Dáresalám - Tanzanie se může pyšnit novým druhem hada. Plaz s hrozivě vyhlížejícími žlutými a černými pruhy, zelenýma očima a špičatými rohy je pojmenován po sedmileté dívce Matildina rohatá zmije. Objeven byl v jihozápadní Tanzanii asi před dvěma lety a poprvé představen v prosinci v časopise Zootaxa jako nejnovější druh hada.
Ředitel Společnosti pro ochranu divoké přírody v Tanzanii Tim Davenport patří k jednomu ze tří lidí, kteří zmiji objevili. Po jeho dceři byl druh pojmenován. "Moje dcera, které tehdy bylo pět let, byla hadem fascinovaná, trávila spoustu času jeho pozorováním a pomáhala nám se o něj starat. Říkali jsme jí v té době Matildina zmije a už jí to zůstalo," řekl Davenport agentuře AP. Za poslední tři desítky let byli v celé Africe objeveni jen tři noví hadi, což ze současného objevu dělá výjimečnou a důležitou událost. Společnost neuvedla, kde přesně had žije, aby se nestal cílem lovců. Podle Davenporta není jasné, kolik těchto plazů žije ve volné přírodě, protože je těžké hady spočítat. V zajetí jich žije 12 a byl zahájen jejich chov. I když se mnoho lidí bojí hadů, většina z nich podle Davenporta není nebezpečná a naopak pomáhá hubit hlodavce. Matildina rohatá zmije může vyrůst až do délky 65 a více centimetrů. "Tohle zvíře vypadá nebezpečně a pravděpodobně je jedovaté, ale je to v podstatě opravdu klidné zvíře, které není agresivní. Měl jsem ji několikrát v ruce," vysvětluje Davenport.
Související
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
Zemřel král Serengeti. Nejznámějšího tanzanského lva zabili jeho mladší rivalové
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 2 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 3 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 4 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 5 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 6 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 7 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 7 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 8 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 10 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Zdroj: Jan Hrabě