Filadelfie (USA) - V pondělí se ve Filadelfii sejde ke čtyřdennímu konventu Demokratická strana. Nominuje někdejší první dámu a bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou oficiální kandidátkou na prezidentku Spojených států.
Na rozdíl od konkurenčních republikánů, u nichž tento týden sjezd provázely třenice kvůli Donaldu Trumpovi, se od demokratického jednání očekává přehlídka jednoty.
Nyní již oficiální republikánský prezidentský kandidát Trump po vítězství v primárkách nominaci od strany nakonec oficiálně získal, hlas mu dalo 1725 z 2472 delegátů sjezdu. Trumpův mandát tak podpořilo skoro 70 procent delegátů, což bylo od roku 1976 nejméně. Clintonová se naopak opře zřejmě o stoprocentní důvěru delegátů.
K získání kandidátského statusu potřebuje Clintonová nejméně 2383 hlasů. V primárkách si jich podle propočtu agentury AP zajistila nejméně 2807, takže má nominaci jistou. Tým Clintonové ale podle médií vedl jednání s jejím někdejším sokem Berniem Sandersem, který v primárkách získal přinejmenším 1894 delegátů, aby Clintonová byla zvolena aklamací, tedy všeobecným souhlasem. Takové zvolení kandidáta by symbolizovalo jednotu strany před nadcházejícími prezidentskými volbami, které se budou konat v listopadu.
Sanders s tímto postupem podle všeho souhlasí, podle médií však zároveň trvá na hlasování. Možný scénář je tedy takový, že hlasování se sice odehraje, formální zvolení Clintonové se ale poté uskuteční aklamací. Opakovala by se tak do značné míry situace z roku 2008, kdy nominaci získal nynější prezident Barack Obama. Hlasování se tehdy odehrálo, během něho ale Clintonová navrhla zvolit svého tehdejšího soka jednomyslně.
Související
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
Hillary Clintonová , Volby USA
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 1 hodinou
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 2 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 4 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
včera
Je dobře, že Írán bude mlčet, raduje se Trump po přerušení rozhovorů
včera
Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty
včera
Hon na vakcínu odstartoval. Očkování proti ebole vyvíjí vědci z celého světa
včera
Írán zastavuje mírová jednání s USA
včera
Rozhodnutí o přesunu agend z Úřadu vlády na ministerstva je definitivní, řekl Babiš
včera
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
včera
Magyar změní ústavu, aby dosáhl odvolání maďarského prezidenta
včera
Netanjahu nařídil armádě zahájit bombardování Bejrútu
včera
Írán od začátku války zasáhl víc vojenských objektů, než USA dosud přiznávaly
včera
EU zvažuje, že zbaví nároku na ochranu ukrajinské muže v odvodovém věku
včera
Není správné lpět na české koruně, pokud by brzdila rozvoj. Skepsi vůči euru vytváří politici, varoval Pavel
včera
Zelenskyj: Ukrajina naléhavě potřebuje protiraketové střely z USA
včera
Írán si přeje dohodu, tvrdí Trump a mlčí o Kuvajtu. Zasedne RB OSN
včera
USA zaútočily na íránské radary a řídící a velící centra
Americká armáda o víkendu provedla v Íránu údery, které označila za sebeobranu. K této vojenské akci došlo v době, kdy prezident Donald Trump odeslal zpět své návrhy na změny v plánované dohodě. Cílem tohoto dokumentu má být prodloužení stávajícího příměří v regionu a také opětovné otevření strategického Hormuzského průlivu.
Zdroj: Libor Novák