Washington – Nově zvolený prezident USA Donald Trump se dnes sešel s Barackem Obamou v Bílém domě. Obama přislíbil, že Trumpovi poskytne stejně vysokou úroveň profesionální zdvořilosti, jaké se mu dostalo od republikánského prezidenta George Bushe mladšího před osmi lety, když od něj přebíral moc.
Trumpa doprovází manželka Melania, která se ale soukromě sešla s Obamovou ženou Michelle. Trump z New Yorku přiletěl na letiště Ronalda Reagana, odkud jeho kolona zamířila do centra Washingtonu.
Obama s Trumpem jednali v Oválné pracovně, která je ikonickým srdcem Bílého domu i prezidentské moci. Obama novinářům po jednání řekl, že pokud Trump jako hlava státu uspěje, bude to znamenat úspěch pro celou Ameriku. Trumpovi přislíbil veškerou pomoc, aby mohl vedení země hladce převzít.
Trump nešetřil chválou, setkání označil za poctu. Novinářům řekl, že původně mělo být jednání krátké, ale protáhlo se asi na 90 minut. "Je to velmi dobrý chlapík," řekl vítěz voleb na adresu demokratického prezidenta.
Během kampaně se přitom oba politici vzájemně ostře kritizovali. Trump Obamu označil za nejhoršího prezidenta, Obama Trumpa zase označoval za nekvalifikovaného pro nejvyšší úřad v zemi. Dnes ale Trump řekl, že se těší na mnohé další budoucí schůzky s Obamou. Naznačil také, že se na Obamu obrátí i s žádostmi o radu, jak vládnout.
Obama řekl, že s Trumpem jednali o zahraničních i domácích tématech. Realitní magnát dodal, že mu Obama vysvětlil některá úskalí a že hovořil i "o opravdu skvělých věcech, kterých se podařilo dosáhnout".
Jednání se uskutečnilo pouze mezi čtyřma očima. Obamův mluvčí Josh Earnest na následné tiskové konferenci řekl, že se hovořilo o personálním zajištění administrativy a také o tématech souvisejících s Obamovou cestou do Evropy a Peru, kam zamíří v nadcházejícím týdnu. Obama se podle Earnesta utvrdil v tom, že Trump má zájem na hladkém předání moci. Bílý dům rovněž nevyloučil budoucí konzultace, které zmínil Trump.
Obama ještě před společným setkáním s Trumpem řekl, že to nebude snadné, ale že mu poskytne stejně vysokou úroveň profesionální zdvořilosti. Už ve středu dosluhující prezident řekl, že jeho odlišné názory s Trumpovými nejsou žádným tajemstvím. „Nebude to jednoduchá schůzka," avizoval před schůzkou Earnest.
Související
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Barack Obama , Donald Trump , Bílý dům USA
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
před 1 hodinou
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
před 2 hodinami
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
před 2 hodinami
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
před 3 hodinami
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
před 4 hodinami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 5 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
Policie ve čtvrtek odpoledne zasahuje na jedné ze středních škol ve východočeských Pardubicích. Na místě mělo dojít ke konfliktu dvou osob, kdy jedna skončila v rukou policistů a druhá v nemocnici. V rámci zásahu došlo k evakuaci příslušné školy kvůli bezpečnostní prohlídce.
Zdroj: Jan Hrabě