Bojové drony zaútočily na Tripolis. Umírali civilisté, několik zraněných v kritickém stavu

Nejméně pět civilistů zemřelo a dalších deset utrpělo zranění při náletu provedeném v noci na dnešek na předměstí libyjského hlavního města Tripolisu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na sdělení mluvčího ministerstva zdravotnictví.

Mluvčí Amín Haším upřesnil, že terčem leteckého úderu byla rezidenční čtvrť Svání. Mezi pěti mrtvými je podle něj i jedna žena a dítě. Počet obětí na životech se přitom ještě může zvýšit, protože několik ze zraněných je v kritickém stavu.

Since this very swiftly issued statement, there have multiple drone/airstrikes that killed civilians - incl. more than a dozen children (& in some cases, entire families) in Um al Araneb & Swani.#UAE-operated drones are still conducting strikes south of #Tripoli as we speak. https://t.co/kPcLUeZDKR

— Emadeddin Badi (@emad_badi) December 2, 2019

Jižní předměstí Tripolisu je dějištěm prudkých bojů už od letošního 4. dubna, kdy samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) vedená polním maršálem Chalífou Haftarem zahájila ofenzivu proti libyjské metropoli. V Tripolisu sídlí vláda uznávaná Organizací spojených národů.

"Čtvrť, na kterou byl veden tento útok, je rezidenční. Není tam vůbec žádná vojenská infrastruktura," poznamenal Haším. Dodal, že vypálené rakety způsobily ve Svání značné materiální škody.

Vláda podporovaná OSN podle AFP tvrdí, že útok provedly "emirátské drony" na "podporu válečného zločince Haftara. Maršálovy síly se k útoku ve Svání ale zatím nepřihlásily.

Chaos v Libyi trvá od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2014 a v poslední době se do konfliktu zapojily i cizí země. Haftara podporují Egypt, Spojené arabské emiráty a Rusko, zatímco vláda v Tripolisu má na své straně Turecko.

Při střetech v metropoli a jejím okolí už bylo dosud zabito přes 200 civilistů a na 146.000 lidí muselo opustit domovy.

Související

Více souvisejících

Libye armáda Libye Chalífa Haftar spojené arabské emiráty

Aktuálně se děje

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

včera

Aktualizováno včera

Policie ČR

Policie pátrala po třináctileté sestře biatlonistky Voborníkové

Policisté pátrali po třináctileté dívce z Trutnovska, která se nevrátila domů od pátečního odpoledne. Pohřešovaná byla sestra biatlonistky Terezy Voborníkové, která na sociálních sítích požádala o pomoc při hledání. Díky pomoci veřejnosti ji policisté nakonec našli a dívka je v pořádku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

"Katastrofa, jakou si neumíme představit." OSN a USA chtějí zabránit další válce

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres se obává eskalace napětí mezi Izraelem, libanonským hnutím Hizballáh a mírovými jednotkami OSN. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy