Na mítink Clintonové ve Filadelfii přišel rekordní počet lidí, podpořil ji rocker Springsteen

Filadelfie - Na mítink Hillary Clintonové (69) krátce před dnešními prezidentskými volbami přišlo ve Filadelfii v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SEČ) ve státě Pensylvánie přes 40 tisíc lidí. Za bývalou první dámu USA se postavila řada celebrit.

Jedná se pro kandidátku Demokratické strany o rekordní účast, uvedli představitelé její kampaně. V Pensylvánii ve městě Scranton měl předposlední mítink i její republikánský rival Donald Trump (70). O účasti na jeho shromáždění zdroje nehovoří.

V posledních vystoupeních Clintonová především zdůrazňovala, že chce být prezidentkou všech Američanů, všech demokratů i republikánů a nezávislých. Zdůraznila potřebu národní jednoty a obvinila Trumpa, že svými postoji zemi naopak rozděluje. Republikána označila za "veřejné nebezpečí".

Trump slibuje změnu podle něj neutěšené situace v zemi, zvlášť pro početnou střední třídu, a ukončení korupce, která podle něj charakterizuje vládu představitelů Demokratické strany Clintonové. "Můžu říci hrdě, že nejsem politik. Mým jediným zvláštním zájmem jste vy," prohlašoval republikán.

Psali jsme:
Prezidentské volby v USA odstartovaly, tradičně ve státě New Hampshire
 

Na úvod shromáždění Clintonové ve Filadelfii zazpíval účastníkům rocker Jon Bon Jovi a poté i žijící americká hudební legenda Bruce Springsteen. Podpořit zde osobně Clintonovou přijel také americký prezident Barack Obama s manželkou Michelle, Clintonové manžel exprezident Bill Clinton i s jejich dcerou.

"Hrajme všichni svou roli, abychom při zpětném pohledu na rok 2016 mohli říci, že jsme byli po boku Hillary Clintonové na správné straně dějin," prohlásil rocker Springsteen.

Madonna, která již dříve demokratickou kandidátku veřejně podpořila, v pondělí večer překvapila neplánovaným asi půlhodinovým koncertem v parku v centru Manhattanu, při kterém opět vyzývala lidi, aby volili Clintonovou.

Bývalá ministryně zahraničí odletěla z Filadelfie na poslední mítink ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Tam se ji rozhodla veřejně podpořit popová hvězda Lady Gaga.

Trump z Filadelfie letěl v závěru do města Manchester ve státě New Hampshire, kde v několika horských obcích hlasování v prezidentských volbách tradičně začalo. Poslední míting měl ve městě Grand Rapids ve státě Michigan. Také Trump bude čekat na výsledek voleb v New Yorku.

Související

Bill Clinton Rozhovor

Od Clintonova impeachmentu uplynulo 25 let. Aféra Lewinská vypukla spíše náhodou, naznačuje Pondělíček

Uplynulo čtvrtstoletí od začátku neúspěšného pokusu o odvolání amerického prezidenta Billa Clintona z úřadu. Impeachment zahájený 7. ledna 1999 vyvolalo odhalení Clintonova poměru s někdejší stážistkou v Bílém domě, Monikou Lewinskou. V jistém smyslu se jednalo spíše o náhodu, Clinton byl totiž původně vyšetřován kvůli údajným machinacím v aféře Whitewater, kterou opoziční Republikánská strana prezentovala jako druhý Watergate, vysvětluje Jiří Pondělíček. Historik a amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že i z tohoto důvodu se lhaní o mimomanželském vztahu rázem jevilo jako slabý důvod k sesazení hlavy státu, a tak celá situace namísto demokrata Clintona nakonec poškodila spíše republikány.

Více souvisejících

Hillary Clintonová Donald Trump Bruce Springsteen

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanci o manželství pro všechny zatím nehlasovali. Pavel podpořil narovnání práv

Poslanci se ve středu dopoledne nedostali k hlasování o tzv. manželství pro všechny. Ve schvalování novely, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům, by se mělo pokračovat v odpoledních hodinách.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy