Pět lékařů zahynulo a dalších osm lidí utrpělo zranění při sobotním náletu na polní nemocnici jižně od Tripolisu. S odvoláním na sdělení mluvčího tripoliské vlády uznávané OSN to dnes napsala agentura AFP. Podle ní za útokem stojí samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) vedená polním maršálem Chalífou Haftarem, jež od dubna vede proti hlavnímu městu ofenzivu. LNA se však k útoku nepřihlásila.
"Polní nemocnice, která se nachází v sektoru podél silnice vedoucí k letišti, byla terčem náletu. Zahynulo pět lékařů, zraněno bylo dalších osm lidí, včetně záchranářů," uvedl dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví tripoliské vlády premiéra Faíze Sarrádže.
Sanitky a nemocnice v blízkosti míst bojů jsou terčem útoků často, Sarrádžova vláda je připisuje Haftarovým silám. V polovině července při podobném útoku na polní nemocnici v oblasti Svání na jihu metropole utrpěli zranění čtyři lidé. Toto zařízení bylo přitom terčem náletu již podruhé.
Světová zdravotnická organizace (WHO) a humanitární organizace opakovaně obě znepřátelené strany vyzývají k tomu, aby ušetřily zdravotnickou infrastrukturu i personál.
Sarrádžova vláda v sobotu uvedla, že boje o hlavní město se v posledních dnech vyhrocují. Obě strany stupňují především letecké útoky, kterými se snaží zvrátit patovou situaci, v níže se boje v posledních týdnech ocitly.
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě podporovaný Haftarem nerespektuje tripoliskou vládu premiéra Sarrádže uznávanou OSN. Obě strany mají vlastní parlament.
Související
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
Evropa čelí sílící krizi. Situace v libyjských detenčních zařízeních je kritická, říká Zwiefelhofer Čáslavová
Libye , Chalífa Haftar , Fáiz Sarrádž
Aktuálně se děje
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
včera
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
včera
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
včera
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
včera
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
včera
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě