Brazilský prezident Jair Bolsonaro zveřejnil v úterý na twitteru obscénní video s několika účastníky karnevalu v této jihoamerické zemi a připojil k němu kritiku tohoto tradičního veselí. Letošní brazilské karnevaly se přitom nesou ve znamení výzev k toleranci a respektu k různým menšinám, které jsou podle deníku Clarín reakcí i na lednový nástup Bolsonara do úřadu. Nový prezident je totiž považovaný za ultrakonzervativního a krajně pravicového politika a v minulosti si vysloužil i obvinění z rasismu.
Bolsonaro na twitteru zveřejnil video s několika polonahými mladíky, z nichž jeden močí druhému na hlavu. "Nerad to zveřejňuji, ale musíme ukázat lidem pravdu," napsal prezident k videu. "V toto se zvrhly mnohé pouliční průvody brazilského karnevalu. Komentujte," uvedl také Bolsonaro. Během několika minut měl tisíce reakcí, souhlasných i kritických.
Não me sinto confortável em mostrar, mas temos que expor a verdade para a população ter conhecimento e sempre tomar suas prioridades. É isto que tem virado muitos blocos de rua no carnaval brasileiro. Comentem e tirem suas conslusões: pic.twitter.com/u0qbPu9sie
— Jair M. Bolsonaro (@jairbolsonaro) 5. března 2019
Karnevaly se konají v řadě měst země, nejslavnější a největší je ten v Riu de Janeiro. Začal minulý týden a skončí tuto sobotu. Do úterka se konala soutěž škol samby, jejíž vítěz má být znám dnes.
Přehlídky škol samby si každoročně berou na paškál i různé problémy společnosti. Loni například alegoricky kritizovaly zkorumpované politiky a neschopnost vlády zvládat kriminalitu v zemi, v průvodech se objevily například figuríny krys s obřími bankovkami.
Letošní karneval v Riu začal se zpoždění, které způsobily jednak přívalové deště a také místní starosta Marcelo Crivella. Ten jako evangelický biskup podobné veselí označuje za necudné a stejně jako v předchozích dvou letech odmítl předat symbolický klíč od města králi karnevalu Momovi. Zahajovací ceremoniál nakonec provedl zástupce radnice, když předal Momovi klíče od karnevalu, ne však od města.
Starosta Crivella také od svého nástupu do úřadu v lednu 2017 snížil příspěvky města školám samby zhruba o polovinu. Školy samby ve městě fungují skoro sto let a jsou považovány za součást kulturního dědictví. Jedna z nejstarších je skupina Portela, která vznikla v roce 1923 a od té doby vyhrála více než dvacetkrát tradiční soutěž škol samby.
Témata škol samby se letos nesla v duchu výzev k toleranci a respektu k menšinám. Některé skupiny si připomněly například populární radní Ria Marielle Francovou, která bojovala za práva menšin a proti policejní brutalitě a která byla loni v březnu zavražděna. Podle některých stojí za vraždou této černošské političky, která se netajila lesbickou orientací, místní politici.
V přehlídkách škol vlály tento týden také vlajky s barvami duhy, které jsou symbolem hnutí LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). V jiném průvodu kritizovali portugalského dobyvatele Pedra Álvarese Cabrala oblečením do vězeňských šatů. Jiná škola zas připomněla Luísu Mahinovou, která v 19. století bojovala v zemi za zrušení otroctví.
Související
Bolsonaro nastupuje do vězení. 27 let bude žít na 12 metrech čtverečních
Do domu brazilského exprezidenta vtrhla policie, Bolsonara zatkla
Jair Bolsonaro , Karneval v Riu , Brazílie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 2 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 2 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 3 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 3 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 4 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 5 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 6 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 7 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 8 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
Uplynuly čtyři dny od chvíle, kdy malé sportovní letadlo narazilo do nejvyššího pekingského mrakodrapu CITIC Tower. Při havárii zemřel pilot, který byl jedinou osobou na palubě, a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Příčina a okolnosti incidentu jsou však stále nejasné. Jediným oficiálním vyjádřením čínské strany zůstává stručná zpráva o rozsahu šedesáti slov v polostátním deníku Beijing Daily, přestože k nárazu došlo jen několik kilometrů od Čonnan-chaj, ostře střeženého sídla a ústředí Komunistické strany Číny.
Zdroj: Libor Novák