Si Ťin-Pching začíná svůj nejdůležitější rok v nejtěžší možné chvíli, píše americká CNN. Připomíná letošní čínská výročí i obchodní válku s USA, která výrazně zpomalila čínskou ekonomiku.
Před devíti měsíci byl Si Ťin-Pching potvrzen ve funkci generálního tajemníka Komunistické strany Číny, ačkoliv jeho omezený mandát skončil. Prakticky se tak stal neomezeným vládcem asijské velmoci až do smrti. Proti byli jen dva z téměř 3000 delegátů.
Současná situace pro něj už tak idylická není. Probíhající obchodní válka s USA čínskou ekonomiku výrazně zpomalila. Za neadekvátní řešení sporů s Donaldem Trumpem, které zasáhly i čistě politická a armádní témata, si Si Ťin-Pching údajně vysloužil za zavřenými dveřmi i kritiku svých spolustraníků.
I přes ní je však jeho pozice neotřesitelná. Ukazuje se však, že čínský prezident má více nepřátel, než se předpokládalo. Jeho političtí soupeři využívají ke kritice právě zhoršujících se vztahů s USA.
Rok 2019 se v Číně ponese ve znamení více či méně kontroverzních výročí, což bude muset reflektovat i Si Ťin-Pching. Příjemnější bude dozajista oslava 70 let od vzniku Čínské lidové republiky, která se odehraje první říjnový den. Peking při nich hodlá velebit představitele komunistické revoluce v čele s Mao Ce-Tungem.
Státní výročí bude klást důraz na příběh čínského ekonomického zázraku a neobvyklou dlouhověkost režimu. Ve střední a východní Evropě se komunismus zhroutil na přelomu 80. a 90. let minulého století, v Sovětském svazu v roce 1991. Vlajkovou lodí ideologie se od té doby stala právě Čína.
V kritickém roce 1989 se však volání po svobodě a demokracii nevyhnulo ani jí. Už v červnu si tak Čína připomene třicet let od masakru civilistů na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Jen na několik málo událostí je režim tak citlivý. K žádné veřejné připomínce události nejspíš nedojde.
„V minulých letech pobouřily cenzory i nepřímé odkazy na masakr, někdy dokonce vedly k zatčení osob,“ konstatuje historik Jeff Wasserstrom a dodává: „Zatímco fotka muže před tankem se objevuje napříč médii, na internetu je za podvratný obsah považováno už jen slovo dnes.“
Letos rovněž uplyne 60 let od Dalajlámova útěku z Tibetu a 20 let od brutálního zásahu proti stoupencům hnutí Fa-lun-kung, jejichž počet tou dobou stoupal až k 70 milionům. Ani tato výročí si však nikdo připomínat nebude.
Větší problém tak přece jen představují vnější faktory. Obchodní válku s USA se sice podařilo zastavit alespoň do 1. března, do té doby se však Si Ťin-Pching potřebuje s Trumpem domluvit na budoucích vztazích obou zemí. Americkému prezidentovi přitom vadí i působení čínských špionů a čínská expanze v Jihočínském moři.
„Čínská ekonomika zažívá horší časy, což vede k jisté nespokojenosti. Zatím se však daří všechno svádět na Američany,“ tvrdí Wasserstrom. Zrušení limitu prezidentského mandátu a posílení vlivu uvnitř strany ale učinilo ze Si Ťin-Pchinga jediný terč kritiky. Prezident je tak viněn z podcenění Trumpových schopností.
„Mít možnost pokračovat v mandátu i po konci druhého období nutně neznamená, že ve funkci setrváte o poznání déle než dvě funkční období,“ připomíná historik Rana Mitter z Oxfordské univerzity. Tato slova potvrzují, že Si Ťin-Pchinga opravdu nečeká lehký rok.
Související

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět
Si Ťin-pching , Čína , Komunismus , Čínská vláda , Jihočínské moře , Masakr na Tchien-an-men (1989)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
včera

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
včera

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
včera

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
včera

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
včera

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
včera

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
včera

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
včera

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
včera

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
5. května 2025 21:57
IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu.
Zdroj: Jan Hrabě