OBRAZEM: Americké námořnictvo zveřejnilo snímky z vyzvednutí části čínského balonu

Americké námořnictvo v úterý zveřejnilo snímky z vyzvednutí částí sestřeleného čínského balónu, který podle Washingtonu sloužil ke špionážním účelům a jehož sestřelení u pobřeží Jižní Karolíny o víkendu nařídil americký prezident Joe Biden. Informuje o tom zpravodajský web CNBC.

Snímky byly pořízeny v neděli, tedy den poté, co balon, který podle amerických představitelů měřil zhruba 60 metrů a nesl velmi objemný náklad, sestřelil americký stíhací letoun.

Čína tvrdí, že balon, který byl spatřen minulou středu nad Montanou, byl civilní objekt používaný k účelům meteorologického výzkumu. Podle amerického ministra obrany Lloyda Austina se ale Čína pomocí balonu snažila sledovat strategicky významné objekty na území USA. Balon se podle dřívějšího sdělení Pentagonu pohyboval mimo jiné nad Malmstromovou leteckou základnou v Montaně, jednou ze tří v USA, kde se nacházejí strategické rakety.

Velitelství amerického námořnictva zveřejnilo na své stránce na facebooku několik fotografií, na nichž jsou vidět velké kusy balonu, které jsou vytahovány na loď. V příspěvku se uvádí, že námořníci, kteří trosky v neděli vyzvedávali, jsou členy týmu specializovaného na výbušniny. Odborníci tvrdí, že trosky balonu by mohly Spojeným státům poskytnout cenné informace o čínských sledovacích technologiích, včetně způsobu přenosu dat.

Podle úterního sdělení představitelů Pentagonu Čína po sestřelení balonu odmítla americkou žádost telefonát mezi Austinem a jeho čínským protějškem.

Související

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken jede do Pekingu mírnit napětí ve vztazích po sestřelení balónu

Šéf americké diplomacie Antony Blinken o víkendu zamíří do Pekingu. Půjde o první návštěvu člena Bidenova kabinetu od roku 2019 v Číně. Mezi oběma zeměmi panuje napětí, které vyvrcholilo sestřelením čínského špionážního balónu nad americkými vodami. Ministr jede do Pekingu projednávat i řadu dalších otázek, včetně makroekonomické a bezpečnostní spolupráce. 

Více souvisejících

špionážní balóny Čína USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 3 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

Izrael a Hamás jsou krůček od dohody o šestitýdenním příměří

Podle nejmenovaného vysokého činitele americké administrativy Izrael podpořil rámec dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění části izraelských rukojmích, které drží teroristické hnutí Hamás. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy