Kolumbie zavřela přechody s Venezuelou. Madurovi vojáci jsou barbaři, vzkázal prezident Duque

Kolumbie uzavřela na 48 hodin všechny své hraniční přechody s Venezuelou. Během sobotních násilných potyček demonstrantů s venezuelskými pohraničníky vznikly škody vyžadující opravy, informovaly kolumbijské úřady. V pondělí se v Bogotě bude radit venezuelský opoziční vůdce Juan Guaidó o dalším postupu s viceprezidentem USA Mikem Pencem a ministry zahraničí tzv. Limské skupiny.

Kvůli uzávěře hraničních přechodů musí stoupenci venezuelské opozice přerušit své snažení o otevření hranic do Venezuely pro průjezd humanitární pomoci, která je momentálně uskladněná v pohraničním městě Cúcuta. Venezuelskou stranu hranice nechal prezident Nicolás Maduro uzavřít již v pátek.

Kolumbijská hlava státu Iván Duque dnes navštívila hraniční most Simóna Bolívara u Cúcuty. "(Madurova) diktatura před světem zpečetila svou morální i diplomatickou porážku," řekl Duque s odkazem na blokování humanitární pomoci venezuelským režimem.

#Cúcuta Recorrimos el paso fronterizo por el Puente Internacional Francisco de Paula Santander, dialogamos con la comunidad y revisamos el estado de la estructura en la zona. Continuaremos trabajando decididamente por el cerco diplomático que ponga fin a la dictadura en Venezuela pic.twitter.com/pIkoOgyQ9p

— Iván Duque (@IvanDuque) 24. února 2019

Počínání Madurových vojáků na hraničním přechodu označil Duque za "barbarství". Agentury uvedly, že v sobotu zahynuli během násilných střetů nejméně dva lidé a podle kolumbijského ministerstva zahraničí bylo zraněno 258 osob.

Venezuelský opoziční vůdce Juan Guaidó se v pondělí v Bogotě setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministry zahraničí vlád latinskoamerických zemí sdružených v takzvané Limské skupině, aby projednali další postup vůči Madurovu režimu.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Kolumbie Venezuela Juan Guaidó Iván Duque Nicolas Maduro

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy