Washington - Americký prezident Donald Trump vyjádřil loni v rozhovoru s Jamesem Comeym, nyní již bývalým ředitelem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), vážné pochybnosti o úsudku hlavního bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. Vyplývá to z poznámek, které si Comey po setkáních s Trumpem dělal a které dnes získalo několik amerických médií včetně AP či CNN. Trump podle nich s bývalým šéfem FBI hovořil i obvinění, které se týká jeho údajného styku s prostitutkami v Moskvě v roce 2013. Prezident na twitteru poznámky označil za důkaz, že nespolupracoval před zvolením tajně s Ruskem.
Comeyho poznámky, které už dříve k dispozici dostal zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, ve čtvrtek americké ministerstvo spravedlnosti předalo v upravené podobě zástupcům tří výborů Sněmovny reprezentantů. Zápisky vzápětí získalo několik předních amerických médií.
V poznámkách bývalého šéfa FBI se píše například o jeho setkání s Trumpem v New Yorku v lednu loňského roku, krátce před prezidentskou inaugurací. Právě na této schůzce Trump údajně hovořil o obviněních, podle kterých byl v Moskvě v roce 2013 ve styku s prostitutkami. Opakovaně tato obvinění v rozhovoru s Comeym odmítl. Podle poznámek tehdejšího šéfa FBI mu Trump mimo jiné svěřil, že mu ruský prezident Vladimir Putin řekl, že Rusko má "jedny z nejkrásnějších děvek na světě". Kdy Putin tento komentář údajně učinil, není jasné.
Kreml tato tvrzení dnes popřel. "Jestli je to tak napsáno, tak přinejmenším tato část neodpovídá skutečnosti. Prezident Putin nemohl nic takového říci a ani to prezidentu Trumpovi neříkal," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Dodal, že prezidenti spolu ani jednou nehovořili, dokud se Trump nestal hlavou státu.
Zápisky popisují také setkání Comeyho s Trumpem zhruba týden po jeho uvedení do úřadu prezidenta. Trump šéfovi FBI tehdy údajně řekl, že od něj očekává loajalitu. V jednom z dalších rozhovorů americký prezident Comeyho údajně požádal, aby přestal vyšetřovat poradce Bílého domu Flynna.
"Poznámky Jamese Comeyho jsou venku a jasně ukazují, že nedošlo k ŽÁDNÉ TAJNÉ DOHODĚ, ani ŽÁDNÉMU MAŘENÍ. A taky: prozradil utajované informace. Páni! Bude hon na čarodějnice pokračovat?" napsal prezident v reakci na zveřejnění obsahu poznámek na twitteru.
Zveřejněná verze Comeyho poznámek, kterých je 15 stránek, není dokumentem podléhajícím utajení. Některé úseky textu jsou ale začerněné, neboť jsou v režimu utajení. AP poznamenala, že i poznámky, které unikly do médií již loni, jsou rovněž z neutajované části dokumentu.
Trump nečekaně Comeyho odvolal počátkem loňského května. Prezident své rozhodnutí zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. Spekulace o tom, že odvolání souvisí s vyšetřováním bývalého hlavního bezpečnostní poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli údajnému ruskému ovlivňování předloňských prezidentských voleb, prezident odmítl. Flynn ve své funkci poradce skončil už v únoru 2017.
Trump si rovněž Comeymu stěžoval na Flynnovu práci v administrativě. Tehdejšímu šéfovi FBI prezident řekl, že poradce má vážné problémy s úsudkem. Jako příklad zmínil to, že Flynn ho včas neinformoval o gratulacích, které od světových vůdců po složení prezidentské přísahy obdržel, což způsobilo průtahy v děkovných odpovědích.
Z Comeyho poznámek rovněž vyplývá, že jen několik dní před Flynnovým propuštěním z Trumpových služeb se tehdejší personální šéf Bílého domu Reince Priebus šéfa FBI ptal, že je Flynn odposloucháván na základě tajně vydaného soudního příkazu.
Comey si také zapsal, že Trump se během jejich rozhovoru věnoval možnostem, jak postupovat proti těm, kteří vynášejí informace o chodu jeho administrativy médiím, a jak novináře dostat do vězení.
Podle agentury Reuters se řada informací ze zápisků, z kterých dnes citovala americký média, objevila už v Comeyho knize A Higher Loyalty (Vyšší věrnost), která vyšla tento týden a v níž bývalý šéf FBI Trumpa přirovnává k mafiánskému bossovi, pro něhož je jím vedená organizace a věrnost k jeho osobě nade vše.
"Věděl jsem, že může přijít den, kdy budu potřebovat záznam o tom, co se stalo, abych mohl bránit nejen sebe, ale i FBI," vysvětlil před časem Comey, proč si poznámky po setkáních s Trumpem dělal.
Související
Trumpovo tažení proti odpůrcům nabírá na obrátkách. Obžalovali exšéfa FBI
Jak je to s policejní brutalitou v USA? CNN přinesla zajímavá data
James Comey (FBI) , Donald Trump , Michael Flynn (generál) , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
včera
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
včera
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
včera
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
včera
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
včera
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
včera
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
včera
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
včera
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
včera
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
včera
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
včera
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
25. února 2026 21:50