Si Ťin-Pching na hraně. V předvečer výročí pekingského masakru jej oslabují spory s Trumpem

Si Ťin-Pching začíná svůj nejdůležitější rok v nejtěžší možné chvíli, píše americká CNN. Připomíná letošní čínská výročí i obchodní válku s USA, která výrazně zpomalila čínskou ekonomiku.

Před devíti měsíci byl Si Ťin-Pching potvrzen ve funkci generálního tajemníka Komunistické strany Číny, ačkoliv jeho omezený mandát skončil. Prakticky se tak stal neomezeným vládcem asijské velmoci až do smrti. Proti byli jen dva z téměř 3000 delegátů.

Současná situace pro něj už tak idylická není. Probíhající obchodní válka s USA čínskou ekonomiku výrazně zpomalila. Za neadekvátní řešení sporů s Donaldem Trumpem, které zasáhly i čistě politická a armádní témata, si Si Ťin-Pching údajně vysloužil za zavřenými dveřmi i kritiku svých spolustraníků.

I přes ní je však jeho pozice neotřesitelná. Ukazuje se však, že čínský prezident má více nepřátel, než se předpokládalo. Jeho političtí soupeři využívají ke kritice právě zhoršujících se vztahů s USA.

Rok 2019 se v Číně ponese ve znamení více či méně kontroverzních výročí, což bude muset reflektovat i Si Ťin-Pching. Příjemnější bude dozajista oslava 70 let od vzniku Čínské lidové republiky, která se odehraje první říjnový den. Peking při nich hodlá velebit představitele komunistické revoluce v čele s Mao Ce-Tungem.

Státní výročí bude klást důraz na příběh čínského ekonomického zázraku a neobvyklou dlouhověkost režimu. Ve střední a východní Evropě se komunismus zhroutil na přelomu 80. a 90. let minulého století, v Sovětském svazu v roce 1991. Vlajkovou lodí ideologie se od té doby stala právě Čína.

V kritickém roce 1989 se však volání po svobodě a demokracii nevyhnulo ani jí. Už v červnu si tak Čína připomene třicet let od masakru civilistů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Jen na několik málo událostí je režim tak citlivý. K žádné veřejné připomínce události nejspíš nedojde.

„V minulých letech pobouřily cenzory i nepřímé odkazy na masakr, někdy dokonce vedly k zatčení osob,“ konstatuje historik Jeff Wasserstrom a dodává: „Zatímco fotka muže před tankem se objevuje napříč médii, na internetu je za podvratný obsah považováno už jen slovo dnes.“

Letos rovněž uplyne 60 let od Dalajlámova útěku z Tibetu a 20 let od brutálního zásahu proti stoupencům hnutí Fa-lun-kung, jejichž počet tou dobou stoupal až k 70 milionům. Ani tato výročí si však nikdo připomínat nebude.

Větší problém tak přece jen představují vnější faktory. Obchodní válku s USA se sice podařilo zastavit alespoň do 1. března, do té doby se však Si Ťin-Pching potřebuje s Trumpem domluvit na budoucích vztazích obou zemí. Americkému prezidentovi přitom vadí i působení čínských špionů a čínská expanze v Jihočínském moři.

„Čínská ekonomika zažívá horší časy, což vede k jisté nespokojenosti. Zatím se však daří všechno svádět na Američany,“ tvrdí Wasserstrom. Zrušení limitu prezidentského mandátu a posílení vlivu uvnitř strany ale učinilo ze Si Ťin-Pchinga jediný terč kritiky. Prezident je tak viněn z podcenění Trumpových schopností.

„Mít možnost pokračovat v mandátu i po konci druhého období nutně neznamená, že ve funkci setrváte o poznání déle než dvě funkční období,“ připomíná historik Rana Mitter z Oxfordské univerzity. Tato slova potvrzují, že Si Ťin-Pchinga opravdu nečeká lehký rok.

Související

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.
Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

Více souvisejících

Si Ťin-pching Čína Komunismus Čínská vláda Jihočínské moře Masakr na Tchien-an-men (1989)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

včera

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

včera

včera

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

včera

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

včera

5. května 2025 21:57

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě

Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy