lodí ideologie se od té doby stala právě Čína.
V kritickém roce 1989 se však volání po svobodě a demokracii nevyhnulo ani jí. Už v červnu si tak Čína připomene třicet let od masakru civilistů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Jen na několik málo událostí je režim tak citlivý. K žádné veřejné připomínce události nejspíš nedojde.
„V minulých letech pobouřily cenzory i nepřímé odkazy na masakr, někdy dokonce vedly k zatčení osob,“ konstatuje historik Jeff Wasserstrom a dodává: „Zatímco fotka muže před tankem se objevuje napříč médii, na internetu je za podvratný obsah považováno už jen slovo dnes.“
Letos rovněž uplyne 60 let od Dalajlámova útěku z Tibetu a 20 let od brutálního zásahu proti stoupencům hnutí Fa-lun-kung, jejichž počet tou dobou stoupal až k 70 milionům. Ani tato výročí si však nikdo připomínat nebude.
Větší problém tak přece jen představují vnější faktory. Obchodní válku s USA se sice podařilo zastavit alespoň do 1. března, do té doby se však Si Ťin-Pching potřebuje s Trumpem domluvit na budoucích vztazích obou zemí. Americkému prezidentovi přitom vadí i působení čínských špionů a čínská expanze v Jihočínském moři.
„Čínská ekonomika zažívá horší časy, což vede k jisté nespokojenosti. Zatím se však daří všechno svádět na Američany,“ tvrdí Wasserstrom. Zrušení limitu prezidentského mandátu a posílení vlivu uvnitř strany ale učinilo ze Si Ťin-Pchinga jediný terč kritiky. Prezident je tak viněn z podcenění Trumpových schopností.
„Mít možnost pokračovat v mandátu i po konci druhého období nutně neznamená, že ve funkci setrváte o poznání déle než dvě funkční období,“ připomíná historik Rana Mitter z Oxfordské univerzity. Tato slova potvrzují, že Si Ťin-Pchinga opravdu nečeká lehký rok.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Laškování s Putinem jako poslední hřebíček do rakve. Guterres musí skončit v čele OSN
Čína v krizi, problémy přiznává i Si. Komunisté v Pekingu řeší další pětiletku
Si Ťin-pching , Čína , Komunismus , Čínská vláda , Jihočínské moře , Masakr na Tchien-an-men (1989)
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák