Čínský špionážní balón byl nad USA tak trochu doma. Měl v sobě totiž americké technologie

Číňané špionážní balón, který začátkem roku proplul vzduchem nad územím Spojených států, vybavili zařízením americké výroby. Pomáhalo jim shromažďovat fotografie, videa a další informace, uvedli američtí představitelé podle listu Wall Street Journal. Zřejmě ale žádné informace neposlal do Pekingu, míní vyšetřovatelé. 

Balón momentálně vyšetřuje několik obranných a zpravodajských agentur v čele s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Americká armáda balón lokalizovala a následně sestřelila před pěti měsíci.

Byl vybaven komerčně dostupným americkým vybavením. Některé se dokonce běžné prodává na internetu. Tyto americké technologie Číňané doplnili specializovanějšími senzory a dalším vybavením pro sběr fotografií, píše WSJ s odvoláním na zodpovědné úředníky. 

Podle těchto úředníků šlo o vynalézavý pokus Pekingu o sledování. Ti zároveň uvedli, že ačkoliv balón letěl osm dní nad Aljaškou, Kanadou a následně několika státy USA, zřejmě neodeslal do Číny jakákoliv data. 

WSJ uvádí, že není známo, jestli byl balón poškozen, úředníci to odmítli sdělit. Známé ovšem je využití protiopatření ze strany armády, aby zabránila shromažďování informací. 

„Dokud se to nebude opakovat, měla by být tato kapitola uzavřena,“ řekl minulý týden americký ministr zahraničí Antony Blinken během návštěvy Pekingu. Ten v únoru svou plánovanou cestu právě kvůli tomuto incidentu odložil.

Vyslání špionážního balónu nad území Spojených států dramaticky zhoršilo vztahy mezi oběma zeměmi. Od té doby došlo k vážnému narušení komunikačních kanálů, což zvýšilo možnost, že by případný incident mezi americkými a čínskými jednotkami v jihovýchodní Asii přerostl v horký konflikt s přesahem do celého světa. 

Peking i Washington se snaží vztahy nyní napravovat. Nedávno právě Blinken navštívil Čínu, kde hovořil s několika ministry i samotným prezidentem Si Ťin-pchingem. Peking údajně plánuje navštívit i šéf Bílého domu Joe Biden, který začátkem června označil použití špionážního balónu ze strany Číny za „spíše trapné, než záměrné“. 

Související

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken jede do Pekingu mírnit napětí ve vztazích po sestřelení balónu

Šéf americké diplomacie Antony Blinken o víkendu zamíří do Pekingu. Půjde o první návštěvu člena Bidenova kabinetu od roku 2019 v Číně. Mezi oběma zeměmi panuje napětí, které vyvrcholilo sestřelením čínského špionážního balónu nad americkými vodami. Ministr jede do Pekingu projednávat i řadu dalších otázek, včetně makroekonomické a bezpečnostní spolupráce. 

Více souvisejících

špionážní balóny Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy