Brazilská vojenská policie zasáhla proti demonstraci domorodců, ti na ně házeli oštěpy

Brasilia – Před brazilským Kongresem bylo v úterý večer pořádně rušno. Vojenská policie musela rozhánět s pomocí slzného plynu demonstraci několika tisíc původních obyvatel. 

Podle policie se protestující pohybovali příliš blízko budovy Kongresu v metropoli Brasília a hrozili, že vniknou dovnitř. Protest sice byl nahlášen, ale stanovené hranice pro konání demonstrace prý dodrženy nebyly.

Domorodci tato tvrzení odmítli s tím, že policie pouze hledala záminku, jak se jich zbavit. Protest byl podle nich pokojný. Na policejní zásah zareagovali házením oštěpů a střílením šípů, podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn.

„Po takovém zásahu policie je přirozené, že indiáni budou reagovat házením šípů a oštěpů," řekl agentuře AP jeden z protestujících. Násilí na demonstraci podle něj zavinila policie. Další demonstranti uvedli, že byli během protestu zatčeni nejméně čtyři lidé. Policie k tomu žádné podrobnosti neuvedla.

V zemi žije mnoho domorodých kmenů, většina z nich pochází z Amazonie. Spory s farmáři a společnostmi, které v místech, kde domorodci žijí, kácejí dřevo, jsou relativně časté. Násilí se podle kmenových vůdců v posledním roce zhoršilo kvůli ekonomické krizi. Brazilský prezident Michel Temer se podle domorodců snaží zrušit ochranu, aby mohl prodat jejich území.

Související

Jair Bolsonaro

Do domu brazilského exprezidenta vtrhla policie, Bolsonara zatkla

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v sobotu zadržen ve své rezidenci v hlavním městě Brazílie, a to jen několik dní předtím, než měl nastoupit výkon trestu za vedení pokusu o převrat. Informaci potvrdil server CNN. Federální policie ve svém prohlášení uvedla, že vykonala příkaz k preventivnímu zatčení, o který sama požádala a který byl schválen Nejvyšším soudem.
Ilustrační fotografie

Guyana. Země, o které řada lidí nic neví, bude brzy jednou z nejdůležitějších na světě. A nebude sama

Pobřeží a vnitrozemí Jižní Ameriky se stávají novou globální ropnou hranicí. Tři země – Brazílie, Guyana a Argentina – stojí v čele explozivního růstu těžby ropy a zemního plynu mimo uskupení OPEC, přičemž se dušují, že je to klíčové pro jejich ekonomický rozvoj. Tento boom probíhá v době, kdy se dopady klimatické krize, poháněné právě fosilními palivy, projevují v regionu extrémními požáry, záplavami a suchy.

Více souvisejících

Brazílie Demonstrace v Brazílii Amazonský prales

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

včera

včera

včera

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

včera

včera

včera

Andrej Babiš a Karel Havlíček přicházejí na zasedání nové vlády

Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám

V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.

včera

včera

včera

včera

Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup

Návrat tramvají na Václavské náměstí má vliv i na to, jak se bude vystupovat na povrch z metra ve stanici Muzeum. Od pátku funguje nový výstup, který nahradí dva původní. V neděli se zároveň jiná cesta ven z vestibulu uzavře.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy