Washington - V Sýrii jsou momentálně nasazeny zhruba 2000 amerických vojáků. Prezident USA Donald Trump si stále přeje jejich brzké stažení, informovala agentura Reuters. Francouzský prezident Emmanuel Macron přitom prohlásil, že ještě před sobotním úderem telefonicky Trumpa přesvědčil, aby americké vojenské jednotky ze Sýrie zatím nestahoval.
"Americká mise (v Sýrii) se nezměnila - prezident se jasně vyjádřil, že si přeje aby se americké síly vrátily domů co nejdříve," uvedla mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.
"Jsme odhodláni úplně rozdrtit ISIS a navodit podmínky, které zamezí jeho návratu. Očekáváme ovšem od svých spojenců a partnerů v regionu, že převezmou více odpovědnosti na zabezpečení oblasti, a to jak v ohledu finančním, tak vojenském," dodala Sandersová.
Přání, aby američtí vojáci co nejdříve Sýrii opustili, artikuloval Trump veřejně na konci března v projevu v ohijském městě Richfield. "Velmi brzy ze Sýrie odejdeme," řekl tehdy Trump. "Ať se o to teď postarají jiní. Vrátíme se do své země, kam patříme a kde chceme být," dodal.
Související
Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
Americká armáda (U.S. ARMY) , Donald Trump , Sýrie , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
před 2 hodinami
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
před 2 hodinami
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
před 3 hodinami
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
před 4 hodinami
Slovensko hlásí nový teplotní rekord. Takovou noc ještě nezažilo
před 5 hodinami
Ruský voják vraždil na Krymu. Zemřeli nejméně čtyři lidé
před 6 hodinami
Počasí ukáže jinou tvář. Z tropů se vyvinou až velmi silné bouřky, platí varování
před 6 hodinami
Záhada z Krkonoš. Policie chce zjistit identitu tajemného muže
před 7 hodinami
Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu
před 8 hodinami
Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness
před 9 hodinami
Tragédie na ruské pláži. Sedm lidí zemřelo po explozi ukrajinského dronu
před 10 hodinami
Čtyřicítka padne. Na Moravě zřejmě dosáhnou na nový zemský teplotní rekord
před 10 hodinami
Trump vyzval Írán k dohodě, anebo kapitulaci. Jednání prý probíhají
před 12 hodinami
Výhled počasí do konce srpna. Závěr měsíce bude nejchladnějším obdobím
včera
Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd
včera
Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?
včera
České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO
včera
Expremiér Fiala nadále věří v Blažkovu nevinu v bitcoinové kauze
včera
Pondělní počasí nabídlo nový teplotní rekord. Na Moravě nikdy nebylo tepleji
včera
Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu
To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, se koncem července potvrdilo. Česká fotbalová reprezentace bude mít poprvé ve své historii zahraničního hlavního trenéra, konkrétně dvaapadesátiletého španělského stratéga Santiho Deniu. Jdeo trenéra, který byl dosud spjat se španělskými mládežnickými reprezentacemi, s nimiž měl několik úspěchů, když vyhrál evropské šampionáty hráčů do 17 let i do 19 let. Jeho jistě nejvýraznějším úspěchem je pak zlatá olympijská medaile z Paříže 2024, kterou vyhrál se Španělskem. Jeho nejbližším pobočníkem v novém realizačním týmu pak bude jeho krajan Pablo Amo.
Zdroj: David Holub