Washington - Podle průzkumu, který provedla univerzita v Monmouthu, vede demokratka Hillary Clintonová nad svým republikánským rivalem Donaldem Trumpem o 12 procentních bodů. Většina Američanů tak věří, že obvinění Trumpa ze sexuálního obtěžování jsou pravdivá.
Američané budou nového prezidenta vybírat 8. listopadu. Volit budou nejen hlavu státu, ale také nové složení Sněmovny reprezentantů, třetinu Senátu a více než desítku guvernérů.
Clintonová v nově zveřejněném průzkumu mezi Američany rozhodnutými jít k volbám získala podporu 50 procent, zatímco za realitního magnáta se postavilo 38 procent respondentů. Zbytek hlasů připadl jiným kandidátům, nejvíce, a to pět procent, jich získal libertarián Gary Johnson. Ve stejném zářijovém průzkumu vedla Clintonová nad Trumpem v poměru 46 ku 42 procentům.
Psali jsme: Trump jako prezident omezí svobodu tisku, děsí se novináři. Vydali ostrou rezoluci Melania Trumpová brání svého manžela: Donald je gentleman, ženy by nikdy neobtěžoval"Mezi příznivci Clintonové roste nadšení, takže více z nich chce hlasovat, zatímco zájem Trumpových zastánců o volby klesá," uvedl anketní institut univerzity.
Sondáž se rovněž zabývala skandálem Trumpa, kterého několik žen nařklo ze sexuálního obtěžování. 22 procent považuje obvinění za rozhodně pravdivá a 40 procent za zřejmě pravdivá. Nejvíce v pravdivost tvrzení zmíněných žen věří voliči Clintonové (87 procent) a nerozhodnutí voliči či ti, kteří chtějí podpořit jiného kandidáta než Clintonovou či Trumpa (60 procent).
Související
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
Hillary Clintonová , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
před 2 hodinami
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
před 3 hodinami
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
před 3 hodinami
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
před 4 hodinami
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
před 4 hodinami
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
před 5 hodinami
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
před 6 hodinami
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
před 7 hodinami
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
před 7 hodinami
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
před 8 hodinami
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
před 9 hodinami
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
před 10 hodinami
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
před 10 hodinami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 11 hodinami
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 12 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 13 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 14 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 14 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 16 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
Je před námi poslední pracovní den před víkendem, jenž může přinést jednu letošní premiéru. Potvrzuje to i nejnovější předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na nadcházející volné dny.
Zdroj: Jan Hrabě