Blinken jede do Pekingu mírnit napětí ve vztazích po sestřelení balónu

Šéf americké diplomacie Antony Blinken o víkendu zamíří do Pekingu. Půjde o první návštěvu člena Bidenova kabinetu od roku 2019 v Číně. Mezi oběma zeměmi panuje napětí, které vyvrcholilo sestřelením čínského špionážního balónu nad americkými vodami. Ministr jede do Pekingu projednávat i řadu dalších otázek, včetně makroekonomické a bezpečnostní spolupráce. 

Americký ministr zahraničí Blinken o víkendu odcestuje do Pekingu, informovala stanice CNN. Washington se nyní snaží napravit komunikační kanály s Pekingem. Blinken bude prvním představitelem kabinetu, který za Bidenovy vlády do Číny odcestuje. „Spojené státy i Čína dospěly ke společnému závěru, že nyní je ten správný čas k zapojení na této úrovni,“ poznamenal. Podle mluvčího resortu Matthewa Millera se šéf diplomacie setká s vysokými představiteli Čínské lidové republiky.

Blinkenův náměstek pro východoasijské a tichomořské záležitosti Daniel Kritenbrink si myslí, že půjde o kritickou sérii jednání bez dlouhého seznamu výstupů. „V Pekingu proběhnou v klíčovém období našich vztahů a jak doufáme, minimálně sníží riziko chybné kalkulace, abychom se nedostali do potenciálního konfliktu,“ vylíčil.

Program jednání se zřejmě zaměří na tři hlavní cíle. Půjde o vytvoření komunikačních kanálů, prozkoumání potenciální spolupráce v oblasti nadnárodních výzev v oblastech klimatu a globální makroekonomické stability, a projednání obav USA v řadě otázek týkajících se globální i regionální bezpečnosti, vyjmenoval Kritenbrink. 

„Právě nyní je čas na intenzivní diplomacii. V následujícím období očekáváme řadu návštěv oběma směry, které budou následovat po Blinkenově návštěvě,“ uvedl asistent prezidenta Bidena a koordinátor pro indo-pacifické záležitosti Kurt Campbell.  

Cesta je významná hned z několika důvodů. Vztahy mezi Spojenými státy a Čínou jsou poškozené dlouhodoběji, a to zejména kvůli napětí v Jihočínském moři a v okolí Tchaj-wanu. Během posledních týdnů se navíc objevilo několik incidentů ve vzdušném prostoru mezi čínskými a americkými letadly.

Největší eskalace však přišla po únorovém průletu čínského špionážního balónu nad americkým územím, které letectvo muselo sestřelit. Američané k němu nad oceán vyslali bojový letoun F-22, následně ho armáda prozkoumávala. Kvůli této události tehdy Blinken svou cestu do Pekingu zrušil. 

Související

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.
David Cameron

Cameron chválí českou iniciativu pro Ukrajinu. Munici shání i Londýn

Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických ocenil českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Cameron ji zmínil na tiskové konferenci s americkým protějškem Antonym Blinkenem. V USA se snaží dosáhnout obnovení americké podpory Kyjeva. 

Více souvisejících

Antony Blinken Čína USA (Spojené státy americké) špionážní balóny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy