Éra Castrů na Kubě končí. Chystá se novodobá "sametová revoluce"?

Havana - Éra bratří Castrů na "ostrově svobody" pomalu, ale jistě končí. Dosluhující prezident Raúl Castro již dříve oznámil, že opustí svůj post v příštím roce. Kdo se stane jeho nástupcem? A vymaní se Kuba z komunistického režimu? Odpověď možná našel Hlas Ameriky (VOA).

Předminulý týden se na Kubě konaly komunální volby. Jedná se o jediné volby, kterých se mohou zúčastnit všichni dospělí lidé v zemi. Vybíralo se celkem téměř ze 30 tisíc kandidátů, 12 tisíc z nich bylo zvoleno. Kandidáty vysílala jednotlivá sousedství, lidé, kteří byli voleni, nemuseli být členy Komunistické strany.

Právě to má podle VOA symbolizovat změnu poměrů a přípravu na to, že Raúl Castro brzy z funkce prezidenta odstoupí a nahradí jej někdo jiný.

Tím někým by měl být současný viceprezident a dlouholetý spolupracovníků obou bratrů Miguel Diaz-Canel. Sám politik však při volbách nechtěl své případné prezidentování komentovat.

"Myslím si, že dnes není vhodný den na tyto diskuze. Jsme tu kvůli něčemu vznešenému," připomněl v den voleb výročí smrti bývalého vůdce Fidela Castra. "Na Kubě vždy budou prezidenti revolucionáři a vždy tu budou soudruzi pocházející z prostého lidu. Lidi je budou volit. Dnes však o tom nemluvme. Mluvme raději o Fidelovi," řekl poté, co sám v komunálních volbách odhlasoval.

Pokud byste tedy čekali, že se po odstoupení Raúla Castra změní poměry na Kubě, tak nejspíš budete vyvedeni z omylu. Diaz-Canel se velkým obdivovatelem Fidela Castra, nemá rád americký imperialismus a netají se svým obdivem k revoluci.

Svůj postoj potvrdil pro agenturu Reuters: "Kuba nebude dělat ústupky od svého práva na suverenitu a nezávislost, ani nebude diskutovat principy, na kterých je postavena. A už vůbec nebude přijímat někým deklarované podmínky. Změny, které se na Kubě odehrají, budou pouze takové, které si prosadí kubánský lid."

Viceprezident tak odpověděl americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který vyzval Kubu, aby změnila svůj politický a ekonomický systém. "Poslední události v naší oblasti jen potvrdily, že imperialismu se nedá věřit za žádnou cenu, nikdy," dodal Diaz-Canel.

Dalším kandidátem na post prezidenta by mohl být Raúlův syn Alejandro Castro Espín. Ten byl od malička připravovaný na to, že jednou bude zastávat vysokou funkci. Avšak na Kubě je velmi složité říci, kdo bude dalším vládcem země.

A jak se na celou situaci dívají sami Kubánci? Jedna z voliček Marisela Quesadaová neskrývala v rozhovoru pro VOA nadšení: "V životě bych nechtěla nic jiného. Za dobu, po kterou Raúl vládne, se nic od Fidelova prezidentování nezměnilo. Vše je stejné a je to dobré. Cítím se skvěle."

Zároveň vyslovila přání, aby Raúl Castro na své pozici setrval. "Říkám to od srdce, budu revolucionářkou každým coulem do konce svých dní. Ale chtěla bych, aby můj prezident Raúl pokračoval," dodala.

Ne všichni však zastávají takové názory, především se jedná o mladé lidi. Jedna z voliček, která nechtěla kvůli svým pohledům na situaci na Kubě být jmenovaná, poznamenala: "Jsem ráda, že můžu volit. Ale myslím si, a tuším, že tak to cítí řada mladých lidí, že tu není rozdíl mezi tím, když člověk volí, nebo ne."

Raúlu Castrovi, který je ve funkci prezidenta od roku 2008, vyprší mandát za 4 roky, kdy mu bude 90 let. Sám však dříve slíbil, že se své pozice vzdá už příští rok ve prospěch mladší síly.

Související

Hurikán

Nová bilance hurikánu Melissa. Počet obětí se značně zvýšil

V Karibiku stále vychází najevo rozsah zkázy, kterou má na svědomí hurikán Melissa. Počet obětí na Jamajce a Haiti se přiblížil pěti desítkám, informovala BBC. Není přitom vyloučeno, že tragická bilance katastrofy se ještě bude zhoršovat. Panují navíc problémy s dodávkami nezbytné humanitární pomoci. 

Více souvisejících

Kuba Fidel Castro Raúl Castro Miguel Diaz-Canel volby Komunismus Hlas Ameriky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Moskva

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

před 2 hodinami

Donald Trump

Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie

Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.

před 3 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie

Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci

Americké ministerstvo války učinilo zásadní krok k transformaci moderního válčení spuštěním nové platformy GenAI.mil. Podle vojenské expertky Emelie Probasco představuje tento nástroj „kritický první krok“, který má americkým vojákům a civilním zaměstnancům Pentagonu umožnit bezpečné experimentování s umělou inteligencí přímo v jejich každodenní pracovní agendě.

před 4 hodinami

Demonstrace, ilustrační foto

Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět

Rok 2025 se stal okamžikem, kdy se hněv generace Z převalil z displejů mobilních telefonů do ulic po celém světě. Od Káthmándú přes Jakartu až po Limu se mladí lidé narození na přelomu tisíciletí postavili zavedeným elitám a proměnili lokální nepokoje v globální hnutí za spravedlnost. Podle sociologů nejde jen o rebelii pro rebelii samotnou, ale o protest poháněný univerzálními hodnotami, jako je právo na vzdělání, dostupné bydlení a konec korupce.

před 6 hodinami

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát

Spojené státy podnikly na druhý svátek vánoční sérii leteckých úderů proti ozbrojencům napojeným na Islámský stát (IS) v severozápadní Nigérii. Operace se zaměřila na tábory radikálů ve státě Sokoto u hranic s Nigerem, kde se extremisté pokoušejí vybudovat novou základnu. Přestože přesný počet obětí není znám, americké i nigerijské úřady potvrdily, že při útoku zahynulo několik teroristů.

před 6 hodinami

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před ledovkou, která se může vytvořit už během dnešního večera. Komplikace hrozí především v severních a severovýchodních Čechách, konkrétně v Ústeckém a Libereckém kraji. Přechod studené fronty sem přinese nejen sněžení, ale místy i mrznoucí mrholení nebo déšť, což může na silnicích a chodnících vytvořit nebezpečný kluzký povrch. Riziko těchto nebezpečných srážek by mělo pominout během noci na neděli.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

F-16 thajské armády

Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.

před 11 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na Kyjev

V noci na sobotu podniklo Rusko masivní vzdušný útok na Kyjev, který si vyžádal nejméně osm zraněných. Útok, při němž byly použity balistické rakety a drony, zasáhl obytné budovy i civilní infrastrukturu a vynutil si mimo jiné evakuaci domova pro seniory. V reakci na tuto eskalaci Polsko preventivně aktivovalo své letectvo a dočasně uzavřelo letiště v Rzeszówě a Lublinu.

před 12 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy