Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která ovládá východ země a válčí s vládou v Tripolisu, vyhlásila od půlnoci příměří. Mezinárodně uznávaný kabinet premiéra Faíze Sarrádže s klidem zbraní následně vyjádřil souhlas. Haftarovy síly nicméně varovaly, že tvrdě udeří, pokud druhá strana příměří poruší.
Vyhlášený klid zbraní se podle zahraničních médií zatím víceméně dodržuje. Obě strany se sice vzájemně obviňují z jeho porušování, hlášeny jsou ale jen sporadické, drobné incidenty. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty (GNA) v prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že od časného rána jsou slyšet přestřelky v jižních čtvrtích Tripolisu.
Podle jednoho z velitelů LNA však milice GNA "porušily příměří na více než jedné frontě, a to za využití všech druhů zbraní". Turečtí pozorovatelé nicméně označují situaci až na ojedinělé incidenty za viditelně klidnější.
Polní maršál Haftar vyslyšel výzvu prezidentů Turecka a Ruska z tohoto týdne, kteří navrhli, aby boje mezi Haftarem a vládou v Tripolisu obě strany ukončily 12. ledna. K mírovému řešení vyzvali i zástupci evropských zemí a institucí Evropské unie. Haftar výzvu Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina původně ve čtvrtek odmítl.
Zatímco Turecko otevřeně podporuje mezinárodně uznanou vládu a Sarrádžovým silám tento týden začali pomáhat turečtí vojenští odborníci, Rusko podle pozorovatelů patří mezi ty země, které vsadily na Haftara. Ačkoliv to Moskva popírá, podle Turecka po Haftarově boku bojuje 2500 ruských žoldáků. Polní maršál má také podporu Egypta, Jordánska či Spojených arabských emirátů.
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.
V sobotu pozdě večer nicméně mluvčí Libyjské národní armády Ahmad Mismarí v prohlášení nahraném na video uvedl, že LNA přijímá příměří v západní oblasti země, která zahrnuje i metropoli Tripolis, "pokud budou také ostatní strany příměří respektovat".
Vláda sídlící v Tripolisu se v komuniké vydaném dnes časně ráno ke klidu zbraní rovněž připojila. "V reakci na výzvu tureckého a ruského prezidenta k příměří oznamuje šéf prezidentské rady vlády národní jednoty příměří začínající 12. ledna v 00:00 hodin," napsala vláda.
Podle agentury Reuters bude ale těžké jakýkoli klid zbraní dodržet vzhledem k vystupňování bojů kolem Tripolisu a strategického pobřežního města Syrta v poslední době. Síly věrné maršálu Haftarovi tento týden oznámily, že převzaly nad Syrtou kontrolu.
Související
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
Evropa čelí sílící krizi. Situace v libyjských detenčních zařízeních je kritická, říká Zwiefelhofer Čáslavová
Libye , Chalífa Haftar , Rusko , Turecko , Fáiz Sarrádž
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 1 hodinou
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
Česko v uplynulém týdnu zasáhla smutná zpráva. Zemřela legendární herečka Jana Brejchová, bylo jí 86 let. Lidé se s ní budou moci rozloučit během příštího týdne. Rodina už totiž rozhodla o podobě posledního rozloučení.
Zdroj: Jan Hrabě