Žena porodila dítě počaté před 24 lety. Je to dárek od Pána, raduje se matka

New York – Miminko, které dostalo jméno Emma Gibsonová, se narodilo díky umělému oplodnění. To by nebylo nic zvláštního, kdyby se holčička nenarodila z embrya zmrazeného dne 14. října 1992. Zřejmě tak jde o rekordní délku mezi darováním vajíčka a porodem, píše server The Guardian.

Šestadvacetiletá žena z USA porodila dítě, které vyrostlo z embrya zmrazeného o 24 let dříve. Podle všeho tak jde o rekordní délku mezi darováním embrya a doručením dítěte.

Tina Gibsonová z východního Tennessee porodila dceru Emmu 25. listopadu. „Pokud by se dítě narodilo ve chvíli, kdy se mělo narodit, mohli bychom být nejlepšími kamarády," žertovala Gibsonová pro NBC News. „Jsme tak vděční a požehnaní. Je to vzácný vánoční dárek od Pána," dodala Gibsonová.

Zmrazená embrya jsou někdy označována jako „sněhová miminka". Poté, co dojde k umělému oplodnění, jsou někdy zbytky embryí zmrazené pro potenciální pozdější použití.

Národní centrum pro podporu embryí, odkud toto embryo pocházelo, podporuje lidi, aby ona embrya páry darovaly jiným dvojicím, které nemohou počít. Na webové stránce organizace se uvádí že skupina věří, že život začíná početím a uvádí: „Křesťanská víra je prvořadým principem, na němž působíme." Proto daruje embrya pouze párům, které jsou oddány nejméně tři roky.

Doktor Jeffrey Keenan ze společnosti NEDC dohlížel na přenos embryí. Řekl, že není možné zjistit, zda jde v tomto případě o rekord, ale je to prý pravděpodobné. „Máme lékařskou knihovnu, která je velmi dobrá ve vyhledávání věcí. Dívala se, zda najde starší embryo, než je toto, ale nic nenašla," dodal Keenan NBC News. „Toto embryo bylo oplodněno jen rok před početím matky.“

Související

Narozená miminka

Dětí ze zmrazených embryí se v Česku narodilo přes 21.000

V Česku se zatím narodilo více než 21.000 dětí ze zmrazených embryí, první před 30 lety. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o asistované reprodukci. Dětí ze zmrazených embryí podle primáře Centra reprodukční medicíny kliniky Iscare Jana Lachety přibývá - v roce 2010 se jich narodilo 894, v roce 2020, ze kterého jsou nejnovější data, více než 3000. Loni jich podle odhadu ředitelky kliniky Repromeda Kateřiny Veselé bylo kolem 4000. Desítky lidí ročně si podle zástupců klinik nechávají zmrazit i vajíčka nebo sperma.

Více souvisejících

umělé oplodnění Embryo porody děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy