Masakr v Beninu: Armáda střílela do stoupenců exprezidenta, několik mrtvých

Beninská armáda a policie dnes střelbou rozehnaly stovky stoupenců bývalého prezidenta Yayi Boniho, kteří se shromáždili kolem jeho domu, aby ho chránili před případným zatčením. Nejméně tři lidé při tom zřejmě zemřeli. Napsala to agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z Boniho rezidence a na zhlédnutý videozáznam události.

Stoupenci exprezidenta zabarikádovali ve středu všechny přístupové cesty k jeho domu. Přes den i v noci na dnešek se podle AFP potom střetli s vládními vojáky, jedna žena při střetech zemřela, další dva muži byli zraněni. Protestující se snaží Boniho chránit, obávají se, že se ho armáda chystá zadržet. Ministr vnitra to však popřel a tvrdil, že vojáci se pouze snaží rozehnat nezákonnou demonstraci.

"Provedli brutální zásah," citovala agentura svědectví osoby blízké Bonimu. "Stříleli dávkami, tři lidé byli zabiti a všichni se rozutekli," dodal zdroj. Podle AFP na videozáznamu události je jasně vidět, jak vojáci střílejí do demonstrantů, z nichž někteří leží na zemi, ale nelze jednoznačně potvrdit, zda jsou mrtví.

Happening now in #cotonou #benin #votersuppression pic.twitter.com/3vxGKYzdap

— Devidyal Givens (@DevidyalG) 2. května 2019

Situace v západoafrické zemi se vyhrotila po nedávných parlamentních volbách, ve kterých mohly kandidovat pouze dvě politické strany, obě napojené na současného prezidenta Patrice Talona. Opoziční strany byly z voleb vyloučeny, oficiálně z administrativních důvodů. Vůdci opozice, mezi nimi i Boni, proto vyzvali své stoupence k bojkotu hlasování.

K volebním urnám nakonec v neděli přišlo pouze necelých 23 procent voličů, dosavadní volební účast přitom byla od roku 1990 vždy nadpoloviční, napsal francouzský web France24. Hlasování bylo provázeno na několika místech násilnostmi, při nichž zemřeli dva lidé.

V reakci na nízkou volební účast vydali v pondělí Boni a další bývalý prezident Nicéphore Soglo prohlášení, ve kterém žádají zrušení výsledku voleb a vyhlášení voleb nových. Zvolení zástupci totiž podle nich nemají kvůli malé účasti a nečestnosti hlasování dostatečnou legitimitu. Hlasování nazvali "volebním státním převratem".

Ve středu ráno pak Boni poslal svým přívržencům zprávu, že je jeho dům obklíčen armádou.

Benin bývá považován za modelovou demokracii v západní Africe, od roku 1990, kdy byla svržena autoritářská vláda, se v zemi vždy konaly pluralitní volby. Parlament však minulý rok schválil kontroverzní zákon, který z voleb vyřadil opozici. Současný prezident Patrice Talon tak bývá obviňován ze snahy v zemi znovu zavést autoritářské pořádky.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

Z Beninu byl vyhoštěn šéf mise Evropské unie

Benin dal zástupci Evropské unie lhůtu do 1. prosince, v níž musí tuto západoafrickou zemi opustit. Podle místní vlády se Oliver Nette, který je v čele evropské delegace v Beninu, vměšoval do vnitřních politických záležitostí Beninu.

Více souvisejících

Benin Yayi Boni zbraně

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Potraviny zlevňují nejvýrazněji od roku 2009. Klesají i ceny v průmyslu, poprvé za čtyři roky

Čeští zemědělci čelí mimořádnému cenovému kolapsu. Výkupní ceny, za které prodávají do obchodní sítě či k dalšímu zpracování, totiž letos v lednu padaly meziročně o 19,8 procenta. To je nejvýraznější propad minimálně od roku 2010. V celé historii České republiky je takový pokles cen vskutku zcela mimořádný a ojedinělý.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy