Soudci v Tanzanii nesmějí kvůli koronaviru posílat lidi do vězení

Soudci na severovýchodě Tanzanie dostali nařízeno, aby "za žádnou cenu" neudělovali tresty vězení. Mají rovněž poskytnout možnost propuštění na kauci těm delikventům, kteří na ni budou mít nárok.

Důvodem těchto nezvyklých opatření je snaha úřadů předejít šíření koronaviru ve věznicích, napsal s odvoláním na prohlášení nejvyššího soudce server BBC.

Soudce Sam Rumanyika vydal okresním soudům celkem osm nařízení, která mají podle něj pomoci zastavit šíření koronaviru v káznicích této východoafrické země. Mezi dalšími opatřeními je například omezení počtu osob v soudních síních na obhájce a jejich klienty. Veřejnost bude mít na líčení vstup zakázán.

"Zjistíte, že tyto směrnice jsou v rozporu s běžnou praxí a jdou možná i za hranu zákona. Vězte ale, že životy naše i druhých lidí jsou důležitější," uvedl Rumanyika.

Tanzanie registrovala dosud pět případů onemocnění dýchacího ústrojí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Od pondělí, kdy byl evidován první případ, úřady zavedly preventivní opatření proti šíření nákazy. Školy a univerzity byly nejméně na měsíc uzavřeny, veřejná shromáždění zakázána a návštěvy nemají přístup do věznic.

Související

Více souvisejících

Tanzánie vězení afrika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Otřesné, reagují USA

Bílý dům ve středu označil za věrohodné zprávy o tom, že Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tento postup nazval "opovrženíhodným a otřesným". Upozornil na to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy