Američané oznámili, že v Sýrii nejspíš zabili vysoce postaveného činitele IS

Při americkém útoku v severní Sýrii dnes brzy ráno pravděpodobně zahynul vysoce postavený představitel Islámského státu (IS) zodpovědný za plánování teroristických útoků v Evropě a na Blízkém východě. Při útoku z vrtulníku zemřeli také dva další ozbrojenci, uvedlo na twitteru Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

Operace byla podle Američanů pečlivě naplánovaná, nebyli při ní zraněni žádní civilisté ani američtí vojáci a nebyly poškozeny ani použité vrtulníky.

"Ač oslaben, IS je nadále schopný provádět v regionu své operace a touží provádět údery i za hranicemi Blízkého východu," uvedl velitel amerických sil na Blízkém východě generál Michael Kurilla, jehož CENTCOM v prohlášení citoval.

Washington o operacích s obdobným výsledkem informoval od začátku dubna již dvakrát. Jednou byl zabit vysoce postavený člen IS, před týdnem pak zadržen operativec IS a dva jeho spolupracovníci.

IS kontroloval v době, kdy byl v roce 2014 na vrcholu moci, rozsáhlé oblasti Sýrie a Iráku. Teroristická organizace tam sice byla vojensky poražena, ale v obou zemích ještě působí aktivní teroristické buňky, které uskutečňují útoky. Podle zprávy OSN z letošního února se k IS aktuálně hlásí asi 5000 až 7000 členů a podporovatelů, polovinu z tohoto počtu tvoří bojovníci.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie Aleppo Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy